Google Adsense Yetersiz İçerik Sorununun Çözümü (Kesin)

Merhaba arkadaşlar, bir önceki yazımda Google Adsense nedir? Google Adsense nasıl başvurulur? Sorularını cevaplandırmıştım. Aynı zamanda videolu olarak da anlatmıştım Youtube kanalımda video altında takipçilerimden bir tanesi Google Adsense başvuruyorum ancak yetersiz içerik sorunu nedeniyle başvurum onaylanmıyor. Yetersiz içerik sorununun çözümü var mı? Varsa bir video hazırlar mısın? Diye sordu. Kanalımı ve web sitemi takip eden kişilerin sorunları hakkında bilgi sahibiysem elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu yüzden bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Google Adsense yetersiz içerik sorunun çözümünü nedenleri ile birlikte sizlere anlatacağım. Eğer söylediklerimi harfiyen uygularsanız böyle bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz ortadan kalkacaktır.

Google Adsense yetersiz içerik sorununun nedenleri ve çözümünü anlatmadan önce web site sahipleri tarafından yanlış anlaşılan bir konuya da açıklık getirmek istiyorum. Bazı arkadaşlar “Benim sitemde 150 – 200 adet yazı var ve hala yetersiz içerik yüzünden onay alamıyorum daha ne kadar içerik girmem gerekecek.” Şeklinde soru soruyorlar. Arkadaşlar yetersiz içerik sorunu sadece içerik sayınız azlığı ya da çokluğu ile ölçülmüyor. Yani 30 içerik ile Adsense onayı alabilirken 200 içerik ile onay alamayabilirsiniz. İçerik sayınızdan daha önemli kriterler bulunmakta, gelin yetersiz içerik sorunun nedenleri ve çözümleri nedir? birlikte inceleyelim.

Google Adsense Yetersiz İçerik Sorununun Nedenleri ve Çözümleri


Sitenizde Kopya İçerik Var mı?

Kopya içerikler, yetersiz içerik sorunu ile karşılaşma nedenlerinizin başında gelmektedir. Bazı web site sahipleri gerek bot yazılımlar ile gerek başka sitelerde ki yazıları manuel olarak kopyalayıp kendi sitelerinde paylaşmaktadır. Bu yöntem ile çok kısa bir sürede sitelerinde belki 100’lerce içerik oluştururlar ancak bu içerikler özgün olmadığı için Google gözünde değersizdir ve onay alamazsınız. Ben bir yazı hazırladığımda yazımın % 95 – 100 özgünlükte olmasına dikkat ediyorum. Hazırladığım her yazıyı da internet üzerindeki kopya kontrol araçlarını kullanarak test ediyorum. Sizde web sitenizde yazı paylaşırken mutlaka bu konuya dikkat edin. Yetersiz içerik nedeniyle onay alamadıysanız içeriklerinizin kopya olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.

Siteniz de Yeterli Sayıda İçerik Var mı?

Web site sahiplerinin yaptıkları en büyük hatalardan biride acele etmektir. Web sitelerini açarlar 5 – 10 içerik paylaşırlar ve hemen Adsense başvururlar. Arkadaşlar içerikleriniz ne kadar kaliteli, özgün, uzun olursa olsun 25 içeriğin altında kesinlikle Adsense başvurmayın çok büyük ihtimal onaylanmayacaktır. Onaylanmama nedeni de yetersiz içerik olacaktır. Ben web sitem için yaptığım Adsens başvurusunda bu hatayı yapmıştım aceleci davrandım ve ilk başvurum onaylanmadı. Ortalama 50 civarı içerik girdikten sonra başvurdum ve bir hafta içerisinde onay aldım.

Sitenizde Paylaştığınız İçerikleriniz Yeterli Uzunluğa Sahip mi?

Yetersiz içerik sorunu ile karşılaşılmasının önemli nedenlerinden biride içeriklerinizin yeterli uzunlukta olmamasıdır. Eğer sitenizdeki içerikler 150 kelime altındaysa Adsense onayı almanız zor. Şöyle düşünebilirsiniz, amacımız sitenizi ziyaret eden kişilere reklam göstermek ve ziyaretçileri sitede tutarak reklama tıklamalarını sağlamak.

Pekala 100 kelimelik bir yazı bir ziyaretçinizi kaç dakika sitenizde tutar? Ve 100 kelimelik yazı ne kadar zengin içeriğe sahip olabilir? Arkadaşlar 100 kelimelik bir yazı ziyaretçiyi en fazla birkaç dakika sitede tutar, kaldı ki 100 kelimelik bir içeriğin zengin bir içerik olma ihtimali de zayıf olduğu için sitenizi ziyaret eden kişiler saniyeler içerisinde aradığını bulamayacak ve sitenizden çıkacaktır. Google bunu sitenizi kontrol ederken algılıyor ve böyle bir sitede reklam gösterilmesine izin vermiyor. Haksız mı? Bence değil ben reklam veren olsan insanların çok vakit geçirmediği bir yerde reklam vermek istemem. İçeriklerimiz ne kadar uzunlukta olmalı diye soracak olursanız benim önerim en az 300 kelime olması yönündedir.

Önemli Bilgilendirme

Google, Adsense başvurularında resimler ile doldurulmuş içerikler istemiyor ve bu sayfaları da yeterli bulmuyor. Yani Top 10 sitenizin olduğunu varsayıyorum eğer içerikleriniz resim ağırlıklı olur ve çok fazla yazı bulunmazsa adsense başvurunuz yine onaylanmayacaktır.

Kategori İçerik Oranı Yeterli Düzeyde mi?

Bu benim başıma geldiği için biliyorum, webagi.net en faydalı bilgileri ziyaretçilerime ulaştırmayı amaçlayarak açtığım ve geniş kapsamlı bir sitedir. Haliyle de çok fazla kategori oluşturmuştum. İlk başvurumda 25 civarı içerik vardı ancak 8 tane kategori olduğundan her kategoriye 3 içerik ancak düşüyordu. Buda kategori sayfalarının boş gözükmesine neden oluyordu bir tek ana sayfam diğer sayfalara göre daha doluydu. Ancak yeterli olmadı genel değerlendirme sonucunda yetersiz içerik yüzünden onay alamadım.

Pekala bunun çözümü nedir? İlk olarak kategori sayımı azalttım örneğin teknoloji kategorisinde altında 2 kategori daha vardı. Bu kategorileri sildim bütün içeriklerimi teknoloji kategorisinde gösterdim. Toplamda 4 kategorim kalmıştı ancak sitem artık çok daha dolu görünüyordu. Sizde de kategori sayısı çok ise ve her kategoride en az 5 içerik yoksa kategorileri birleştirin zaten zamanla kategori sayısını arttırabilirsiniz.  

Evet arkadaşlar sitenizi yukarıda söylediğim 4 maddeye uygun hale getirdiğinizde yetersiz içerik sorununun çözümü sağlanacaktır. Allah’ın izni ile en kısa sürede onay alırsınız. 

Bilgi ağımıza bir halka daha ekledik, inşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Youtube, Google, WordPress, Teknoloji, Güncel vb. daha bir çok konuda yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum diyorsanız Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.  Aklınıza takılan, anlamadığınız herhangi bir yer varsa yazı altında sorarsanız en kısa sürede cevaplandırmaya çalışırım. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile Allah’a emanet olun.