Excel’de Sayfa Düzenini Özelleştirme – Excel Eğitimi

excelde-sayfa-duzenini-ozellestirme-excel-egitimi

Excel’de Sayfa Düzenini Özelleştirme – Excel Eğitimi

Excel’de çalışma kitabımızın içerisinde tablolar, şekiller ve grafiklerin olduğunu varsayalım, yöneticimize raporlama yaparken hazırladığımız bu çalışma kitabının çıktısını alırız. Ancak çıktı almadan önce sayfa düzeni üzerinde düzenlemeler yapmamız daha etkili görünüme sahip çıktılar almamızda önemli rol oynar. Excel’de sayfa düzeni görünümüne geçmek için 2 yol vardır 1. Yol; durum çubuğundan sayfa düzeni butonuna tıklarız. 2.yol; görünüm sekmesinden sayfa düzeni komutuna tıklamaktır. Sayfa düzenine geçtiğimizde verilerin çalışma sayfası üzerindeki düzenini ve biçimini değiştirebiliriz.

Excel’de sayfa düzeni görünümünü kullanarak neler yapabiliriz? Çalışma alanında ki cetvelleri kullanarak çalışma sayfasındaki kenar boşluklarını ayarlayabiliriz. Çalışma sayfamıza alt bilgi ve üst bilgi ekleyebiliriz. Sayfa düzenine geçtikten sonra sayfa düzeni sekmesini kullanarak da sayfa yapısında değişiklikler yapabiliriz. Örneğin kenar boşluklarını ayarlarken cetvel kullanmak yerine kenar boşlukları komutunu kullanabiliriz. Satır, sütun başlıkları ve kılavuz çizgileri sayfa düzeninde varsayılan olarak görünmektedir ancak sayfa düzeni sekmesinin sayfa seçenekleri grubunu kullanarak çalışma sayfasından kaldırabiliriz. Aynı zamanda bilinmesi gereken bir diğer noktada satır, sütun başlıkları ve kılavuz çizgileri sayfa yazdırılırken otomatik olarak yazdırılmaz yazdırmak istiyorsak sayfa seçenekleri grubundan yazdır seçeneklerini seçmemiz gerekmektedir. Eğer çalışma sayfasını ölçeklendirmek istiyorsak sığdırmak için ölçeklendir grubunu kullanırız. Bu gruptaki komutlar çalışma sayfasının yazdırılırken kaç sayfaya sığdırılacağını belirlememizi sağlar.

Excel Eğitimi

Sayfa düzeni görünümünde satır ve sütun etiketleri en üstte birkaç sütun veya satırda bulunur. Ancak satır ve sütun etiketlerini her sayfada görüntülemek istiyorsak sığdırmak için ölçeklendir grubunun kenarındaki iletişim kutusuna  tıklarız. Karşımıza sayfa yapısı penceresi gelir pencere üzerinden çalışma sayfası sekmesine tıklarız. Başlıkları yazdır kısmından üstte yinelenecek satırlar alanına tıklarız ve her sayfada görünmesini istediğimiz alanı seçip tamam butonuna tıklarız. Aynı işlemi solda yinelenmesini istediğimiz kısım var ise o kısım içinde uygularız.

Excel Eğitimi

Arkadaşlar 63. Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel’de Sayfa Düzenini Özelleştirmeyi öğrendik derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum ileri konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.