Hamilelikte Varis Neden Olur? Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

hamilelik-varis

Hamilelikte Varis Neden Olur? Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelik döneminde anne adaylarının genelinde görülen sorunlardan bir tanesi de varistir. Bu yazım da, varis oluşumu normalde de gözlenen bir rahatsızlık olmasına rağmen hamilelik döneminde neden artar? Varis tedavisi nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Bacaklardaki toplardamarların elastikiyetini kaybetmeleri sonucunda kanın toplardamar içerisinde hareketinin kısıtlanması sonucunda varisler meydana gelir.

hamilelik-varis

Varis oluşumunu nasıl anlarız?

Varis oluşan bölgelerde gözle görülür değişiklikler meydana gelmektedir. Eğer bacaklarınızda ve kasık bölgenizdeki damarları mavi ve mor renkte belirgin bir şekilde görebiliyorsanız ve damarlarınız da kalınlaşma varsa varis oluşumu var demektir.

Hamilelikte varis neden olur?

Hamilelikte varis oluşumunun artmasının temel nedeni, bebeğin büyüyüp vücut ağırlığının artması ile kasık bölgesinde bulunan toplardamarlara yaptığı basıdır. Hamilelikte vücuttaki kan hacminde yaklaşık 1500 ml artış olmaktadır, kan hacminin artması ve bebeğin bası yapması sonucunda da kasık bölgesinde ve bacaklarda varis meydana gelebilir.

Varisler başlangıçta çok belirgin ve rahatsız edici olmasalar da önlem alınmadığında varis ilerleyecektir. İlerleyen varisler kramplara, yorgunluğa ve ciddi ağrılara yol açmaktadır.

Hamilelikte varis oluşumuna karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

  1. Kesinlikle uzun süre ayakta kalınmamalı,
  2. Aynı zamanda uzun süre hareketsiz kalınmamalıda,
  3. Oturduğunuz zamanlarda bacak egzersizleri yapın, bacaklarınızı içe ve dışa doğru sallayın,
  4. Özellikle yorulduktan sonra dinlenirken bacaklarınızı bel seviyesinin üzerine kaldırın,
  5. Otururken ayak bilekleriniz ile içe ve dışa doğru daireler çizdiğinizde kan dolaşımınız artacaktır. Buda varis oluşumunu önler,
  6. Günlük yürüyüş yapmalı ve hem yürüyüş esnasında hem de gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketmelisiniz.
  7. Ağır kaldırmaktan olabildiğince kaçınmalısınız,
  8. Hamilelik döneminde varis oluşumunu fark eder etmez varis çorabı kullanmalısınız. Hamilelik öncesinde varis varsa hamileliğin ilk aylarından itibaren varis çorabı kullanmalısınız.

Hamilelikte meydana gelen varisler nasıl tedavi edilir?

Bu yazıyı varis oluştuktan sonra okuyan bir anne adayı iseniz, bende zaten varis oluştu bu konuda ne yapabilirim diyebilirsiniz?

Varis oluşumu çok ilerlememişse öncelikle varis çorabı kullanılmalıdır. Varis çorabını düzenli olarak giymeniz gerektiğini unutmayın. Varis belirgin bir şekilde görülüyorsa doktora gidin, varisin oluşumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Eğer varis kalın damarlarınızı çevreleyerek oluşum göstermişse ameliyat edilebilir, çok ilerlememiş ise bitkisel ilaçlar ile tedavi sürdürülebilir, eğer ben kesilerek ameliyat olmak istemiyorum diyorsanız lazer ile tedavi edilebilirsiniz. Doktorunuz sizin için en uygun yöntemi size söyleyecektir.

Bilgi ağımıza bir zincir daha ekledik eğer sizde bilgi paylaştıkça artan bir hazinedir görüşünü savunuyorsanız sitemize kayıt olarak içerikler paylaşabilirsiniz. Bin bilsen de bir bilene sor bölümünden sorularınızı, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Eğer anne ve bebekler ile ilgili merak ettiğiniz farklı konular varsa anne & çocuk bölümümüzü inceleyebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.