Excel’de Veri Tablosu – Excel Eğitimi

excelde-veri-tablosu-excel-egitimi

Excel’de Veri Tablosu – Excel Eğitimi

Veri tablosu, formül üzerindeki bir yada iki değişkeni değiştirmenin formülün sonucunu nasıl etkilediğini gösteren hücre aralığıdır. Veri tablosunu kullanırken genel tabloda yapacağımız işlemi satır ve sütunların kesiştiği sol en üst hücrede bir defa çözümleriz. Veri tablosu işlemi uygulanacak hücre aralığını seçeriz.  Daha sonra veri sekmesinin veri araçları grubundan durum çözümlemesi komutuna tıklarız. Açılan menüden en alttaki veri tablosu seçeneğine tıklarız. Veri tablosu penceresindeki satır giriş hücresi kısmına formülde kullanılan ilk değişkeni sütun giriş hücresi kısmına ise ikinci değişkeni girip tamam butonuna tıkladığımızda diğer hücreler içinde işlemin otomatik olarak uygulandığını göreceksiniz. Veri tablosu, birçok farklı girişin sonuçlarını aynı anda görmemizi sağlar.

Bir örnek yapalım, çekilen kredi ve kredinin faiz miktarı sonucunda ödenecek toplam tutarı hesaplayalım ve veri tablosunu kullanarak yaptığımız işlemi, farklı miktarda çekilen kredi ve faiz oranları için uygulayalım.

Excel Eğitimi

Yukarıdaki örnekte çekilen krediye faiz oranı eklenerek toplam ödenecek tutarı hesapladık, sonra bu hesabı baz alarak veri tablosunu da kullanarak seçtiğimiz veri aralığında diğer faiz oranları ile toplam ödenecek tutarları hesapladık.

Arkadaşlar 88. Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel’de Veri Tablosunu öğrendik derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum farklı konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.