Excel’de Metin Dosyasından Veri Alma – Excel Eğitimi

excelde-metin-dosyasindan-veri-alma-excel-egitimi

Excel’de Metin Dosyasından Veri Alma – Excel Eğitimi

Excel 2010, bir metin dosyasından çalışma sayfasına veri almamıza olanak sağlar. Metin alma sihirbazı metin almak istediğimiz dosyayı inceler ve verilerin istediğimiz koşullarda çalışma sayfasına alınmasını sağlar. Çalışma sayfasına metin dosyasından veri almak için veri sekmesinin dış veri al grubundan metinden komutuna tıklarız. Karşımıza metin dosyası al iletişim penceresi açılır, bu pencere üzerinden veri almak istediğimiz metin dosyasına çift tıklarız. Seçtiğimiz dosya metin alma sihirbazında görüntülenir, metin alma sihirbazı bize metin alma işlemini yaparken yardımcı olacak açıklamaları içerir. Buradaki açıklamaları inceleyip verileri uygun şekilde çalışma sayfasına aktarabiliriz.

Özgün veri türü kısmından, verinizi en iyi tanımlayan dosya türünü seçmeniz gerekmektedir.

Eğer verilerinizdeki alanlar noktalı virgül, virgül, sekme gibi karakterler ile ayrılmış ise “ Sınırlandırılmış ”, aralarında boşluklar ile sütunlara hizalanmış ise “ Sabit Genişlikli “ seçilir.

Veri alma başlangıç satırına, veri almak istediğimiz ilk satırın numarasını yazarız.

Dosya kaynağı açılır listesinden, metin dosyasının karakter kümesini ve dilini seçeriz.

Yukarıda anlattığım kısımlardan seçimlerimizi yaptıktan sonra ileri butonuna tıklarız. Metin alma sihirbazının 2. Adımında ayırıcılar kısmından çalışma sayfasındaki verileri hangi karaktere göre ayırmak istiyorsak o karakteri seçebiliriz. Ayrıcılar kısmında sekme, noktalı virgül, virgül ve boşluk bulunmaktadır ancak bu karakterlerin dışında bir karakter kullanacaksak diğer seçeneğine tıklayıp metin kutusuna kullanacağımız karakteri yazarız. Veri türümümüz sabit genişlikteyse bu seçenekleri kullanamayız.

Ardışık ayırıcıları tek olarak işle seçeneği, veriler veri alanları arasında birden çok karakterden oluşan bir ayırıcı veya birden daha fazla özel ayırıcı içeriyorsa seçilmelidir.

Metin niteleyici seçeneği, metin dosyasındaki değerleri içeren karakteri seçebiliriz.

Veri önizleme alanı ise yapılan seçimler sonucunda istediğimiz metinlerin çalışma sayfasında nasıl görüneceğini görürüz.

Yukarı kısımda gerekli seçimleri yaptıktan sonra ileri butonuna tıklarız. Karşımıza metin alma sihirbazının 3. ve son adımı gelir.

Sütun veri biçimi alanından, veri önizleme kısmında seçtiğimiz sütunun veri biçimini ayarlayabiliriz.

Sütundan veri alma seçeneğine, seçilen sütundan veri almak istemiyorsak tıklarız.

Tüm ayarlarımızı tamamladıktan sonra son butonuna tıklarız. Veri al iletişim kutusu açılır ve tamam butonuna tıkladığımızda metin dosyası içerisinden istediğimiz metinleri çalışma sayfasına aktarmış oluruz.

Excel Eğitimi

Excel Eğitimi

Excel Eğitimi

Arkadaşlar 78. Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel’de Metin Dosyasından Veri Almayı öğrendik derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum ileri konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.