Telifsiz Resim Nasıl Bulunur? Telifsiz Resim Siteleri

telifsiz-resim-nasil-bulunur-telifsiz-resim-siteleri

Merhaba değerli web ağı ziyaretçileri ve üyeleri. Bugün hem web site ziyaretçilerimin hem de Youtube kanalımda ki takipçilerimin sıklıkla sorduğu telifsiz resim nasıl bulunur? Sorusunu cevaplandıracağım. Ayrıca yazının sonlarına doğru kendi kullandığım telifsiz resim sitelerini sizler ile paylaşacağım. Eğer makaleyi baştan sona dikkatlice okursanız telifsiz resim bulma ile alakalı aklınıza takılabilecek bütün soruların cevabını bulabileceksiniz.

Telifsiz resim bulma konusuna geçmeden önce telif hakkının neden bu kadar önemli olduğundan bahsetmek istiyorum. Arkadaşlar sizin tarafınızdan oluşturulmamış resim, müzik, video ve yazı dahil tüm içerikler telif içermektedir. Öncelikle bu konuyu kesin bir şekilde idrak etmelisiniz yani bir içerik size ait değilse ve içerik sahibi bunu yasal olarak kullanabileceğinizi lisans ekinde belirtmemiş ise kullanmamanızı öneririm. Çünkü gerek Youtube kanalınız gerek web sitenizdeki içerikleriniz belli bir eşiğe ulaştığında adsense reklamlarını kullanarak Youtube üzerinden para kazanmak isteyeceksiniz. Google da telif konusunu çok sıkı denetlediği için tam para kazanmaya başladım dediğiniz anda para kazanmanız devre dışı bırakılabilir. Bu yüzden telif hakkına çok dikkat etmeliyiz, dedikten sonra asıl konumuza geçiyorum.

Telifsiz Resimler Nasıl Bulunur?

Takipçilerimin sorularını incelediğimde telifsiz görseller ile ilgili dikkatimi çeken en önemli konu kafalarının ciddi anlamda karışmış olmasıydı. Yani internet üzerinde telifsiz görseller ile alakalı bir çok yazı okumuşlar ama blogların bir çoğu işi yüzeysel ele aldığı için net bir cevap bulamamışlar. Tabi kafaların karışmasında ki asıl neden Google kaynaklı, nasıl mı? Gelin birlikte inceleyelim bana hak verecek misiniz?

Google ücretsiz kullanabileceğimiz resimleri bulma konusunda destek sayfasında bize şu bilgileri vermektedir.


Ücretsiz Kullanılabilen Resimler Bulma

Bir Google Araması yaparken sonuçlarınızı, kullanma iznine sahip olduğunuz görselleri, videoları veya metinleri bulacak şekilde filtreleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, internette bulduğunuz bir şeyi ne zaman kullanabileceğinizi, paylaşabileceğinizi veya değiştirebileceğinizi size söyleyen “kullanım hakları” adlı Gelişmiş Arama filtresinden yararlanırsınız.

Yeniden kullanabileceğiniz görselleri, metinleri ve videoları bulma

  1. Görseller için Gelişmiş Görsel Arama veya diğer her şey için Gelişmiş Arama sayfasına gidin.
  2. “Şu kelimelerin tümünü içeren:” kutusuna aramak istediğiniz şeyi yazın.
  3. “Kullanım hakları” bölümünde, açılır menüyü kullanarak içeriğin sahip olmasını istediğiniz lisans türünü seçin.
  4. Gelişmiş Arama’yı seçin.

Not: İçeriği yeniden kullanmadan önce, lisansının yasal olduğundan emin olun ve yeniden kullanım şartlarını tam olarak kontrol edin. Örneğin lisans, bir görseli kullanırken, görseli oluşturan kişiyi belirtmenizi gerektirebilir. Google, lisans etiketinin yasal olup olmadığını bilemez. Bu nedenle, içeriğin yasal olarak lisanslı olup olmadığını bilmeyiz.


Evet arkadaşlar işte can alıcı nokta burası yukarıdaki not içerisinde Lisansın yasal olduğundan emin olun ve yeniden kullanım şartlarını tam olarak kontrol edin ve öyle kullanın diyor. Yani bunun anlamı şu telifsiz olarak size gösterdiğimiz arama sonucu aslında telif hakkı içeriyor ve bunun sorumluluğu size aittir diyor. Gelin birlikte inceleyelim.

Ben bu yüzden Google üzerinden telifsiz resim arayıp bulduktan sonra direk olarak kesinlikle kullanmıyorum öncelikle resim hangi sitede ise oraya gidiyorum ve lisansını kontrol ediyorum.

Resmin Telif İçermediğini Nasıl Anlarız?

Geldik olayın püf noktasına arkadaşlar resim Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahipse bu resmin telifsiz olduğu anlamına gelir. Yani bireysel ve ticari olarak bütün projelerimizde gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. Bu lisansa sahip bir resim üzerinde neler yapabiliriz? Resmi indirmek ve kullanmak için kimseden izin istemenize gerek yoktur. Resmi indirdikten sonra üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz ve resmi istediğiniz gibi dağıtabilirsiniz.

Önemli bilgilendirme: Bazı ücretsiz ve telifsiz resim sunan web sitelerinde söyle bir ayrıntı bulunmaktadır. Resmi atıfta bulunmak şartı ile istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu ne anlama geliyor diyebilirsiniz hemen açıklıyorum. Resmin kullanım hakkı senin olsa bile benim ismim altında dağıtılacak demektir. Yani resmi videonuzda veya web sitenizdeki bir yazınızda kullandıktan sonra resmi aldığınız kişinin web sayfasına, adı ve soyadına vb. bilgilere ilgili videoda ve yazıda yer vermeniz gerekmektedir.

Artık hangi resimleri telifsiz ve ücretsiz olarak kullanacağımızı öğrendik. Şimdi benim en çok kullandığım ve işinize yarayacağını düşündüğüm telifsiz olarak resim indirebileceğiniz bazı web sitelerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Ayrıca bir resmin lisans kontrolünü de birlikte yapalım ve bundan sonraki sitelerde lisans kontrolü yaparken zorlanmayın.

telifsiz-resim-siteleri-ari-cicek

Telifsiz Resim Siteleri


Pixabay

İlk site olmazsa olmazım Pixabay, bu site üzerinden telifsiz ve ücretsiz birçok kategoride resim bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta indirmek istediğiniz resmin sayfasına gittiğinizde pixabay lisans bölümüne göz atmanız. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi bazı resimler telifsiz ve ücretsiz olsa da atıfta bulunulması istenmektedir.

Pixabay web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Food Pictures – Foodiesfeed

İkinci Sitemiz Food Pictures – Foodiesfeed, bu site üzerinden ise mükemmel yiyecek resimlerini ücretsiz ve telifsiz olarak indirebilirsiniz.

Food Pictures web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Unsplash

Üçünü sitemiz Unsplash, bu site üzerinden birçok kategoride ücretsiz ve telifsiz resim bulabilirsiniz.

Unsplash web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Kaboompics

Dördüncü sitemiz Kaboompics, bu site üzerinden de birçok kategoride ücretsiz ve telifsiz resim bulabilirsiniz.

Kaboompics web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Public Domain Pictures

Beşinci sitemiz Public Domain Pictures, insan, çiçek, doğa, tatil, spor ve objeler ile ilgili ücretsiz ve telifsiz birçok resim bulabilirsiniz.

Public Domain Pictures web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Pickup İmage

Altıncı sitemiz Pickup İmage, yine birçok kategoride ücretsiz ve telifsiz resim bulabileceğiniz bir web sitesi.

Pickup İmage web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Splitshire

Yedinci sitemiz Splitshire, yüksek çözünürlükte 1000’lerce ücretsiz ve telifsiz resim bulabileceğiniz web sitesi.

Splitshire web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Libreshot

Sekizinci sitemiz Libreshot, Martin Vorel isimli fotoğrafçı tarafından çekilen fotoğrafların paylaşıldığı ve bu fotoğrafları ücretsiz ve telifsiz olarak kullanabileceğiniz web sitesi.

Libreshot web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Skitter Photo

Dokuzuncu web sitemiz Skitter Photo, bir çok kategoride ücretsiz ve telifsiz resim bulabileceğiniz web sitesi.

Skitter Photo web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Stocksnap

Onuncu web sitemiz Stocksnap, 10’larca kategoride 1000’lerce resmi ücretsiz ve telifsiz olarak indirebileceğimiz web sitesi.

Stocksnap web sitesine buradan erişebilirsiniz.


Evet arkadaşlar yukarıda sizinle paylaştığım web sitesindeki resimlerin ihtiyaçlarınızı büyük ölçüde karşılayacağını düşünüyorum. Farklı siteler buldukça makaleme eklemeye devam edeceğim.

Önemli not 1: Resim indireceğiniz site üzerinde lisans kontrolü yaparken Creative Commons Zero lisansına sahip olmasına dikkat edin. Çünkü Creative Commons lisansının farklı türleri bulunmakta biz sadece zero lisansı altında olanları kullanacağız.

Önemli not 2: Mutlaka her resim indirmenizde lisans kontrolü yapınız. Çünkü zamanla site üzerinde lisans değişiklikleri meydana gelebilir.

Önemli not 3: Bazı siteler telifsiz ve ücretsiz olarak kullanabileceğinizi söyledikleri bazı fotoğrafları e-mail aboneliği üzerinden size ulaştıracaklarını söylerler. Böyle bir durumda onlar tarafından gönderilen resimlerin Creative Commons Zero lisansına sahip olduğuna dair bir belge göndermelerini isteyin. Yoksa telif hakkı ihlali yüzünden ihtar yemeniz durumunda resmi kullanma lisansınızı belgeleyemezsiniz ve çözümü zor sıkıntılar ile karşı karşıya kalırsınız.

Videolu anlatım olsa daha iyi olurdu diyenler için videolu anlatımda hazırladım daha detaylı anlatılmıştır bilginize.

Böylece ücretsiz ve telifsiz resimleri nasıl bulabileceğimizi öğrendik. Anlatacaklarım genel olarak bunlar, aklınıza takılan bir soru olursa makale altında sorabilirsiniz. Paylaştığım içerikleri faydalı buluyorsanız ve bunun gibi makaleler ve videolar gelmesini istiyorsanız Youtube kanalıma (Web Ağı) abone olup bildirimleri açarak destek olabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşebilmek duası ile Allah’a emanet olun.