Asteğmen Adaylarına Tavsiyeler

asteğmen

Asteğmen Adaylarına Tavsiyeler

Asteğmenlik nedir? Asteğmen ne kadar maaş alır? Sorularının cevabını kapsamlı olarak bir önceki yazımda anlattım sitemi ilk defa ziyaret ediyorsanız diğer yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazıyı hazırlamaktaki amacım ilk yazımı hazırlayıp yayınladıktan sonra asteğmen adayı arkadaşların kafasına takılan birçok soru olduğunu görmemdi. Asteğmen adaylarına tavsiyelerim, asteğmen adaylarının eğitimi ve birliklerine katılıp askerliği bitirene kadar olan bütün zaman dilimini kapsamaktadır. Özellikle askeriyede kalmak isteyen arkadaşların dikkatle okumasını tavsiye ediyorum.

İlk olarak inşAllah başvuran bütün kardeşlerimin hakkında hayırlısı olsun diyorum. Bu yazıyı asteğmenlik sonuçları açıklanmadan okuyorsanız eminim heyecanlı ve bir o kadar da tuhaf bir ruh hali içindesiniz çünkü aynı duyguları bende yaşadım. Heyecanlanmamak çok da mümkün değil gibi düşünsenize bir yanda kısa dönem erbaş/er olarak askerlik yapma, bir yanda subay rütbesi ile askerlik yapma ihtimali…

Çok uzatmadan başlayalım, arkadaşlar asteğmenlik eğitim yeriniz belli oldu hazırlıklarınızı yaptınız birliğinize teslim olacaksınız. Teslim olurken mutlaka saç, sakal traşınız yapılmış olsun. Çünkü ilk gün kayıt yaptırma, yerin ayarlanması, elbiseleriniz derken zaman yetmiyor bile, birde sizi traşsız olarak yüksek rütbeli bir komutan görür o karmaşanın içerisinde koşa koşa traş olmak zorunda kalırsınız. Sürekli traş olacağınız için kaliteli bir traş bıçağı alın, çoklu başlıklı olanlardan almanızı öneririm. Eğer teniniz hassas ise mutlaka traş sonrası kremde alın.

Gelelim akıllı telefon ve askercell olayına, akıllı telefon askeriyede yasak arkadaşlar götürmeyin yerine tuşlu telefon götürün. Diyelim ki götürdünüz komutanlarınız ilk olarak sözlü olarak uyaracaktır akıllı telefonu olan varsa teslim etsin asteğmen eğitimi bitince geri alırsınız diye. Burada teslim ederseniz asteğmen eğitiminiz bitip rütbenizi alınca telefonunuz size verilir. Teslim etmezseniz ve yakalanırsanız ceza yersiniz ilk 4-5 hafta yani yemin törenine kadar dışarı çıkmak zaten yok birde telefon cezası eklenir ve bunu hiç istemezsiniz. İnanın bana 1 gün bile dışarı çıkmak insana mükemmel geliyor tabi bunu gidince daha iyi anlayacaksınız. Askercell konusuna gelecek olursak, tuşlu telefon kullanırken askercell dışında hat kullanmak yasak, ancak hat konusunda çok sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum. Diyelim ki askercell almadınız, bizim komutanlarımız dışarıdan birini getirmişti ve almak isteyen herkese askercell temin etmişlerdi.

Gelelim sürekli ilaç, krem vb. kullanması gereken asteğmen adaylarına, ilaç, krem vb. ne kullanıyorsanız yanınızda götürün kullanmaya izin veriyorlar ancak kontrollü bir şekilde ilk gün size bunları soracaklar ilaç kullanıyorsanız teslim edin günde 3 kere ilaç dağıtımından sorumlu asteğmen adaylarından ilaçlarınızı alıp kullanabileceksiniz. Kremi teslim etmezsem ne olur demeyin yasak! İlaçları teslim etmenin önemi şu, herhangi bir nedenden dolayı sıkıntı yaşayan bir asteğmen adayı arkadaşınız olabilir ve Allah göstermesin intihar etmek isteyebilir işte bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir.

Psikolojik bir sorununuz varsa mutlaka bunu komutanınıza bildirin çünkü içeride depresyona girme ihtimaliniz mümkün ve paylaşmadıkça sıkıntınız artacaktır.

Elbise konusunda, çok fazla elbise almanıza gerek yok bir önceki yazımda özellikle bu konuya da değindim. Kasım ayında eğitim alacak asteğmen adayları, özellikle topçu ve füze okuluna gideceklere söylüyorum inanılmaz soğuk oluyor termal içlik almadan kesinlikle gitmeyin.

Odanıza yerleştiğinizde dolap düzenini ve yatak yapmayı hızlı bir şekilde öğrenmenizi öneririm. Özellikle bu iki konuda çok hassaslar komutanlar özellikle kontrol ediyor ve bizim dönemde koğuş içerisinde bir yatakta sorun olduğunda bütün koğuş cezalandırılıyordu. Dolap düzeni hem size komutanlarınız tarafından anlatılacak hem de dolabınızın kapısında asılı bir kağıt üzerinde anlatılmakta. Dolap düzeni demişken kirli, temiz elbise poşeti ve en az 5 adet elbise askısını almadan birliğinize teslim olmayın çünkü askeriyede çok fazla asteğmen adayı olacağı için kantinde sıra gelir mi sıra gelse ürün kalır mı? Gibi sorunlarınız olacak. Son olarak da olmazsa olmaz bot boyası mutlaka büyük boy alın.

Derslere başlamadan önce size dersler ile alakalı kitaplar verilecek ve bunların zimmetli olduğunu unutmayın. Yani kaybetmemeniz gerekmekte ve sınavlar bittikten sonra aynı şekilde bizden geri iade etmemizi isteyecekler.

Gelelim çok sorulan sorulardan bir tanesi olan derslere, arkadaşlar dersler kesinlikle çok zor değil zaten her gün derslere giriyorsunuz ve akşamlarda etüt yani çalışmanız için bir hayli zamanınız var günlük tekrar ederseniz sınav akşamı vurun kafayı yatın emin olun geçersiniz. Diyelim ki çalışmadınız ve geçemediniz tekrar sınavları oluyor ve bu sınavdan kalan görmedim. Ancak diyelim oda olmadı işte o zaman emin olmamakla birlikte kısa dönem erbaş/er olarak devam edildiğini duymuştum. Ancak kalan olamayacaktır diye düşünüyorum özellikle vurguluyorum.

Derslere giren hocalarımız farklı rütbelerde olabiliyorlar ve emin olabilirsiniz ki mükemmel insanlar. Eğitim konusunda çok iyiler ve dersleri anlamamız için en temelden ileri seviyeye kadar anlatıyorlar. Komutanlarımızın derste söylediklerini mutlaka not alın sınavda çok yararını gördük, ders öncesi küçük sınavlar yapabiliyorlar ve derste aktif katılım istiyorlar. Aralar 10 dakika siz her zaman 1-2 dakika önce gelin çünkü komutandan sonra derse girmeniz sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Komutanlarımız bir önceki derste sizden istediği ders araç ve gereçlerini mutlaka temin edin ve derse gerekli araç gereçler ile girin. Derslerin bazıları sınıfta bazıları sahada uygulamalı olarak gösterilmektedir. Silah, tank, topçuluk vb. derslerde sınıf eğitiminin yanı sıra uygulamalarda yapılır ve teoride ki bilgiler uygulama için çok önemli yani dersleri iyi anlamazsanız uygulama konusunda sıkıntı yaşarsınız. Sınavlar da düşük not alanlar için cumartesi günleri telafi dersleri de konmaktadır.

Gelelim spora, spor askeriyenin olmazsa olmazıdır. Öğleden sonra spor yaparız spor eğitimi komando sınıfında diğer sınıflara göre daha ağırdır. Genel kapsamı koşu, barfiks, şınav ve mekik’tir. Askeriyenin verdiği spor ayakkabıları ayağınız hassas ise rahatsız edebilir, kendinize mutlaka bir spor ayakkabıda götürün. Eğer denetlemelere denk gelirseniz en az 3 km koşacağınızı unutmayın.

Çarşıya çıktığınızda toplu olarak gezmekten kaçının ve dışarıdayken mümkün mertebe askeriye ile alakalı konuşmaktan kaçının. Eğer alkol içen biriyseniz kesinlikle bu alışkanlığınıza ara verin askeriyeye alkollü girmek yasak.

Sınavlar çok önemli, nedeni ise ilk %10’a giren asteğmen adayları kuraya tabi tutulmazlar ve kura içerisinde yer alan istedikleri yerleri seçerler. Eğer doğuya düşmek istemiyorum diyen biriyseniz dereceye girmeniz gerekli. Kardeşlerinizin %50’den fazlası doğuda askerlik görevini yerine getirmişse komutanınıza durumu belirtmeniz durumunda kuranızdan doğu iller çıkarılıyor.

Saha uygulamalarında (silah, tank, top vb. ) emir gelmeden kesinlikle hareket etmeyin çünkü yapacağınız en küçük bir hata bir arkadaşınızın şehit olmasına neden olabilir.

Kuralar çekilip yerler belli olduktan sonra birliğe gitmeden önce mutlaka gideceğiniz birlikteki komutanınızı arayın. Sizden istekleri olabilir, birlikte ihtiyaç duyabileceğiniz ekstra bir araç gereç olabilir. Sizden önce birlikte asteğmen varsa onunla da mutlaka görüşün kalacak yer, ulaşım ve genel ihtiyaçlar konusunda. Subayların kullandığı içerisinde kartlık, farklı kullanım için hazırlanmış gözler ve not defteri bulunan bir el cüzdanı var bunu mutlaka alın çünkü katıldığınız birlikte komutanlarınız size görevler verecek, nöbetleriniz olacak ve parola işaret benzeri bilgileri not almanız gerekecek. Bu el cüzdanı size bir çok konuda kolaylık sağlayacaktır, özellikler alınan notların toplu olarak bir arada kalması, para vb. saklamak için kullanabiliriz.

Yemin töreninde size harici kıyafet verilecek, bu kıyafeti  birliğinize mutlaka götürün ayakkabısı da dahil. Çünkü katıldığınız birlikte törenlerde, resmi bayram günlerinde giymeniz gerekebilir.

Asteğmenlik eğitiminde aldığınız eğitimler kıtada çok önemli bir yere sahip, çünkü siz sevk ve idare etme gücüne sahip olmanız gerekmekte. Örneğin, içtima bölük/batarya komutanı gelmeden hazır olması gerekmekte askerlerin genel durumu izlenmeli ve bölük/batarya komutanı geldiğinde tekmil vermeyi bilmelisiniz. Ayrıca komutanınız bölük/bataryaya ne kadar hakimsiniz görmek için size içtima kağıdındaki rütbelilerin ve erbaş/erin görevlendirmeleri genel durumları hakkında sorular sorabilirler hazırlıklı olun. Sizde nöbetçi çavuşunuzdan içtimayı alırken genel kontrolü mutlaka yapın.

şubat 2017 askerlik yerleri

Gelelim nöbetlere, nöbet kutsaldır diye başlamak geldi içimden, askeriyede nöbeti kurallar çerçevesinde yapmaya özen gösterin ve gereklilikleri neyse uygulayın. Çünkü yapacağınız her hata sizi ciddi manada sıkıntıya düşürebilir. Örneğin, emniyet nöbetçi subayı iseniz 24 saat esasına göre nöbet tutarsınız yorucudur ve uyuma ihtimaliniz var ancak uyumamanız gerekmekte çünkü oradaki bütün mermiler size devir teslimde imza ile verilir ve eksik olan her türlü malzemeden siz sorumlusunuz ve mahkemelik olabilirsiniz. Yine önemli hatırlatma nöbette elektronik aletlerin kullanımı yasaktır, rütbelide olsanız nöbetçi amir sizi yakalarsa hakkınızda tutanak tutacaktır. Bir örnek de tabur nöbetçi subaylığı için vereyim, tabur nöbetçi subaylığında devriye çok önemli eğer saat geç oldu diye devriye atmazsanız ve o saatte nöbet kulelerinde bir sorun olursa (intihar, sızma vb. ) defterler kontrol edildiğinde sizin devriye atmadığınız görülür ve mahkemelik olursunuz.

Kıta’ya gittiğiniz de tutanak tutmayı da öğrenin, çünkü nöbet tuttuğunuz esnada erbaş/er arasında kavga olabilir, yasak olan elektronik alet kullanımını yakalayabilirsiniz, askerler nöbette atış yapmış olabilir vb. çoğaltılabilir bütün durumlarda tutanak tutmanız gerekmektedir.

Tören yürüyüşünü asteğmen eğitiminde çok iyi öğrenin çünkü askeriyeye gittiğinizde rütbeli olarak yürümeyi bilmiyorsanız çok kötü bir izlenim oluşur hem komutanlarınızın gözünde hem de erbaş/erin gözünde.

En önemli konu zimmet, birliğinize katıldığınızda size görev tanımınız çerçevesinde zimmet verilecektir. Zimmet aldığınız malzemeyi mutlaka tanıyın, eğer malzemeyi tanımıyorsanız karanet üzerinden malzemeyi kontrol edin size verilen malzeme ile aynı ise zimmetini alın. Haricinde elektronik bir aletin zimmetini alıyorsanız örneğin Hkbs kurun çalışıp çalışmadığını kontrol edin çalışmayan parçası varsa not alın ve arızalı parça tutanağını zimmette belirterek alın. Zimmette eksik olan bir malzeme yüzünden mahkemelik olabilirsiniz, hatta bu konuda askerliği bittikten sonra hala mahkemeye giden asteğmenlerin olduğunu duymuştum. Zimmet önemli!

Değerli asteğmen adayı kardeşlerim, asteğmenleri ilgilendirebilecek detay konuları anlattım son olarak da yedek subay olabilirsiniz ancak subayların sahip olduğu bütün haklara neredeyse sahipsiniz ve “kıtada sizin hakkınızı sizden daha iyi kimse bilmez” derdi asteğmen eğitimindeki komutanımız haklıymış da. Ast üst ilişkisine dikkat edin, yeri geldiğinde oturun erbaş/erin derdini dinleyin yeri geldiğinde eğitimle yorun ancak ne olursa olsun aradaki mesafeyi koruyun. Çok iç içe olursanız sorunlar çıkacağı gibi, çok uzak olduğunuzda da sorunlarına yabancı olacağınız içine bölük/bataryanızdan bir haber olacaksınız. Devlet size bu rütbeyi veriyorsa rütbenin gerekliliklerini yerine getirin, çalışmaktan kaçınmayın.

İnşAllah faydalı bir yazı olmuştur sizin için, aklınıza takılan sorularınız olursa konu altında sorabilirsiniz.