WordPress Admin Paneli İnceleme, Düzenleme ve Ayarlar

wordpress-admin-paneli-inceleme-gorunum-menuler

Merhaba değerli web ağı ziyaretçileri ve üyeleri bugün wordpress admin paneli inceleme, düzenleme ve ayarlar ile ilgili detaylı bir yazı ile karşınızdayım. Bu yazımda wordpress admin paneli ile ilgili aklınıza takılan bir çok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Yazıma başlamadan küçük bir bilgilendirme yapmak istiyorum yazı detaylı olduğu için haliyle uzun bir yazı olacak. Konuların dağılmaması açısından hazırladığım yazıyı bir bütün olarak sizlere sunma kararı aldım. WordPress nedir ve wordpress kurulumu nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını da arıyorsanız web sitem üzerinden yazılım kategorisinden erişebilirsiniz. Çok uzatmadan geçelim yazımıza.

Hosting üzerinden WordPress kurulumunu tamamlandığınızda ekranda size http://nabiyonbea.com/wp-admin şeklinde admin paneline erişmeniz için gerekli url verilecektir. Belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifremizi kullanarak admin paneline giriş yapalım.

WordPress admin paneline giriş yaptıktan sonra sol tarafta başlangıç, ortam, sayfalar, yorumlar, görünüm, eklentiler, kullanıcılar, araçlar ve ayarlar seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekleri sırasıyla anlatmak istiyorum.

WordPress Admin Paneli – Başlangıç Sekmesi

Başlangıç kısmında size yol gösterecek bazı bilgiler bulunmaktadır. Örneğin, sitenizi özelleştir butonu ile siteniz üzerinde değişiklikler yapabilir, ilk blog yazınızı yazın kısmından siteniz üzerinde yayınlamak için ilk makalenizi yazabilir, hakkımızda gibi bir sayfa ekleyebilir, bileşenleri ve menüleri yönetebilir ve çok daha fazlasına başlangıç kısmını kullanarak erişebilirsiniz. Başlangıç sekmesinin altında güncellemeler sekmesi bulunmaktadır. Eğer kullandığınız tema veya eklentiler ile ilgili bir güncelleme varsa bu sekme altından erişebilirsiniz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-duzenleme

WordPress Admin Paneli – Yazılar

Yazılar sekmesinden yeni bir yazı ekleyebilir, var olan yazıları düzenleyebilir, silebilirsiniz. Yazılar içerisinde kelime bazlı arama yapabilir. İstediğimiz bir tarih aralığındaki yazıları görüntüleyebilir veya kategorilerine göre filtreleyebiliriz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-yazilar-duzenleme

Yine yazılar sekmesinin altında bulunan kategoriler sekmesine tıklayarak sitemiz üzerinde hali hazırda bulunan kategorileri görüntüleyebilir, silebilir, düzenleyebilir ve yeni bir kategori ekleyebiliriz. Yine çok fazla kategorimiz varsa kategoriler içerisinde istediğimiz bir kelime üzerinden arama gerçekleştirebiliriz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-yazilar-kategoriler

Yine yazılar sekmesinin altında bulunan etiketler sekmesinden yazı hazırlarken belirttiğimiz yazılar ile alakalı etiketleri görüntüleyebilir, düzenleyebilir, silebiliriz. Yeni bir etiket ekleyebilir veya etiketler içerisinde kelime bazlı arama yapabiliriz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-yazilar-etiketler

WordPress Admin Paneli – Ortam Sekmesi

Ortam sekmesinde hali hazırda web sitenizde yüklü olan resim, müzik vb. medya dosyalarınızı görüntüleyebilir ve yeni medya dosyaları ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz herhangi bir medya içeriğini silebilirsiniz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-ortam

WordPress Admin Paneli – Sayfalar Sekmesi

Sayfalar sekmesinde yayınlanmış veya taslak halinde bulunan sayfalarınızı görüntüleyebilir veya yeni bir sayfa ekleyebilirsiniz. Ayrıca yayınlanmış sayfaları yayından kaldırabilir veya tamamen silebilirsiniz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-sayfalar

WordPress Admin Paneli – Yorumlar Sekmesi

Yorumlar sekmesinde site üzerinde yapılan bekleyen, onaylanan, istenmeyen veya çöp klasörüne taşıdığınız yorumları görebilirsiniz. Yorum yapan kişilerin isimlerini, ip’lerini ve e-mail adreslerini görebilirsiniz. Bir kullanıcı yorum yaptığında yorumunu onaylayabilir veya silebilirsiniz. Ayrıca yapılan yorumlara da yine buradan cevap yazabilirsiniz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-yorumlar

WordPress Admin Paneli – Görünüm Sekmesi

Görünüm sekmesi üzerinden web sitemizi görsel açıdan zenginleştirecek alanlara erişebiliriz. Görünüm sekmesi altında 5 adet sekme bulunmaktadır. Bunlar temalar, özelleştir, bileşenler, menüler ve düzenleyicidir.

Temalar

Temalar kısmında yüklediğimiz ve hazır olarak gelen temaları görebilirsiniz. Temaların demolarını ön izleyebilir, tema detaylarına erişebilir ve istediğiniz herhangi bir temayı tek bir tıklama ile yükleyebilirsiniz. Yüklü temaların dışında bir tema kullanmak istiyorsanız yine bu kısmı kullanarak yeni bir tema ekleyebilirsiniz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-gorunum-temalar
wordpress-admin-paneli-inceleme-gorunum-temalar-9

Özelleştir

Özelleştir kısmına tıklayarak temanızı özelleştirebilirsiniz. Özelleştirmekten kasıt şudur özelleştir sekmesine tıkladığınızda wordpress için özel olarak hazırlanmış ve temanızın desteklediği ölçüde belirli alanlar üzerinde görsel, yazınsal ve biçimsel değişiklikler yapabilmektir.

wordpress-admin-paneli-inceleme-gorunum-ozellestir-10

Bileşenler

Bileşenler kısmında, tema tarafından sağlanan
kullandığımız, kullanmadığımız bileşenleri ve bileşen alanlarını görebiliriz. Gelin birlikte bileşenleri detaylı olarak inceleyelim.

WordPress’de Bileşenler, Bileşen nedir? Bileşen yapısını anlama

WordPress’de bileşenleri görüntülemek için admin paneline giriş yapın. Sol tarafta bulunan görünüm kısmından bileşenler sekmesine tıklayın. Açılan sayfada sol tarafta bulunan küçük dikdörtgen şeklinde ki kutucuklar bileşen, sağ tarafta bulunan dikdörtgen kutularda bileşen alanlarıdır. WordPress’de bileşenler ve bileşen alanları genelde yüklediğiniz tema ile birlikte gelir. Bileşen alanları tema üzerindeki bazı bölümleri oluşturmaktadır. Örneğin, ana sayfanın sağ kısmında bulunan sidebar gibi.

Bileşenleri tutup sürükleyerek bileşen alanlarının üzerine bıraktığımızda bileşen etkileştirilir. Bir bileşeni kullanmak istemediğinizde bileşen alanının dışına sürüklemeniz yeterlidir. Bir örnekle daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Elimizde ayrık görseller adında bir bileşen var ve biz bu bileşeni ana sayfada görüntülemek istiyoruz. Öncelikle ayrık görseller bileşenini buluruz, bileşenin üstüne basılı tutarak sidebar bileşen alanına sürükleriz. Bileşen üzerinde sizden istenen gerekli bilgileri girdikten sonra kaydet butonuna tıklarız.  Sitenizi tarayıcı üzerinde açtığınız zaman ana sayfada ayrık görseller bileşenini görebilirsiniz.  

wordpress-admin-paneli-inceleme-gorunum-bilesen
wordpress-admin-paneli-inceleme-gorunum-bilesen

Menüler

Menüler kısmından menülerinizi görüntüleyebilir, yeni menü oluşturabilir ve oluşturduğumuz menülerin sayfa üzerindeki konumlarını düzenleyebiliriz. Resim üzerinde detaylı olarak anlattım mutlaka inceleyin.

wordpress-admin-paneli-inceleme-gorunum-menuler
wordpress-admin-paneli-inceleme-gorunum-menuler
wordpress-admin-paneli-inceleme-gorunum-menuler
wordpress-admin-paneli-inceleme-gorunum-menuler

Düzenleyici

Düzenleyici kısmında temanızın css dosyasını görüntüleyebilir,  dosya üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Ancak bu kısmı kullanmanın çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum, dahili CSS düzenleyici kullanarak dosya üzerinde değişiklikler yapmanız ve CSS üzerinde yaptığınız değişiklikleri canlı olarak görebilmeniz daha sağlıklı. Eğer kod bilginiz yoksa bu kısma hiç bakmayın.

wordpress-admin-paneli-inceleme-gorunum-duzenleyici

WordPress Admin Paneli – Eklentiler Sekmesi

Eklentiler sekmesi üzerinden etkin olan, devre dışı bırakılan ve güncelleme olan tüm eklentilerinizi görebilirsiniz. Yeni bir eklenti ekleyebilir, silebilir, güncelleyebilir ve eklentilerin ayarlarına ulaşabilirsiniz. Eklentiler sekmesi altında da düzenleyici sekmesi bulunmaktadır, bu kısımda eklenti dosyalarını düzenleyeceğiniz kısımdır. Bu kısma da kodlama bilmiyorsanız dokunmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü eklenti üzerinde yapacağınız bir hata sitenizin çalışmasında sorunlar meydana getirebilir.

wordpress-admin-paneli-inceleme-eklentiler

WordPress Admin Paneli – Kullanıcılar Sekmesi

Kullanıcılar kısmında sitenize kayıt olan kullanıcıların bilgilerine erişebilirsiniz. Kullanıcıların bilgileri üzerinde düzenlemeler yapabilir, kullanıcı rolünü değiştirebilir ve kullanıcıyı silebilirsiniz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-kullanicilar

Kullanıcılar kısmının yeni ekle sekmesini kullanarak yeni bir kullanıcı kaydı gerçekleştirebiliriz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-kullanicilar-yeni-ekle

Profiliniz

Kullanıcılar kısmı altındaki profiliniz sekmesini kullanarak kendi bilgilerinize erişebilir ve bilgileriniz üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin, siteyi görüntülerken araç çubuğunun görünmesini istemiyorsanız bu kısımdan değiştirebilir, profilinize resim, biyografik bilgi, sosyal medya hesapları ekleyebilir ve giriş parolanızı değiştirebilirsiniz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-kullanicilar-yeni-ekle
wordpress-admin-paneli-inceleme-kullanicilar-profil
wordpress-admin-paneli-inceleme-kullanicilar-profil

WordPress Admin Paneli – Araçlar Sekmesi

Araçlar sekmesi altında 3 tane sekme bulunmaktadır. Bunlar; mevcut araçlar, içe aktar, dışa aktar. Birlikte inceleyelim.

Mevcut araçlar sekmesinde kullanabileceğiniz araçlar gösterilmektedir.

İçe aktar sekmesini kullanarak farklı bir sitede kullandığımız yazıları, yorumları, sayfaları, özel alanları, kategorileri sitemize aktarabiliriz. Blogger, wordpress, tumblr vb. sistemlerden veri aktarmayı desteklemektedir.

wordpress-admin-paneli-inceleme-araclar-ice-aktar

Dışa aktar sekmesini kullanarak istersek tüm sitenin içeriğini istersek belirli kısımların içeriğini seçerek dışa aktarabiliriz Dışa aktardığımız bir içeriği istediğimiz herhangi bir wordpress sitesine aktarabilirsiniz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-araclar-disa-aktar

WordPress Admin Paneli – Ayarlar Sekmesi

Ayarlar sekmesinde ise genel site ayarlarını yapıyoruz. Ayarları yapabileceğimiz 7 adet sekme bulunmaktadır. Bunlar; genel, yazma, okuma, tartışma, ortam, kalıcı bağlantılar ve gizliliktir. Beraber inceleyelim.

Genel Ayarlar

Genel sekmesini kullanarak genel site ayarlarımızı yaparız. Yapabileceğimiz ayarlar şunlar.

 • Site başlığı ve slogan değiştirilebilir.
 • Sitemizin ana sayfasını wordpress kurulum dizininden farklı olmasını istiyorsak değişiklik yapabiliriz.
 • E-posta hesabımızı değiştirebiliriz.
 • Sitemize kullanıcıların kayıt olmasını engelleyebiliriz.
 • Siteye yeni kayıt olan kullanıcıların rolünü değiştirebiliriz. Varsayılan olarak abone seçilidir.
 • Site dilini değiştirebiliriz.
 • Zaman dilimini değiştirebiliriz.
 • Farklı bir tarih ve zaman biçimi seçebiliriz. Haftanın başlangıç gününü istediğimiz gün yapabiliriz.
wordpress-admin-paneli-inceleme-ayarlar-genel
wordpress-admin-paneli-inceleme-ayarlar-genel

Yazma Ayarları

Yazma sekmesini kullanarak site üzerindeki yazma ayarlarını yaparız. Yapabileceğimiz ayarlar şunlardır;

 1. Varsayılan yazı kategorisini değiştirebiliriz. Arkadaşlar siteye yeni bir yazı eklediğiniz zaman eğer kategori seçmeden yazınızı yayınlar veya taslak olarak kaydederseniz. Burada varsayılan olarak seçilen kategori neyse yazınız o kategoride yayınlanır veya kaydedilir.
 2. Varsayılan yazı biçimini değiştirebilirsiniz.
 3. E-posta ile yazma ayarlarınızı yapabilirsiniz. Peki ne işimize yarıyor diyebilirsiniz e-posta ile web sitemiz üzerinde içerik yayınlamamızı sağlar. Şahsen ben bu kısmı kullanan pek görmedim.
 4. Servisleri güncelle kısmına sitenize ping atmak istediğiniz servisleri yazmanız gerekmektedir.  Buraya yazdığınız sevişler yeni bir yazı yayımladığınızda otomatik olarak bu servisleri uyaracaktır. Kullanabileceğiniz bazı güncelleme servislerine https://codex.wordpress.org/Update_Services linkten erişebilirsiniz.
wordpress-admin-paneli-inceleme-ayarlar-yazma
wordpress-admin-paneli-inceleme-ayarlar-yazma

Okuma Ayarları

Okuma ayarları sekmesi ile yapabileceğimiz ayarlar,

 1. Temanız sabit bir ana sayfayı destekliyorsa, ana sayfada görüntülemek istediğiniz sabit sayfanızı buradan seçebilirsiniz. Varsayılan olarak ana sayfanız en son yazılarınızdan oluşmaktadır.
 2. Gösterilecek maksimum blog sayfası adedi kısmından, ana sayfada gösterilecek maksimum yazı sayısını belirleyebiliriz.
 3. Beslemelerde gösterilecek en güncel kayıt adedi, RSS beslemelerinde kaç tane yazı gözükmesini istiyorsak buradan seçebiliriz.
 4. Beslemedeki her yazı için göster kısmından beslemelerde metinin tamamının veya özetinin gözükmesini sağlayabiliriz.
 5. Arama motoru görünürlüğü, arkadaşlar eğer web sitenizin arama motorları tarafından indekslenmesini istemiyorsanız bu seçeneği seçin. Benim önerim bu seçeneği sadece sitenizi ilk yapılandırdığınız zaman seçmeniz ve site tamamlandıktan sonra bu seçeneği kaldırmanız yönünde. Çünkü bizim asıl istediğimiz sitemizin hızlı indeks almasıdır.

Sitenin indeks alması ne demek diyenler olabilir. En basit haliyle arama motorlarında web sitenizin arandığında bulunabilmesi diyebilirim. Eğer siteniz indeks almıyorsa siteniz arama sonuçlarında gözükmez haliyle ziyaretçiniz de olmaz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-ayarlar-okuma

Tartışma Ayarları

Tartışma ayarları bölümünde genelde site ziyaretçilerine yönelik ayarlamaları yaparız. Örneğin, yorum, link denetimi vb. Tartışma ayarları sekmesi ile yapabileceğimiz ayarlar şunlardır.

Varsayılan Makale Ayarları

 • Yazıda bağlantı verilen blogları haberdar etmeyi dene seçeneği seçin,
 • Diğer bloglardan yeni makaleler için bağlantı bildirimlerini (geri bildirimler ve geri izlemeler) etkinleştir. Seçeneğini seçin,
 • Yeni yazılar üzerine yorum yapılmasına izin ver seçeneğini seçin .

Diğer Yorum Ayarları

 1. Yeni yazılar üzerine yorum yapılmasına izin ver seçeneğini seçin
 2.  Kullanıcılar yorum yapmak için kayıt olmalı ve giriş yapmalılar seçeneğini seçmek size kalmış ancak ben seçmiyorum. Ziyaretçileri yorum yaparken kayıt olmaya zorlamak ziyaretçi kaybına neden olabilmektedir.
 3. 14 günden daha eski yazıları yoruma kapat seçeneğini seçerseniz belirttiğiniz gün itibari ile eski yazılarınıza yorum gelmeyecektir ben seçmiyorum. Sürekli yorum almak etkileşim açısından önemli.
 4. Yorum çerezleri onay kutusunu göster seçeneğini ben seçmiyorum seçmek size kalmış.
 5. Kademeli yorumlara _5_ seviyesine kadar izin ver seçeneğini seçin ve maksimum 5 seviyesine kadar izin verilecek şekilde ayarlayın.
 6. Her sayfada 50 üst seviye yorum olacak şekilde ve varsayılan olarak son sayfa gösterilecek şekilde yorumları sayfalara böl yorumlar her sayfanın başında daha eski yorum olarak görünmeli. Seçeneğini seçmiyorum ancak yazılarınızda çok fazla yorum olursa bu yorumları sayfalara bölme işlemini buradan yapacaksınız. 50 yazan kısma her sayfada görüntülenecek yorum sayısını, en son yorumları göstermek için son seçeneğini ve yorumlar her sayfanın başında daha eski seçeneğini seçerek sayfanızda çok sayıda yorum görünmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Şu Durumlarda Bana E-posta Gönder

Bir yazıya yorum yapıldığında e-mail almak istiyorsanız her yorum yapıldığında seçeneğini seçmelisiniz. Yorumlar denetlenmek üzere beklenmeye alındığında da e-posta almak istiyorsanız ilgili seçeneği işaretleyin.

Bir yorum görünmeden önce kısmında yorum el ile onaylanmalı seçeneğini seçerseniz yapılan bütün yorumların sizin onayınızdan geçmesi gerekmektedir. Yorum yapan birinin yorumunu onaylamışsanız ikinci kez yorum yaptığında onaya gerek kalmadan yayınlansın istiyorsanız Yorum yazanın önceden onaylanmış bir yorumu olmalı seçeneğini seçin.

wordpress-admin-paneli-inceleme-ayarlar-tartisma

Yorum Denetimi

En önemli kısım burası çünkü sitenizin hem link çöplüğüne dönmesini istemezsiniz hem de yorumlarda hakaret, küfür edilmesine izin vermek istemezsiniz. Bu yüzden bu kısma dikkat!

Eğer bir yorum 2 ve daha fazla bağlantı içeriyorsa onu beklemeye al. İstenmeyen yorumların genel özelliği fazla sayıda dış bağlantı içermeleridir. Arkadaşlar bu cümle bizim için neyi ifade ediyor hemen açıklayayım bazı ziyaretçileriniz kendi sitelerinin linkini yorumda kullanmak isteyeceklerdir. Normalde link kullanımında sorun yok ancak sadece kendi sitelerini tanıtmak adına yorumları linkler ile doldurmaları siteniz açısından olumsuz bir durum. Benim tavsiyem yorumlarda maksimum iki bağlantı kullanmalarına izin vermek.

Gelelim ikinci kısma yasaklı gördüğünüz kelimeler varsa buradaki boş alana her satıra bir kelime gelecek şekilde yazın. Bu işlemin sonucunda yasakladığınız kelimeler ile eşleşen yorumlar denetlemeye alınacaktır. Burada yasaklayacağınız kelimeleri seçerken dikkat etmeniz gereken nokta var. Diyelim ki siz asa kelimesini yasakladınız eğer ziyaretçiniz yorumunda masa kelimesini kullandıysa asa kelimesi masa kelimesi içerisinde geçtiği için yorum denetlemeye alınacak.

Yorumlar İçin Kara Liste

Bir diğer önemli kısımda burası arkadaşlar sitenizde kullanılmasına izin vermediğiniz kelimeler olabilir. Bu kelimeleri boş alana her satıra bir kelime gelecek şekilde yazın. Yukarıda anlattığım gibi kelimeler eşleşse dahi yorum direk istenmeyen olarak işaretlenecektir.

wordpress-admin-paneli-inceleme-ayarlar-tartisma

Avatarlar

Avatarlar yorumların yanında görülen küçük resimlerdir. Eğer kullanıcılar yorum yaptıklarında avatarlarının gözükmesini istiyorsanız avatar görünümünü işaretleyin.

En yüksek puan kısmından tüm izleyicilere uygun seçeneğini seçin.

Varsayılan avatar kısmından ise, sitenize yorum yapan kullanıcın özel bir avatarı yoksa yorumunun yanında hangi  avatarın gözükeceğini seçeriz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-ayarlar-tartisma

Ortam Ayarları

Bu kısımdan siteye bir resim eklenirken resmin alabileceği en küçük, orta ve en büyük boyutları belirleyebiliriz. Yüklemelerimiz aylık ve yıllık bazda klasörlerde tut seçeneğini seçmenizi öneririm daha derli toplu oluyor resimler.

wordpress-admin-paneli-inceleme-ayarlar-ortam

Kalıcı Bağlantı Ayarları (Çok Önemli)

Arkadaşlar bu kısım önemli çünkü web sitenizi kurduğunuzda bir kere ayarlayıp bir daha mümkünse hiç ellememenizi tavsiye ediyorum. Nedeni ise şu, diyelim ki sitenizi kurdunuz 2 yıldır da yayında 100’lerce içerik girdiniz. Yazılarınız Google üzerinde iyi sıralarda ve siz kalıcı bağlantı ayarlarında değişiklik yaptınız. Arkadaşlar bu kesinlikle sitenizin seo kaybetmesine neden olacaktır ve bu hiç istenmeyen bir durumdur.

Kalıcı bağlantılar seo açısından önemlidir. Bu yüzden bu kısma özellikle dikkat ediyoruz. Pekala kalıcı bağlantı ayarlarını nasıl yapmalıyız. Arkadaşlar birçok kullanım şekli mevcut tecrübelerime dayanarak söylüyorum kesinlikle düz ve sayısal seçeneklerinden birini seçmeyin. Google bu tür bağlantıları çok sevmiyor. Oluşturacağınız URL  yapısı hem kullanıcı dostu olmalı hem de seo’ya uygun olmalı. İlk olarak bilmeniz gereken uzun URL yapısından kaçınmalısınız URL’leriniz olabildiğince kısa olmalı.

Özel yapı seçeneğini seçiyoruz alan adımızın yanında ki boşluğa alt kısımda verilen kısa kodları kullanarak URL yapımızı oluşturuyoruz.

Kalıcı Bağlantı

%year% ; yazının yayımlandığı yılı sayısal olarak URL’ye ekler.

%monthnum% ; yazının yayımlandığı ayı sayısal olarak URL’ye ekler.

%day% ; yazının yayımlandığı günü sayısal olarak URL’ye ekler.

%hour% ; yazının yayımlandığı saati sayısal olarak URL’ye ekler.

%minute% ; yazının yayımlandığı dakikayı sayısal olarak URL’ye ekler.

%second% ; yazının yayımlandığı saniyeyi sayısal olarak URL’ye ekler.

%post_id% ; yazının id’sini URL’ye ekler.

%author% ; yazının yazarını URL’ye ekler.

%category% ; Yazının bulunduğu kategoriyi URL’ye ekler.

%postname% ; yazınızın başlığını uygun formata çevirerek URL’ye ekler. Uygun formattan kastım şu arkadaşlar seo’ya uygun hale gelmesi yani büyük harflerin hepsi küçük olur, Türkçe karakterler İngilizce karakterlere dönüşür ve kelimelerin arasına – işareti gelir. Web sitemdeki bir yazı ile demek istediğimi daha net anlatabilirim.

Yazı başlığım; Asteğmenlik Nedir? Asteğmen Ne Kadar Maaş Alır?

Postname; astegmenlik-nedir-astegmen-ne-kadar-maas-alir

Benim size önereceğim 3 tane URL yapısı var arkadaşlar, 3’ünüde kullandım ve hiçbir sıkıntı olmadı seo açısından.

 1. URL yapısı; /%postname%/
 2. URL yapısı; /%category%/%postname%/
 3. URL yapısı; gün ve isim seçeneği.

Yukarıdaki URL yapılarından istediğinizi kullanabilirsiniz, yok ben kendim oluşturmak istiyorum diyorsanız kısa kodlar sizi bekliyor. İstediğiniz şekilde URL’nizi oluşturun.

wordpress-admin-paneli-inceleme-ayarlar-kalici-baglantilar

Gizlilik Ayarları

Gizlilik sekmesinden, gizlilik politikası sayfanızı ekleyebilir, yeni bir gizlilik politikası sayfası oluşturduysanız sayfanızı değiştirebilir veya yeni bir gizlilik politikası sayfası oluşturabilirsiniz.

wordpress-admin-paneli-inceleme-ayarlar-kalici-baglantilar

Evet arkadaşlar böylece wordpress admin paneli hakkında incelememizi tamamlamış olduk.

Arkadaşlar unutmadan youtube kanalımda yayınlamış olduğum ve olumlu bir çok geri dönüş aldığım eğitim videoma da aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Web sitem üzerinde yayınladığım birçok yazının detaylı bir şekilde anlatımına da youtube kanalım üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Sıfırdan wordpress ile web sitesi kurma videomdaki tüm içeriklere de wordpress kategorisinden erişebilirsiniz.

Bilgi ağımıza bir halka daha ekledik, İnşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa mutlaka yazı altıda sorun, en kısa sürede cevaplandırmaya çalışacağım. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile, Allah’a emanet olun.