Excel’de Çalışma Kitabını Koruma – Excel Eğitimi

excelde-calisma-kitabini-koruma-excel-egitimi

Excel’de Çalışma Kitabını Koruma – Excel Eğitimi

Birden fazla kullanıcının aynı çalışma kitabı üzerinde nasıl çalışabileceğini bir önceki dersim de anlattım. Bu derste ise kullanıcıların çalışma kitabını kullanırken çalışma kitabına sayfa eklemelerini, silmelerini, çalışma sayfası pencerelerinin konumunu ve boyutunu değiştirmelerini veya gizli çalışma sayfalarını görüntülemelerini engelleyerek Excel’de çalışma kitabını nasıl koruyacağımızı öğreneceğiz. Excel’de çalışma sayfasını korumak için gözden geçir sekmesinin değişiklikler grubundan çalışma kitabını koru komutuna tıklarız. Ekrana yapıyı ve pencereleri koru iletişim kutusu gelecektir, bu pencere üzerinden yapı onay kutusuna seçildiğinde çalışma kitabı yapısal olarak korunacaktır. Pencereler onay kutusunu seçtiğimizde de çalışma kitabı içerisinde ki pencerelerin konumunun ve boyutunun her zaman aynı kalmasını sağlarız (diğer kullanıcılar pencere boyutunu ve konumunu değiştiremezler ). Parola alanından da kullanıcılar için parola belirleyebiliriz. Burada bilmeniz gereken püf nokta şu, parola koymazsak kullanıcı çalışma kitabı üzerindeki korumayı kaldırabilir veya korunan ögeleri değiştirebilir, parola koyduğumuzda ise parola kullanıcılar tarafından bilinmediği sürece çalışma kitabının korunacaktır.

Önemli not;  Eğer parola belirlerseniz mutlaka not alın unutursanız korumayı kaldırmanız mümkün olmayacaktır. 

Excel Eğitimi

Excel’de çalışma kitabını korumanın bir başka yolu da dosya sekmesine tıklayarak Backstage görünümüne geçeriz bilgi sekmesinden çalışma kitabını koru komutuna tıklarız açılan listeden istediğimiz koruma seçeneğine tıklarız.

Excel Eğitimi

Excel’de çalışma kitabını koruma işleminin doğru bir şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini kontrol etmek için çalışma kitabını koru sekmesine tekrar tıklayın eğer parola soruyorsa işlem başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Arkadaşlar 100. Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel’de Çalışma Kitabını Korumayı öğrendik derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum farklı konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.