Kırık Link Tespiti ve Kırık Linkleri Düzeltme

Merhaba arkadaşlar, bugün ki yazımda birçok webmaster’ın karşılaştığı bir sorun olan kırık link konusunu ele alacağım. Kırık link nedir? Kırık link tespiti nasıl yapılır? Kırık linkleri düzeltme işlemini nasıl gerçekleştiririz? Sorularını cevaplandıracağım.

Kırık Link Nedir?

Web sitelerinde kırık link meydana gelmesinde ki en büyük sebep daha önce var olan bir sayfa veya yazınızın Google tarafından indekslendikten sonra ilgili sayfa veya yazıyı web sitenizden silmenizdir. Haliyle indekslenen sayfa aramalarda çıkacaktır ziyaretçi ilgili içeriği ulaşmak için linke tıkladığında sayfayı veya yazıyı sildiğiniz için içeriğe erişemeyecektir ve 404 hatası ile karşılaşacaktır. Web sitenizde ki bu tür linklere kırık link denilmektedir. Yukarıda bir sebepten bahsettim ancak kırık linklerin meydana gelmesini sağlayan farklı nedenlerde bulunmaktadır.

Örneğin, web sitenizde yayınladığınız bir yazı Google tarafından indekslenir ve siz daha sonra yazının başlığını değiştirirseniz ister istemez permalink yapısı da değişecektir. Google yeni permalink yapısını indekslediğinde eski linkiniz 404 hatası verecektir yani sitenizde kırık link meydana gelecektir. Kırık link nedir öğrendiğimize göre artık kırık link tespitini nasıl yapacağımızı öğrenebiliriz.

Kırık Link Tespiti Nasıl yapılır?

Arkadaşlar web sitemde kırık link tespiti için benim sürekli kullandığım ve kullanmanızı önereceğim araç Google web yöneticisi aracıdır yani Google webmaster’dır. Web sitesi sahibiyseniz zaten Google webmaster büyük ihtimal kullanıyorsunuzdur.  Öncelikle Google webmaster üzerinde oturum açın.

Soldaki gezinme menüsünden Tarama -> Tarama Hataları yolunu izleyin. Karşınıza URL hataları sayfası gelecek, URL hataları kısmının altında sunucu hatası ve bulunamadı isimli iki kısım bulunmakta. Bulunamadı kısmına tıklayın, karşınıza sitenizde bulunan kırık linkler gelecektir.

kirik-link-tespiti-kirik-link-duzeltme

Linkleri kontrol ettiğimde Google tarafından indekslendikten sonra sildiğim sayfalar, yazılar, resimler, kategoriler, vb. kırık linklerin bulunduğunu gördüm.  Böylece kırık link tespiti başarılı bir şekilde gerçekleşti sırada ise tespit edilen kırık linkleri düzeltme işlemi var.

Kırık Linkleri Düzeltme

Kırık linkleri düzeltme işleminden kastım bu linkleri Google üzerinden kaldırmaktır. Böylece kullanıcılara kırık linkler gösterilmeyecektir. Kırık linkleri düzeltmek için yine Google webmaster üzerinden oturum açıyoruz. Sol tarafta bulunan gezinme menüsünden Google Dizini -> URL’leri Kaldır yolunu izleyin. Karşınıza gelen sayfada bulunan Geçici olarak gizle butonuna tıklayın.

kirik-link-tespiti-kirik-link-duzeltme

Buraya 404 hatası aldığınız tam linki girin örneğin, https://www.webagi.net/etkinlestirme/ ve devam butonuna tıklayın. Karşınıza gelen sayfada istek türü kısmında URL’yi önbellekten temizle ve Arama’dan geçici olarak kaldır seçeneğini seçip İstek Gönder butonuna tıklayın.

kirik-link-tespiti-kirik-link-duzeltme

Böylece sayfanız Google’dan kaldırılmak üzere beklemeye alınacaktır. Ortalama 2 gün içerisinde ilgili sayfa Google’dan kaldırılacaktır ancak Google sayfayı tekrar eklemek istersiniz diye bundan sonra size belli bir süre vermektedir. Bu süre sonunda ilgili link için tekrar ekleme istediği göndermediyseniz link süresi dolmuş olarak işaretlenir ve bu kısımdan aynı linki tekrar eklemeniz mümkün değildir.

kirik-link-tespiti-kirik-link-duzeltme

Evet arkadaşlar bugün kırık link nedir, kırık link tespiti ve kırık linkleri düzeltme işlemlerini öğrendik. Son olarak da şöyle bir uyarı yapmak istiyorum ben web sitemin Google üzerinde ki arama sonuçlarını kontrol ederken rastlantı üzerine kırık linkleri fark ettim. Sitemi ziyaret eden kişilerinde bu hatayla karşılaşmış olma ihtimalleri çok yüksek ve bu yüzden ziyaretçi kaybettiğimi düşününce açıkçası canım sıkılmadı değil. Bu tür sorunlara dikkat etmenizi öneriyorum özellikle Google kullanıcı odaklı çalışır sitenizi bir ziyaretçi 404 hatası (kırık link) yüzünden terk ediyorsa Google zaten bunu çoktan analiz etmiştir. Bu sitenizin değerini etkileyecektir.

Bilgi ağımızda bir halka daha ekledik, inşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Youtube, Google, WordPress, Teknoloji, Güncel vb. daha bir çok konuda yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum diyorsanız Youtube kanalıma (Web Ağı) abone olabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile Allah’a emanet olun.