Plasenta nedir?

Plasenta nedir?

Plasenta zigottan gelişir, rahimin üst bölümünde ön veya arka duvara yerleşir. Plasenta bebeğin anne karnında gelişiminde hayati öneme sahiptir. Plasenta nedir? neden bu kadar önemli diyebilirsiniz.

Plasenta anne ile bebek arasında gaz ve madde alışverişini sağlamaktadır. Yani besin maddelerinin, suyun ve oksijenin anneden bebeğe geçmesini sağlar.

Bebeğin gelişimi esnasında bebeğin vücudunda biriken atık maddelerin anne dolaşımına geçmesini sağlar.

Bebeğin idrar, solunum, sindirim sistemine ait görevlerin yerine getirilmesinde rol oynar.

Hormon üretilmesini sağlar.

plasenta

Anneden bebeğe antikorların geçmesini sağlar. Antikor nedir diyebilirsiniz, antikor bebeği hastalıklara karşı korunmasını sağlayan maddelere denir. Antikorlar, anneden bebeğe geçen mikroplardan bebeği korur.

Plasenta doğuma kadar anne ile bebek arasında işlevini sürdürür, doğum esnasında plasenta bağlı olduğu duvardan ayrılır ve anne ile bebek arasındaki kısmı da kesilir. Plasentanın anne rahminde kalan kısmı kendiliğinden düşebileceği gibi daha hızlı düşmesi isteniyorsa doktor tarafından verilen ilaç kullanılıp ardından karın bölgesine masaj yapılarak rahmin iç kısmında bulunan plasenta rahim ağzına getirilir ve plasentanın anne vücudundan ayrılması sağlanır.

Bilgi ağımıza bir zincir daha ekledik eğer sizde bilgi paylaştıkça artan bir hazinedir görüşünü savunuyorsanız sitemize kayıt olarak içerikler paylaşabilirsiniz. Bin bilsen de bir bilene sor bölümünden sorularınızı, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Eğer anne ve bebekler ile ilgili merak ettiğiniz farklı konular varsa anne & çocuk bölümümüzü inceleyebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.

Yorumlar