Excel’de Alt Toplam – Excel Eğitimi

excelde-alt-toplam-excel-egitimi

Excel’de Alt Toplam – Excel Eğitimi

Excel’de alt toplam komutu, verileri gruplandırarak toplamlarını alır ve yeni bir tablo oluşturmamızı sağlar. Alt toplam ile istenilen alandaki veriler gruplanır ve belirtilen alanın altına toplam satırı eklenir. Alt toplam işleminde, hangi alana göre alt toplam alacaksak tablonun o alana göre sıralı olması gerekmektedir. Excel’de alt toplam yapmak istiyorsak önce alt toplamını alacağımız sütunu sıralarız sonra veri sekmesinin anahat grubundan alt toplam komutuna tıklarız. Karşımıza alt toplam penceresi gelecektir, aşağıdakinin her değişiminde açılır menüsünden hangi alana göre alt toplam alacaksak o alanı seçeriz. Kullanılacak işlev bölümünden kullanacağımız işlevi (varsayılanı toplamdır) seçeriz. Alt toplam ekleme yeri kısmından, alt toplamın ekleneceği sütun seçilir. Veri altında özetle seçeneği seçilmiş ise genel toplamda belirtilen sütunun altında gösterilir.

Alt toplamlar hesaplandığında, ad kutusunun altında en solda 1, 2, 3 şeklinde 3 adet kutucuğun oluştuğunu göreceksiniz bu kutucuklardan 1. Kutucuğa tıkladığımızda sadece genel toplamı, 2. Kutucuğa tıkladığımızda alt toplamlar ile birlikte genel toplamı, 3. Kutucuğa tıkladığımızda ise işlem yaptığımız tablo üzerinde alt toplamlar ve genel toplamları görüntüleriz.

Bir örnek yapalım, elimizde ad soyad, ürün, adet ve gelir bilgilerinin tutulduğu bir tablo olsun. Ürün bilgisine göre alt toplamları hesaplayarak toplamların gelir sütununun altına yazdıralım.

Excel Eğitimi

Excel Eğitimi

Arkadaşlar 83. Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel’de alt toplamın ne olduğunu ve alt toplam işlemini nasıl yapacağımızı öğrendik derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum farklı konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.