WordPress Tema Nedir? Themeforest Tema Satın Alma

wordpress-tema-nedir-themeforest

Merhaba arkadaşlar bugün ki yazımda wordpress tema nedir? Themeforest üzerinden tema satın alma işlemini nasıl yaparız? sorularını cevaplandıracağım.

WordPress ile oluşturulan web sitelerinin işlevsel ve tasarımsal açıdan daha etkili olabilmesi oluşturulan paket yazılımlardır. Bir tema ne kadar işlevsel olabilir diye düşünüyorsanız sitenin her noktasını dinamik olarak yönetmenizi sağlayacak kadar işlevsel desem yeterli bir cevap olur diye düşünüyorum. Ayrıca wordpress temaların yanında gelen eklentiler ile temanın işlevselliği kat be kat artmaktadır.

WordPress temaların tasarımsal kısmına gelecek olursak cidden mükemmel temalar kodlanmakta, biraz iddialı olacak biliyorum aradığınız tasarımı bulamama ihtimaliniz yok diye düşünüyorum. Zoru başardınız aradığınız tasarım yüz binlerce tema arasında yok hiç sıkıntı değil Türkiye’de wordpress tema kodlayan bir çok yazılımcı isteğe özel tema hazırlamakta. İletişime geçtiğinizde istekleriniz doğrultusunda temanızı size en kısa sürede teslim edeceklerdir.

WordPress temaların ücretli ve ücretsiz olanları bulunmaktadır. Ücretsiz temalar ile ücretli temalar arasında ciddi farklar var mı? diye soracak olursanız. Aralarında çok büyük farklar var diyebilirim. Bu farklar hem yazılımsal hem de tasarımsaldır. Zaten arkadaşlar açık konuşmak gerekirse wordpress tema üreten bir çok firma aynı temanın hem ücretlisini hem ücretsizini yayınlıyor ve aralarındaki farkları da belirtiyor. Buradaki amacın tamamen satış odaklı bir strateji olduğunu düşünmekteyim. WordPress üzerinde kullanıcılara sunulan diğer ücretsiz temalar için aynı şeyi söylemiyorum tabi. Bu yüzden ücretsiz tema kullanacaksanız da wordpress.org tarafından yayınlanan ücretsiz temaları kullanın.

Ücretli Tema mı Yoksa Ücretsiz Tema mı Kullanmalıyım?

Ben kesinlikle ücretli tema kullanmanız taraftarıyım. Çünkü ücretsiz tema belli bir yerden sonra size yetmeyecek ve garanti veriyorum siteniz büyüdüğünde istekleriniz ve gereklilikleriniz arttığında mutlaka ücretli bir tema alacaksınız. Bundan emin olduğum için sitenizi ilk kurduğunuzda istekleriniz doğrultusunda bir tema satın almanız en sağlıklı seçim olacaktır.

WordPress temaları nereden satın alabiliriz? Google üzerinde arama yaptığınızda bir çok tema satan firma bulabilirsiniz. Ancak gerçekten profesyonel bir tema kullanmak istiyorum diyorsanız benim size önereceğim site themefores.net’tir. Themeforest üzerinde ciddi bir wordpress tema pazarı bulunmaktadır. Haliyle rekabetin fazla olması da temaların kalitesini her gün arttırmaktadır. Tek kötü tarafı direk Türkçe tema bulamamanız. Ancak  buda sorun değil tema dili İngilizce olsa bile themeforest üzerinde satılan temaların bir çoğunda dil çeviri özelliği bulunmakta. Kolay bir şekilde temanızı Türkçeleştirebilirsiniz. Ben uğraşmak istemiyorum diyorsanız da Türkiye’de  wordpress tema üreten bir çok firma bulunmakta küçük bir araştırma yaparak istediğiniz temayı kısa bir süre içerisinde bulabilirsiniz.

Themeforest WordPress Tema Satın Alma

Öncelikle themeforest.net sitesine kaydolmanız gerekmektedir. Buradan kayıt olabileceğiniz sayfaya erişebilirsiniz. Kayıt olduktan sonra satın almak istediğiniz temanın sayfasına gidin. Sağ tarafta buy now butonunu tıklayın.

wordpress-tema-nedir-themeforest

Satın alma detaylarınızın ve ödeme yöntemini seçebileceğiniz bir sayfa karşılayacak sizi. Bu sayfa üzerinden istediğiniz ödeme yöntemini seçerek temayı satın alıyorsunuz. Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var themeforest üzerinde tema alıyorsanız, alacağınız tema ücreti üzerine 2$ daha ekleyin.

wordpress-tema-nedir-themeforest

Temayı satın aldığınızda tema dosyalarınıza sağ üst köşede kullanıcı adınızın üzerine geldiğinizde downloads seçeneğinden erişebilirsiniz. Bu sayfa üzerinden sadece tema dosyalarınızı değil, ilerleyen zamanlarda güncelleme dosyalarınızı ve lisans anahtarınızı da alacaksınız.

Satın aldığınız temanın yanında download butonuna tıkladığınızda indirebileceğiniz bütün dosyaları göreceksiniz.

All files & documentation seçeneği ile temanız ile alakalı bütün dosyalarınıza erişebilirsiniz.

Installable WordPress file only seçeneği ile temanız güncelleme aldığında güncelleme dosyalarınıza erişebilirsiniz.

License certificate & purchase code (PDF) seçeneği ile lisans sertifikasına ve satın alma kodunun pdf haline erişebilirsiniz. Satın alma kodunu temanızı yüklediğinizde ilgili alana girmek zorundasınız arkadaşlar.

License certificate & purchase code (text) seçeneği ile lisans sertifikasına ve satın alma kodunun text haline erişebilirsiniz.

wordpress-tema-nedir-themeforest

Arkadaşlar unutmadan youtube kanalımda yayınlamış olduğum ve olumlu bir çok geri dönüş aldığım eğitim videoma da aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Web sitem üzerinde yayınladığım birçok yazının detaylı bir şekilde anlatımına da youtube kanalım üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Sıfırdan wordpress ile web sitesi kurma videomdaki tüm içeriklere de wordpress kategorisinden erişebilirsiniz.

Bilgi ağımıza bir halka daha ekledik, İnşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa mutlaka yazı altıda sorun, en kısa sürede cevaplandırmaya çalışacağım. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile, Allah’a emanet olun.