Hamilelikte Bulantı ve Kusmalara Neler İyi Gelir?

Hamilelikte Bulantı ve Kusmalara Neler İyi Gelir?

Hamilelikte en sık görülen olaylardan bir tanesi kusma ve bulantıdır. Gebeliğin özellikle ilk aylarında görülmektedir. Daha sonraki aylarda bulantı ve kusmalar yavaş yavaş azalır ve doğuma yakın tamamen ortadan kalkar. Bulantı ve kusma hamilelikte hormonların düzensizliğinden meydana gelir. Bulantı ve kusmalara günün ilk saatlerinde daha çok rastlanır ve akşama doğru azalır.

hamilelikte-bulantı-kusma

Hamilelikte bulantı ve kusmalara neler iyi gelir? Nelere dikkat edilmelidir?

  • İlk olarak hamilelikte az az ve sık sık yemek yeme alışkanlığı kazanılması gerekmektedir. Bulantı ve kusmalarınızın da azalmasını sağlar.
  • Ekmek, yoğurt, yumurta, peynir gibi besin maddeleri tüketilmelidir.
  • Makarna yenebilir ancak sos kullanılmamalıdır.
  • Patates tüketilebilir. Ancak dikkat etmemiz gereken en önemli nokta patates dahil yediğiniz bütün yemeklerde yağ tüketiminden kaçınmalı çünkü yağlı yiyecekler bulantı ve kusmayı arttırır. Mümkün olduğunca haşlama türünde yemekler tüketilmelidir.
  • Soda ve tuzlu ayran tüketilmesi bulantı ve kusmaya iyi gelir.
  • Çay tüketen biriyseniz ve çayı da şekerli tüketiyorsanız, şekeri azaltmalı mümkünse tamamen şekersiz olarak çay içmelisiniz. Çok şekerli besin ve içecek tüketmeniz kusma ve bulantınızı arttırır.
  • Şeker oranı az, atıştırmalık bisküviler tüketilmelidir.

Bulantı ve kusmaya iyi gelen bitkilerde bulunmaktadır. Ancak bitkilerin kullanımında her zaman dikkatli olmalı ve doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Faydasını görmeyi beklerken zararını görebilmeniz mümkün, örneğin, mide bulantısı için zencefil vb. bitkiler iyi gelir, kusmaya da eğirotu, adaçayı, anason vb. bitkiler iyi gelir ancak hamile veya yeni doğum yapan kadınların adaçayı ve anason bitkisini kullanmamaları gerekmektedir.

Web ağı yönetimi olarak bitkileri kullanırken mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Kaş yaparken göz çıkarmak istemeyiz değil mi?

Bilgi ağımıza bir zincir daha ekledik eğer sizde bilgi paylaştıkça artan bir hazinedir görüşünü savunuyorsanız sitemize kayıt olarak içerikler paylaşabilirsiniz. Bin bilsen de bir bilene sor bölümünden sorularınızı, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Eğer anne ve bebekler ile ilgili merak ettiğiniz farklı konular varsa anne & çocuk bölümümüzü inceleyebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.

Yorumlar