Youtube Para Kazanma İnceleniyor Sorunu 2019 – Kesin Çözüm

Merhaba değerli web ağı takipçileri bugün efsane bir sorunun çözümü ile karşınızdayım. Öncelikle belirtmeliyim ki Youtube para kazanma inceleniyor sorunu olan 2 Youtube kanalında denendi ve sonuçlar başarılı. Şunu da siz sormadan söyleyeyim kanallardan birinin 5 aydır para kazanma durumu inceleniyordu, diğerinin 8 ay. Youtube para kazanma inceleniyor sorunun kesin çözümü yazdım evet biraz iddialı bir başlık ancak dediklerimi uygularsanız Allah’ın izni ile kanalınız para kazanmaya açılacaktır. Çok uzattım hemen başlıyorum.

Temelde aklımıza takılan 2 soru var. 1. Soru; Youtube yetkilileri denetimleri neden bu kadar artırdı? 2. Soru; Youtube kanallarının para kazanma incelemeleri neden bu kadar uzun sürüyor?

Soruları cevaplamadan önce belirtmem gereken bir şey youtube para kazanma inceleniyor sorununun çözümü bu 2 soruda gizli. 1. Sorunun cevabı; içerik üreticilerin başkalarının haklarını çiğnemeden (telif hakları) daha kaliteli içerik üretmelerini sağlamak. 2. Sorunun cevabı çok kısa değil çözüm burada yatmakta. Aynı zamanda yanlış bir algı oluşmuş aslında kanalların incelemeleri uzun sürmüyor 1-2 ay gibi bir süre içerisinde inceliyorlar. Fakat aşağıda açıklayacağım maddeleri sağlayamayan kanallar uygun bulunmadığı için sürekli tekrar incelemeye giriyor. Yani kanalınızın bir kere incelenmesi 7-8 ay sürmüyor. Bana göre youtube kanallarının para kazanma incelenmelerinin uzun sürmesinin bana göre temelde 4 nedeni var.

  1. Youtube kanalınız yeterli kalitede değil.
  2. Youtube kanalınızda telif hakkı içeren içerikler var.
  3. Youtube kanalınızda tekrar edilen içerikler mevcut.
  4. Youtube kanalınız canlı bir kanal profiline sahip değil.

Şimdi bu maddeler ile ne anlatmak istiyorum ve soruna sahip kanal sahipleri ne yapmalı teker teker anlatacağım. Sizde bu maddeleri kanalınıza teker teker uygulamalısınız.

Youtube Kanalınız Yeterli Kalitede mi?

Youtube kanalının kaliteli olması ne demek? Öncelikle kanalda ki içerikleriniz size ait ve özgün mü? Eğer kanalınız özgün değilse youtube üzerinden para kazanmanız zor olacaktır. Öncelikle özgün olmayan kanalların para kazanması zor açılmakta velev ki açıldı her an para kazanmanın kapatılma durumu söz konusudur. Kanalımda tüm videolarım özgün ama yine açılmıyor diyorsanız buraya dikkat edin kanalınızda ki içerikler size ait ancak slaytlardan oluşuyorsa veya robotik seslendirmelerden meydana gelen içerikler çok miktarda varsa yine para kazanmanız açılmayacaktır. Slaytlar ve robotik seslendirmelerden oluşan içerikler aynı zamanda tekrar edilen içerik kapsamına girdiğini de söylemem de fayda var.

Ne Yapılmalı?

Öncelikle kanalınızı özgün hale getirmeli ve kendinize ait bir kanal profili çıkarmalısınız. Bundan sonraki içeriklerinizi de youtube topluluk kurallarına uygun ve özgün bir şekilde üretmelisiniz. Özgün olmayan, slaytlardan oluşan (eğitim amacı gütmeyen ) ve varsa robotik seslendirmelerden meydana gelen içerikleri kanalınızdan siliniz. Eğer bu madde ile ilgili sorununuz yok ise veya var olan sorunu çözdüyseniz ikinci maddeye geçin.

Youtube Kanalınızda Telif Hakkı İçeren İçerikler Var mı?

Öncelikle sizin olmayan veya telifsiz bir şekilde kullanabileceğinize dair elinizde belge olmayan tüm içeriklerin telif içerebileceğini bilmelisiniz. Kanal videolarınızda telif hakkı ihlali olan videolar mevcut ise yine para kazanmanız ya açılmayacak yada çok geç açılacaktır. Burada şu konuya da değinmem gerekiyor bazı videolarda telif ihlali olmasına rağmen telif hakkı sahibi o videodan kazanılacak parayı kendi almak şartı ile içeriği kanalınızda yayınlamanıza izin veriyor. İşte bu durum dahi kanalınızın para kazanma incelenmesini uzatabilir.

Ne Yapılmalı?

Kanalınızdaki tüm videoları inceleyeceksiniz ve istisnasız telif hakkı içeren tüm videoları kanalınızdan kaldıracaksınız.

Sohbet

Unutmayın siz bir kanal sahibisiniz ve kanallar içerik üretmek zorundadr! Sizin bir içeriğiniz çok izlense başkalarının bu video üzerinden kazanç elde etmesini istemezsiniz. Aynı zamanda bir reklam yöneten olsanız başkalarının içeriklerini yayınlayan birisinin o içeriklerden para kazanmasını ister misiniz? Tabi ki hayır kim üretiyor ise o kazanmalı.

Şu soruyu soran bir takipçim olmuştu, ben telif içeren videoları editleyerek, youtube tarafından fark edilemeyecek duruma getiriyorum. Aynı zamanda içeriklerden de para kazanıyorum nasıl bir durum ile karşı karşıya kalabilirim?

  1. Telif içeren videoları öncelikle kafanıza göre zaten editleyemezsiniz bu bir suçtur ve cezai yaptırımları var.
  2. Youtube üzerinden para kazansanız bile çok uzun sürmeyecektir. İçerik sahibi videoyu fark ettiği anda iyi ihtimal kanalınız ceza ile karşı karşıya kalır. Kötü ihtimal kanalınız kapatılabilir. Kaldı ki youtube artık içerik üreticilere de telif hakkı ihlali yaşanmaması için araçlar sunuyor.

Youtube Kanalınızda Tekrar Edilen İçerikler Mevcut mu?

Youtube kanalınızda tekrar edilen içerik kesinlikle olmamalı, pekala tekrar edilen içerik nedir? Örnekler üzerinden tanımlama yapacağım. Youtube diyor ki her içerik bir kanal tarafından üretilebilir. (Dikkat: Konu aynı olabilir içerik birebir olmamalı) Şimdi aklınıza şu soru gelebilir, telif hakkına sahip olan içerik ile aynı ne farkı var bunun? Öyle bir farkı var ki youtube kanal sahipleri ancak karşılarına bu sorun çıktığında anlayabiliyor durumu. Fark; örneği sizin 2 tane kanalınız var ve kanalınızın biri para kazanmaya açık diğeri para kazanmaya kapalı.

Siz bir içerik hazırladınız ve bu içeriği para kazanmaya kapalı kanala attınız. Baktınız ki içerik tuttu 500 bin izlendi ve hala izleniyor hal böyle olunca, içerik izleniyor bari diğer kanlıma atayım da para kazanayım dediniz. Diğer kanala videoyu attığınız anda tekrar edilen içerik sorunu meydana geliyor. Yani video özgün ve telifsiz olsa bile sizin olan başka bir kanalda daha önce yayınlandığı için youtube tekrar edilen içerik olarak damgalıyor.(esk. ; kopya içerik ) Ayrıca damgalıyor dedim bunu da açayım eski kanaldan videoyu silseniz bile sorunun devam etmesine neden oluyor.

Youtube tekrar edilen içerik ile ilgili detaylı bilgiye youtube tekrar edilen içerik sorunu adlı makalemden erişebilirsiniz.

Ne yapılmalı?

Kanalda ki tüm videolar incelenmeli ve daha önce başka kanalda kullandığınız bir video var ise silinmeli. Bu maddede tamam diyorsanız geçelim diğer maddemize.

Youtube Kanalınız Canlı Bir Kanal Profiline Sahip mi?

Bana göre youtube para kazanma inceleniyor sorununun çözümündeki en etkili madde budur. Daha önce böyle bir tabir duymamış olabilirsiniz. Canlı kanal profili nedir? Videoda insan ögesi olup olmadığını sorguladığımız kısım burası. Eğer videolarınızda insan ögesine yer veriyorsanız canlı kanal profiline sahipsiniz demektir. Genelde hikaye, eğitim, oyun vb. kanallarda cansız kanal durumu söz konusudur. Örneğin, eğitim videolarında ekran kaydı yapılır ve genelde içerik üreticiler kendi görüntülerini paylaşmazlar. Bizim kanalımızın da canlı bir kanal olası gerekir.

Ne Yapılmalı?

Youtube kanalınızdaki içeriklerde sizin veya herhangi bir insanın görüntüsü var mı? Kontrol edilir. Eğer görüntü bulamıyorsanız en az 1 tane insan ögelerinin yer aldığı içerik hazırlayın ve kanala yükleyin.

Not 1: Görüntüden kastım resim değil videodur. Sizin video anlatımlarınız, konuşmalarınızın olması daha etkili olacaktır.

Not 2: Diğer 3 maddeyi tamamlamazsanız bu maddenin bir önemi olmayacaktır.

Not 3: Kendi kanalımda uyguladığım için bir konuya daha değinmek istiyorum videolarınızın etiketlerini ve video açıklamalarını kontrol edin ve topluluk kurallarına aykırı olabilecek bir etiket veya açıklama mevcut ise kaldırın. Topluluk kurallarına aykırıdan kastım örneğin cinsellik hakkında bilgi veren bir videonuz var ve siz izlenme kasmak adına etiketleri cinsellik üzerine olsa da çarpıtarak yazdıysanız bu etiketleri veya açıklamaları kaldırmalısınız. Son olarak da videolarınızda silah ögesine yer verdiyseniz bu videoları da kaldırın.

Buraya kadar anlattığım 4 maddeyi ve notları eksiksiz kanalınıza uyguladıysanız yapmanız gereken son 2 basit adım kaldı.

  1. Adım; Youtube studioyu açın sol panelin altında yer alan geri bildirim gönder kısmına tıklayın ve açılan geri bildirim gönderme aracına kanalınızın para kazanma durumunun ne kadar süredir inceleniyorsa detaylı bir şekilde anlatarak yetkililere gönderin.Youtube-Para-Kazanma-İnceleniyor-Sorunu-2019–Kesin-Cozum-1
  2. Adım; Benim en hızlı yanıt aldığım kısım burasıdır. Youtube ekibinin twitter sayfası üzerinden iletişime geçeceğiz. Twit atacağınız hesap; @TeamYouTube Burada dikkat etmemiz gereken nokta İngilizce olarak yorum yazmanız gerekmekte. Benim taslağım aşağıdaki gibidir sizde kendinize uygun şekilde hazırlayın. Mesajda mutlaka bulunması gereken 2 şey var. İlki kanal adres linkiniz, ikincisi youtube para kazanma şartlarını sağladığınıza dair ekran görüntüleri.Youtube-Para-Kazanma-İnceleniyor-Sorunu-2019–Kesin-Cozum-1

@TeamYouTube hesabına attığım twit

@TeamYouTube

Hello, I have met the requirements for earning money on my Youtube channel a long time ago. However, my monetization has been reviewed for 7 months and there is no copyright or community violation on my channel. All of my content is unique. — https://youtube.com/webağı


Sonuç

Artık yapmanız gereken tek şey beklemek ve ortalama 1 – 2 ay süre içerisinde Allah’ın izni ile youtube para kazama inceleniyor sorununuz çözülerek kanalınızın para kazanması açılacaktır. Anlattıklarım uzun gelmiş olabilir ancak bunlar zaten youtube üzerinden para kazanan bir kanalda olması gereken niteliklerdir. Ben en çok yapılan hataları ve kendi uyguladıklarımı birleştirerek bu şekilde bir makale hazırladım. Ayrıca bu makalenin videolu anlatımına youtube kanalım üzerinden aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Bilgi ağımıza bir halka daha ekledik. İnşAllah faydalı bir makale olmuştur sizler için. Unutmayın hiçbir şey kolay değil, bu konuya özel büyük annemin bir lafı var;

“Ekmeği ağzına atarsın da çiğnemeden yutarsan boğazında kalır oğul.”

Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile Allah’a emanet olun.