Hamilelik (Gebelik) Takibi Nedir? Neden Önemlidir?

Hamilelik (Gebelik) Takibi Nedir? Neden Önemlidir?

Hamilelik (gebelik) takibi, hamileliğin belirlenmesinden yani kesin gebelik tanısı konulmasından hamileliğin son haftasına kadar anne ve bebeğin genel durumu hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla yapılan bütün kontrollerdir.

Özellikle hamile kalamadığı için tedavi gören anne adayları ve daha önceki hamilelik döneminde sorun yaşayan anne adaylarının hamilelik (gebelik) takibine, hamilelik tanısı konulmadan başlamaları hem bebeğin hem de kendisinin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

hamile-takibi

Hamilelik (Gebelik) Takibi Neden Önemlidir?

  • Hamileliğin başından sonuna kadar bebeğin gelişimini izlememizi sağlar,
  • Anne adayının bebek bakımı, doğum, loğusalık ve hamilelik konularında eğitilmesini sağlar.
  • Anne karnındaki bebeğin gelişimi esnasında bebekte oluşabilecek yapısal bozuklukların gebeliğin erken döneminde saptanarak, gerekli önlemlerin alınmasına olanak sağlar.
  • Anne adayının, gerek hamileliğin dışında gelişen hastalıklarda gerekse psikolojik konularda ilgili doktorlara yönlendirilmesi konusunda önemli bir yere sahiptir.
  • Hamilelik nedeni ile karşılaşılacak hastalıklara erken teşhis konularak hızlı bir şekilde tedavinin yapılması sağlanır. Örneğin; hamilelikte ödem neden olur? yazımda vücuttaki şişliklerin normal de hamilelikte görülen bir ödem olabileceği gibi Preeklampsi belirtisi olabileceğini belirtmiştik. Eğer siz vücuttaki şişlikleri ödem deyip geçiştirirseniz ve şişlikler Preeklampsi belirtisi ise doktorunuz tarafından takibi yapılmadığı için gerekli tedavi yapılamayacaktır. Preeklampsi’nin anne karnındaki bebeğin yaşamını tehlikeye sokabileceğini aynı zamanda annede de ciddi sağlık sorunları oluşturabileceğini unutmayın!
  • Annede hamilelik öncesinde var olan hastalıkların, hamilelik döneminde nasıl seyredeceğinin saptanmasını ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlar.

Bilgi ağımıza bir zincir daha ekledik eğer sizde bilgi paylaştıkça artan bir hazinedir görüşünü savunuyorsanız sitemize kayıt olarak içerikler paylaşabilirsiniz. Bin bilsen de bir bilene sor bölümünden sorularınızı, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Eğer anne ve bebekler ile ilgili merak ettiğiniz farklı konular varsa anne & çocuk bölümümüzü inceleyebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.

Yorumlar