Su Kesesi Nedir? Su Kesesinin Özellikleri Nelerdir?

Su Kesesi Nedir? Su Kesesinin Özellikleri Nelerdir?

Bebek anne karnında ki gelişimini içi sıvı dolu bir kese içerisinde sürdürür. İçi sıvı dolu bu keseye “ su kesesi “ adı verilmektedir. Su kesesi, bebeğin gelişiminde önemli bir yere sahip diyebiliriz.

Su kesesinin özellikleri nelerdir?

  1. Su kesesinin en önemli özelliği bebeği dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korumasıdır.
  2. Vücut ısısının sabit tutulmasını sağlar.
  3. Boşaltım sistemi görevini yerine getirir.
  4. İçerisinin tamamen sıvı ile dolu olması fetüsün kolay hareket etmesini sağlar.
  5. Kol ve bacakları oluşabilecek eğriliklere karşı korur.
  6. Doğum anında, doğum kanalının temizlenmesini sağlar.

Hamile olan bütün anne adaylarının bilmesi gerektiğini düşündüğüm bir konuya özellikle değinmek istiyorum. Su kesesi normalde doğum ağrılarının ardından açılır ancak bazı durumlarda doğum ağrıları başlamadan da su kesesinin açıldığı görülmektedir. Bu durum suyun erken gelmesi olarak adlandırılır. Çok dikkat edilmesi gereken bir konudur ve anne adayının acilen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir.

Peki suyun erken geldiğini nasıl anlarız?

  • İlk olarak yukarıda da belirttiğim gibi doğum ağrısı başlamadan su geliyorsa,
  • Akan sıvı içerisinde beyaz yağlı parçalar varsa,
  • Gelen sıvı kokusuz ise,
  • Birden bire rahimden fazla miktarda açık sarı renkli sıvı geliyorsa suyunuz erken gelmiş demektir. Acilen doktora gidin!

Bilgi ağımıza bir zincir daha ekledik eğer sizde bilgi paylaştıkça artan bir hazinedir görüşünü savunuyorsanız sitemize kayıt olarak içerikler paylaşabilirsiniz. Bin bilsen de bir bilene sor bölümünden sorularınızı, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Eğer anne ve bebekler ile ilgili merak ettiğiniz farklı konular varsa anne & çocuk bölümümüzü inceleyebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.

Yorumlar