Youtube Kanalınız Varsa Mutlaka Okumalısınız – Önemli

Merhaba arkadaşlar, Youtube her gün yeni güncellemeler ile karşımıza çıkmakta, zaten Youtube kanalınız varsa sizde bunun farkındasınızdır.En son spam abone temizliği yapılmıştı, abone temizliğinden öncede yeni bir güncelleme gelmiş ve bende yeni fark ettim, eminim bir çok kanal sahibi de bu güncellemeden habersizdir. Güncelleme o kadar önemli ki arkadaşlar eğer dikkate almazsanız büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle para kazanan bir kanalınız varsa para kazanmanız devre dışı bırakılabilir. Hem de hiçbir telif hakkı, geçersiz tıklanma vb. durum olmamasına rağmen. 

Peki bu güncelleme ne? Güncellemenin ne olduğunu daha iyi anlamanız açısından kopya içerik ibaresinden bahsetmek istiyorum. Youtube bir başkasına ait olan içeriği yayınlamanızın doğru olmadığını ve telif hakkına girdiğini politikalarında belirtiyor. Yani bir başkasının içeriğini kopyalamazsınız diyor. Kopyaladığınız da hak sahibi yayınlamanıza izin verse bile para kazanamazsınız diyor.

Kopya içeriğin ne olduğunu anlattıktan sonra geçelim güncellemeye 5 kasım 2018 tarihinde gelen güncelleme şu şekilde. “Bazı içerik kalitesi ihlali adlarını “Kopya” yerine “Yeniden kullanılan içerik” olarak değiştirdik. Bu ne anlama geliyor diyebilirsiniz? hemen açıklıyorum. Arkadaşlar diyelim ki bir kanal açtınız bazı nedenlerden dolayı içeriklerinizi başka bir kanala taşımak zorunda kaldınız veya 2 kanalınız var kendi içeriğiniz olmasına rağmen içeriği ilk kanalınız da yayınladınız içeriğin izlendiğini gördünüz ve diğer kanalınıza da atmak istediniz. İşte bu tür durumlarda Yeniden kullanılan içerik nedeniyle Youtube politikalarını ihlal etmiş olacaksınız ve kanalınız para kazanmaya kapatılacak. 

Biliyorum gerçekten can sıkıcı bir durum Youtube abonelerim neden silindi? ve Youtube para kazanma ile ilgili her şey yazılarımda da özellikle dikkat etmenizi söylemiştim. 2019 yılı itibari ile çok daha katı yaptırımlar uygulanacak tekrar söylüyorum Youtube güncellemelerini ve politikalarını takip edin ve küçük nedenlerden dolayı başınız ağrımasın.

Yeniden kullanılan içerik nedeniyle Para kazanma devre dışı bırakılmasının çözümü var mı? 

Yeniden kullanılan içerik nedeniyle para kazanma devre dışı bırakılmasının çözümü var arkadaşlar Youtube tarafında mail ile bilgilendirileceksiniz, gerekli düzenlemeleri yapıp (tekrar edilen içeriği kaldırıp) 30 gün sonra tekrar para kazanmak için başvuru yaptığınız da herhangi bir ihlal yoksa para kazanmanız tekrar açılacaktır.

Son olarak şunu söylemek istiyorum anlaşılan o ki Youtube işleri daha sıkı tutacak ve 2019 yılında spam kanallar tarih olacak. İçerik sizinse, özgünseniz kısaca her şey doğal yollardan elde edilmişse (abone,izlenme) gelir elde edebileceksiniz. Geçmişe dönük inceleme yapılıp yapılmadığını tam olarak bilmiyorum ancak Youtube genelde geçmişe dönük olarak da işlem yapar en azından bundan önceki güncellemeler de böyleydi.

Yazım da anlattığım güncelleme ile alakalı detaylı bilgiye Youtube destek sayfasından erişebilirsiniz. 

Bir yazımızın daha sonuna geldik. İnşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Youtube, Google, WordPress, Teknoloji, Güncel vb. daha bir çok konuda yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum diyorsanız Youtube kanalıma abone olabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile Allah’a emanet olun.