Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Yazıma geçmeden önce bir konuya açıklık getirmekte fayda görüyorum hamilelik belirtilerinin bir yada bir kaçını bir arada görseniz bile hamile olmayabilirsiniz. Hamilelik belirtilerini kendinizde gözlemleseniz bile mutlaka doktorunuza gidip kesin gebelik tanısı için gerekli görüntüleme ve testleri yaptırmalısınız.

 1. Hamilelikte ilk gözlenecek belirti adet gününün gecikmesidir. Düzenli olarak adet gören bir kadın da adet gününün gecikmesi hamilelik için daha kesin bir belirti olurken, adet düzensizliği yaşayan kadınlarda aynı durum söz konusu değildir.
 2. Vücudunuzun bazı bölümlerinde hormonların neden olduğu koyulaşmalar meydana gelebilir. Koyulaşma oluşabilecek bölümler göbek çevresi, yüz, meme başı çevresi, göbek çevresi, ve koltuk altıdır.
 3. Hamilelikte östrojen adı verilen hormon normalin çok üzerinde salgılanmaktadır. Östrojen hormonunun çok fazla salgılanmasında vajinal akıntı oluşmasına neden olmaktadır. Eğer vajinal akıntınız artmış ve akıntı koyu kıvamlı ve kokusuz ise hamile olabilirsiniz.
 4. Gün içerisinde normal olmayan kusma ve bulantı meydana geliyorsa ve bulantı kusma gün aşırı devam ediyorsa hamile olabilirsiniz.

  hamile-anne-adayi

 5. Normal zamandakinden çok daha fazla tükürük oluşur.
 6. Normal zamana göre daha yorgun hissedebilirsiniz, halsizlik oluşabilir. Oluşan yorgunluk ve halsizlikten dolayı uyku saatleriniz dışında uyuma isteği oluşabilir.
 7. Günün herhangi bir zamanında aniden canınız bir şey çekiyorsa, yani bir şeyler yemek istiyorsanız hamile olabilirsiniz. Bu durum halk arasında aşerme diye de adlandırılır. Şöyle bir örnek verebilirim ocak ayında canınız aniden üzüm çekiyorsa doktora görünmenizde fayda var.
 8. İdrara çıkma sıklığınız artabilir.
 9. Göğüsleriniz de hassasiyet oluşabilir ve göğüsleriniz daha dolgun (şişme) hale gelebilir.
 10. Yemek yaparken oluşan kokulara karşı aşırı duyarlı hale gelebilirsiniz.

Yukarıda hamilelikte karşılaşabileceğiniz belirtileri genel olarak anlattım. Yazımın girişin de belirttiğim gibi kesin gebelik tanısı konmadan hamileliğiniz hakkında kesin bir şey söylenemez. Kesin gebelik tanısı bebeğin görüntülenmesi veya kalp atışının duyulmasını kapsamaktadır.

Bilgi ağımıza bir zincir daha ekledik eğer sizde bilgi paylaştıkça artan bir hazinedir görüşünü savunuyorsanız sitemize kayıt olarak içerikler paylaşabilirsiniz. Bin bilsen de bir bilene sor bölümünden sorularınızı, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Eğer anne ve bebekler ile ilgili merak ettiğiniz farklı konular varsa anne & çocuk bölümümüzü inceleyebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.

Yorumlar