Domain Hosting Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar bugün ki yazımda domain hosting bağlantısı nasıl yapılır birlikte uygulayarak öğreneceğiz.

Eğer yazıyı merak edip okuyan biriyseniz, ancak domain hosting nedir bilmiyorsanız aşağıdaki yazıları okumanızı tavsiye ediyorum. Elinizde bir adet domain ve bir adet hosting paketiniz mevcut olduğunu varsayıyorum ve yazıma devam ediyorum.

Gelelim domain adresini hosting’e bağlamaya. Arkadaşlar öncelikle size sunucu aldığınız firma tarafından gönderilen maili açın orada 2 adet nameserver (ad sunucuları) bulunacak. Bu adresleri elinizin altında olsun birazdan kullanacağız. Benim sunucumun name server adreslerim ns1.veridyen.com, ns2.veridyen.com.

Şimdi domaini aldığınız firmadaki hesabınızı açın alan adlarım kısmından satın almış olduğunuz alan adına tıklayın. Ardından dns yönetimi seçeneğine tıklayın.

Sayfayı aşağıya doğru kaydırın. Karşınıza ad sunucuları diye bir bölüm gelecek, bu bölümün yan tarafında bulunan değiştir butonuna tıklayın. Yeni ad sunucusu türünüzü seçin kısmından özel’i seçin.

domain-hosting-baglantisi-nasil-yapilir

2 tane boş ad sunucusu alanı gelecek. Bu kısma hosting firmanızın size vermiş olduğu nameserver (ad sunucusu) adreslerini yazın ve kaydet butonuna tıklayın.

domain-hosting-baglantisi-nasil-yapilir

Böylece domain ve hosting bağlantısı gerçekleşti, artık tarayıcınız adres çubuğuna domain adresinizi yazıp sunucuda var olan dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Arkadaşlar unutmadan youtube kanalımda yayınlamış olduğum ve olumlu bir çok geri dönüş aldığım eğitim videoma da aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Web sitem üzerinde yayınladığım birçok yazının detaylı bir şekilde anlatımına da youtube kanalım üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Sıfırdan wordpress ile web sitesi kurma videomdaki tüm içeriklere de yazılım kategorisinden erişebilirsiniz.

Eğer aklınızdan videolu anlatım olsa daha iyi olurdu gibi bir düşünce geçiyorsa sizi düşündüm sıfırdan wordpress ile web sitesi kurma videomun içerisinde domain hosting bağlantısı nasıl yapılır görebilirsiniz. (Video da 28. Dakika ile 30. Dakika arasında anlatılmıştır.)

Bilgi ağımıza bir halka daha ekledik, İnşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa mutlaka yazı altıda sorun, en kısa sürede cevaplandırmaya çalışacağım. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile, Allah’a emanet olun.

Yorumlar