Excel’de Dış Başvurular – Excel Eğitimi

excelde-dis-basvurular-excel-egitimi

Excel’de Dış Başvurular – Excel Eğitimi

Başka bir çalışma kitabındaki hücre içeriklerine başvuruda bulunmak istiyorsak dış başvuru oluşturmamız gerekmektedir. Dış başvuru, başka bir çalışma kitabında bulunan çalışma sayfasındaki bir hücreye, hücre aralığına yönelik veya başka bir çalışma kitabında tanımlanmış ada yönelik başvurudur. Dış başvuru ile hücre başvuruları genel olarak aynı kullanıma sahip olsalar da aralarında farklılıklarda bulunmaktadır. Dış başvurular büyük miktarda veri veya formül bulunan bir veya daha fazla çalışma kitabında çalışırken kullanılır. Dış başvuru yapıldığında sırası ile çalışma kitabı adı, çalışma sayfası ve hücre başvurusunu formül çubuğunda görüntülememizi sağlar.

Bir örnek yapalım, gelir ve gider adında 2 tane çalışma kitabımız olsun. Gelir kitabı içerisinde kalan parayı hesaplayalım. Öncelikle 2 çalışma kitabını da aynı anda görüntülemek için pencereleri yan yana getirelim. Sonra gelir çalışma kitabı içerisinde dış başvuru yapacağımız hücreye tıklayıp = işareti yazalım daha sonra gider çalışma kitabında toplam gider değerine fare sol tuşu ile tıklayalım. Hücreye tıkladıktan sonra dış başvuru ibaresini ([gider.xlsx]Sayfa1!$D$2) şeklinde göreceksiniz. Kalan parayı bulmak için toplam gelirden, toplam gideri çıkarıp enter tuşuna basarız. Excel Eğitimi - dış başvuru

Arkadaşlar 77. Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel’de Dış Başvuruları öğrendik derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum ileri konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.