Down Sendromunun Tedavisi Var mı?

down-sendromu

Down Sendromunun Tedavisi Var mı?

Down sendromunun bilinen herhangi bir tedavisi yoktur. Doğumundan ölümüne kadar birey Down sendromlu olarak yaşamını sürdürecektir. Bu yüzden ben Down sendromunu bir hastalık olarak tanımlamak yerine genetik farklılık olarak tanımlamanın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Bir tedavisi olmasa da Down sendromlu bireyleri topluma kazandırmak adına çalışmalar yapılmaktadır.

down-sendromu

Down sendromlu bireyler için özel olarak hazırlanan eğitimler, aktiviteler sayesinde bir işte çalışabilir, enstrüman çalabilir, arkadaş edinerek sosyal bir yaşam sürdürebilirler.

Down sendromlu bir bebeğiniz varsa bebeğinizin sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için bir çok konuda hassas davranmanız gerektiğini de özellikle belirtmem gerekmekte. Örneğin, hafif veya orta seviyede zeka geriliği bulunduğunu belirtmiştim bu yüzden normal çocuklar kadar hızlı kavrayamayacaklarını, yine metabolizmalarının yavaş olduğunu belirtmiştim beslenmesine dikkat etmezseniz ciddi kilo problemi yaşayabileceklerini bilmelisiniz.

Bilgi ağımıza bir zincir daha ekledik eğer sizde bilgi paylaştıkça artan bir hazinedir görüşünü savunuyorsanız sitemize kayıt olarak içerikler paylaşabilirsiniz. Bin bilsen de bir bilene sor bölümünden sorularınızı, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Eğer anne ve bebekler ile ilgili merak ettiğiniz farklı konular varsa anne & çocuk bölümümüzü inceleyebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.