WordPress Tema Kurulumu Nasıl Yapılır?

ftp-ile-wordpress-tema-kurulumu

Merhaba değerli web ağı ziyaretçileri ve üyeleri bugün ki yazımda wordpress ile site kurmak isteyen herkesin ihtiyaç duyacağı wordpress tema nasıl kurulur sorusunu cevaplandıracağım. Yazıma geçmeden önce birkaç şey söylemek istiyorum, eğer daha önceki yazılarımı okuduysanız bilgilerin havada kalmasını sevmeyen biriyim ve bu yüzden anlattığım konuları detaylandırarak aktarıyorum sizlere. Bu yüzden wordpress tema kurulumu 3 farklı yöntem kullanarak gerçekleştireceğiz. Bütün kurulum yöntemlerini bilmenizde fayda var çünkü bazı durumlarda tek bir kurulum yöntemini bilmeniz yeterli olmayacaktır, geçelim yazımıza.

WordPress kurulumunu gerçekleştirdikten sonra web sitemizi görsel ve işlevsel olarak daha etkin bir hale getirmek için bir adet wordpress tema belirliyoruz.

Ücretsiz WordPress Tema Kurulumu

İlk olarak wordpress.org üzerinde bulunan ücretsiz temaları nasıl kurabileceğimizi birlikte görelim. Arkadaşlar wordpress admin paneline giriş yapın. Ardından sol tarafta bulunan görünüm kısmının temalar sekmesine tıklayın. Karşınıza daha önce yüklenmiş olan temaların bulunduğu bir sayfa gelecek. Sayfanın üst kısmında bulunan yeni ekle butonuna tıklayın. Karşınıza gelen sayfada ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz temalar gözükecektir.

Sayfanın üst kısmında tema yükle butonunun altında bulunan menüyü kullanarak öne çıkan, popüler olan, en son yüklenen ve en sık kullanılan ücretsiz wordpress temalara erişebilirsiniz. Ayrıca özellik fitresini kullanarak, wordpress tema seçimi bölümünde anlattığım amacınıza uygun ve istediğiniz özelliklere sahip (örneğin: 3 sütunlu, özel renklere sahip vb.) temalara erişebilirsiniz. Ben istediğim temanın adını biliyorum diyorsanız arama bölümünü kullanarak temanızı bulabilirsiniz.

Bir temayı beğendiniz ve kurmak istiyorsunuz, ilk olarak temanın üzerine fare ile gelin. Tema resmi üzerinde detaylar ve önizleme, hemen alt kısmında ise kur ve önizleme butonları bulunmaktadır. Detaylar ve önizleme kısmına tıkladığınızda; sol tarafta tema detaylarına (geliştirici adı, temanın ne amaçla kodlandığı vb.) sağ tarafta da temayı yüklediğimizde temanın site üzerinde nasıl görüneceğini görebiliriz. Tema ile ilgili her şey tamam dediniz ve kurmak istiyorsunuz o zaman sayfanın sol üst köşesinde bulunan kur butonuna tıklayarak tema kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

ucretsiz-wordpress-tema-kurulumu

Tema kurulumu gerçekleştikten sonra tema üzerinde etkinleştir butonuna tıklayarak temayı site üzerinde aktif hale getirebilirsiniz.

wordpress-tema-kurulumu-ucretsiz
wordpress-tema-kurulumu-ucretsiz

Böylece wordpress.org tarafından ücretsiz olarak sunulan temaların kurulumunu gerçekleştirmiş olduk.

Admin Panel Üzerinden WordPress Tema Kurulumu

Geçelim ikinci wordpress tema kurulum yöntemine. Arkadaşlar ücretli olarak bir tema satın almış olabilirsiniz veya wordpress.org dışında ücretsiz tema indirmenize olanak sağlayan firmalardan beğendiğiniz bir temayı bilgisayarınıza indirmiş olabilirsiniz.

Böyle bir durumda tema ile alakalı bütün dosyalarınız size zipli halde sunulacaktır. Peki nasıl yükleyeceğiz? Temayı yüklemeden önce bilmeniz gereken sadece temanın zipli halini yükleyeceğiz. Eğer Themeforest gibi bir siteden tema aldıysanız ilk indirdiğiniz zipli dosya içerisinde tema dosyaları, eklentilerin olduğu klasör, varsa psd şablonlar, dokümantasyon vb. birçok dosya bulunacaktır. İlk indirdiğiniz zipli dosyayı bir klasöre çıkarın. Çıkarılan dosyalar arasında temaadı.zip şeklinde bir dosya olacak bu dosyayı gördüysek yükleme işlemine geçebiliriz.

İlk olarak admin paneline giriş yapıyoruz. Sol taraftaki görünüm kısmından temalar sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza gelen sayfanın üst kısmında bulunan tema yükle butonuna tıklıyoruz.

wordpress-tema-kurulumu

Hemen alt kısımda tema yükleyebileceğimiz bir alan açılacak. Bu kısımdan dosya seç butonuna tıkladığımızda zipli tema dosyamızı seçmek için bir iletişim penceresi açılacak.  Bilgisayarınızdaki zipli tema dosyasını seçin ve hemen yükle butonuna tıklayın.

wordpress-tema-kurulumu

Kısa bir süre içerisinde tema kurulumu gerçekleşecektir. Daha sonra tema resmi üzerinde bulunan etkinleştir butonuna tıklayarak temanızı aktif hale getirebilirsiniz.

wordpress-tema-kurulumu
wordpress-tema-kurulumu

Böylece ikinci yöntemi de öğrenmiş olduk. Geçelim 3. yöntemimize.

FTP Üzerinden  WordPress Tema Kurulumu

Arkadaşlar üçüncü adım şahsen bilmenizi en çok istediğim yöntem çünkü bazen mecburen bu yöntemi kullanmak zorunda kalacaksınız. Neden mecbur kalacağız diyebilirsiniz. Arkadaşlar en çok rastladığımız 2 nedeni sizinle paylaşmak istiyorum. İlki, kullandığınız hosting firması wordpress admin paneli üzerinden dosya yükleme limiti koyabilir, ikincisi ise gerek internet bağlantınızdan gerekse sunucu tarafından kaynaklı dosya yükleme hatası alabilirsiniz. Bu iki durumda da üçüncü yöntemimizi kullanarak wordpress temalarınızı yükleyeceksiniz. Üçüncü yöntemizi FTP ile wordpress tema kurulumudur. FTP nedir? diye sorabilirsiniz hemen açıklıyorum.

FTP Nedir?

Arkadaşlar en basit tanımıyla FTP, internete bağlı bilgisayarlar arasında dosya aktarımını sağlayan bir protokoldür. Dosya aktarımını gerçekleştirebilmek için karşı bilgisayar sistemine erişim bilgileriniz bulunmalıdır. Peki erişim bilgilerimizi nereden alacağız? Bir hosting firmasından hizmet satın almışsanız size sunucu erişim bilgilerinizi gönderirler. İhtiyacımız olan 3 bilgi bulunmaktadır.

  1. FTP server (Sunucu): arkadaşlar bu kısmı ftp.siteadınız.siteuzantısı şeklinde doldurun. Örneğin; ftp.webagi.net
  2. FTP kullanıcı adı
  3. FTP şifresi

Kullanıcı adı ve şifreniz hosting aldığınızda size e-mail yolu ile gönderilecek. Size gönderilen bilgileri bu kısımlara yazacaksınız. 

FTP bilgilerinizi unuttuysanız ve bulamıyorsanız hizmet aldığınız firmanın destek kısmından kullanıcı adınız ile birlikte FTP bilgilerinizi isterseniz hızlı bir şekilde bilgilerinize erişebilirsiniz. FTP ile wordpress kurulumuna geçmeden önce yapmanız gereken son şey FileZilla programını bilgisayarınıza yüklemek. FileZilla programını buradan indirebilirsiniz. 

FileZilla nedir?

En basit anlatım ile, bilgisayarımız ile sunucuya bağlanarak dosya yükleme ve indirme işlemleri yapmamızı sağlayan bir FTP aracıdır. Arkadaşlar ücretsiz ve güvenli bir araçtır gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. FileZilla’da yüklendiğine göre kurulumuza geçelim.

İlk olarak elinizde bulunan zipli haldeki wordpress temanızı bir klasöre çıkarın. FileZilla programını açın ve sunucu, kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi üst kısımda bulunan ilgili alanlara girip hızlı bağlan butonuna tıklayın.

Girdiğiniz bilgiler doğruysa bağlantınız sağlanacaktır. Bağlantı sağlandıktan sonra sol tarafta bulunan alanda bilgisayarımızdaki dosyalar, sağ taraftaki alanda ise sunucumuzda ki dosyalar bulunmaktadır.

ftp-ile-wordpress-tema-kurulumu

Sunucu dosyalarının bulunduğu kısımda public_html klasörüne tıklayın ardından wp-content -> themes klasörüne tıklayın. Arkadaşlar themes klasörü yüklediğimiz wordpress temaların tutulduğu klasördür.

Tema dosyalarınızın bulunduğu klasörü tutup themes klasörüne sürüklediğiniz de yükleme başlayacaktır. Bir diğer yolda FileZilla üzerinde sol tarafta bilgisayarımızdaki dosyaların bulunduğu kısımdan tema dosyanıza sağ tıklayın ve yükle seçeneğine tıklayın.

ftp-ile-wordpress-tema-kurulumu

WordPress tema dosyalarımızın aktarımı tamamlandığında yapacağımız son şey admin paneline girerek temamızı etkinleştirmek. Temanızı etkinleştirdikten sonra tarayıcınızın adres çubuğuna site adresinizi yazarak yeni temanızın nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz.

ftp-ile-wordpress-tema-kurulumu
ftp-ile-wordpress-tema-kurulumu

Evet arkadaşlar wordpress tema kurulumunu da her yönüyle öğrenmiş olduk. Youtube kanalımda yayınlamış olduğum ve olumlu bir çok geri dönüş aldığım eğitim videoma da aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Web sitem üzerinde yayınladığım birçok yazının detaylı bir şekilde anlatımına da youtube kanalım üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Sıfırdan wordpress ile web sitesi kurma videomdaki tüm içeriklere de wordpress kategorisinden erişebilirsiniz.

Bilgi ağımıza bir halka daha ekledik, İnşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa mutlaka yazı altıda sorun, en kısa sürede cevaplandırmaya çalışacağım. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile, Allah’a emanet olun.