WordPress Nedir? WordPress ile Neler Yapabiliriz?

wordpress-nedir-neler-yapılabilir

Merhaba arkadaşlar bugün ki yazımda wordpress nedir? wordpress ile neler yapabiliriz? Sorularını cevaplandıracağım.

WordPress Nedir?

WordPress, kodlama bilgisi gerektirmeden website kurmanıza olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. Her geçen gün geliştirilmesi ve kolay bir kullanıma sahip olması nedeniyle birçok kullanıcısı bulunmaktadır. Wordpress hakkında bilgisi olmayan arkadaşlarım ile wordpress üzerine konuştuğumuzda en çok aldığım soru; wordpress ile bir site kurduğumda normal bir site üzerinde yapabildiğim her şeyi yapabilecek miyim? Arkadaşlar kesinlikle yapabileceksiniz o kadar esnek o kadar geniş bir kullanıma sahip ki wordpress hem de daha fazlasını yapacaksınız.

Bana göre wordpress’in bize sağladığı en büyük kolaylıklardan biri çok kompleks bir durum gelişmediği sürece kendi başımıza her şeyi halledebiliyor olmamız ve çok uygun rakamlar ile web sitemizi kurabiliyor olmamızdır. Şöyle bir örnek vereyim, iyi bir aşçı ve aynı zamanda ev hanımısınız. Yaptığınız yemekler beğeniliyor ve genelde arkadaşlarınız tarifini sizden istiyor. Bunun üzerine sizde kendinize bir web sitesi açmak aynı zamanda bundan kazanç elde etmek istiyorsunuz. WordPress dışında bir web sitesi yaptırmaya kalksanız sizden belki 2000 – 3000 tl gibi bir rakam isteyecekler. Buda yetmeyecek sürekli onlara bağlı kalacaksınız. Ancak wordpress ile bu durum ortadan kalkıyor ve çok cüzi rakamlar ile kendi web sitenizi kurabiliyorsunuz ve sitenizi kolay bir şekilde yönetebiliyorsunuz.

Kolay bir şekilde site yönetmekten kastım ne?

Bir tıkla içeriklerinizi yazıp paylaşabileceğiniz bir alana erişebilir, içeriklerinizi istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Diyelim yeni bir yazı hazırladınız ancak daha önce sitenizde yazı ile alakalı bir kategori belirlenmemiş. Yazıyı hazırladığınız sayfadan ayrılmadan yazınız için yeni kategori oluşturabiliyorsunuz. Sitenin ana sayfa, yazı, kategori vb. sayfalarının görünümünü de birkaç tıklama ile değiştirebiliyorsunuz. Özellikle reklam yayınlarken çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Koda boğulmadan wordpress admin paneli üzerinden temanızın desteklediği reklam alanlarına reklam kodlarınızı ekleyerek sitenizde reklam gösterilmesini sağlayabilirsiniz. O kadar çok sayılacak özellik var ki hepsini tek tek yazmam mümkün değil.

WordPress içerik yönetim sistemi aynı zamanda eklenti desteği de bulunmaktadır. Eklentileri kullanarak da sitenizi çok daha işlevsel bir hale getirebilirsiniz. Örneğin, resim sıkıştırma eklentileri ile resimlerin boyutlarını azaltabilir sitenizi hızlandırabilir, reklam eklentileri kullanarak esnek ve daha fazla alanda reklam gösterimlerini sağlayabilir veya cache (önbellek) eklentileri kullanarak sitemizin daha hızlı açılmasını sağlayabiliriz.

WordPress ile Neler Yapabiliriz?

İstediğiniz her türlü web sitesini yapabilmenize olanak sağlıyor desem abartmış olmam diye düşünüyorum. İsterseniz sadece kendi içeriklerinizi yayınlayabileceğiniz bir blog, seyahat üzerine kurulmuş bir blog aynı zamanda ziyaretçilerinizin site üzerinden otel rezervasyonlarını yapmalarını sağlayan bir aracı kuruluş sitesi veya kullanıcıların kayıt olarak kendi içeriklerini paylaşabildiği bir sosyal ağ kurmanız da mümkün. Bunlar gibi bir çok site fikrini wordpress ile hayata geçirebilirsiniz.

WordPress’in bir diğer güzel yanı da eğer özel kodlanmış bir tema alırsanız nerdeyse bütün alanları yönetebileceğiniz şekilde size geliyor ve istediğiniz kısmı birkaç tıklama ile değiştirebiliyorsunuz.

Arkadaşlar unutmadan youtube kanalımda yayınlamış olduğum ve olumlu bir çok geri dönüş aldığım eğitim videoma da aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Web sitem üzerinde yayınladığım birçok yazının detaylı bir şekilde anlatımına da youtube kanalım üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Sıfırdan wordpress ile web sitesi kurma videomdaki tüm içeriklere de
wordpress kategorisinden erişebilirsiniz.

Bilgi ağımıza bir halka daha ekledik, İnşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa mutlaka yazı altıda sorun, en kısa sürede cevaplandırmaya çalışacağım. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile, Allah’a emanet olun.