Excel’de Otomatik Toplama Nasıl Yapılır? – Excel Eğitimi

excelde-otomatik-toplama-nasil-yapilir-excel-egitimi

Excel’de otomatik toplama nasıl yapılır? – Excel Eğitimi

Excel’de toplama işlevi ve diğer sık kullandığımız işlevler için giriş ve formül sekmesi altında otomatik toplama butonu bulunmaktadır. Otomatik toplama başlangıca tutturulan işlev olsa da yanındaki açılır menüye tıkladığımızda diğer sık kullanılan işlevleri de görebiliriz. Otomatik toplam işlevi nasıl çalışır? Toplamak istediğimiz satır veya sütunun en son hücresinden sonraki boş hücre seçilir ve otomatik toplama butonuna tıklanır. Otomatik toplama işlevi, sonucu göstermek için seçilen hücreden önceki sıralı tüm sayısal değerleri toplayacaktır. Örnek verecek olursak elimizde bir evin giderlerinin tutulduğu bir liste olsun ve aylık toplam giderimiz ne kadar bulalım.

Excel Eğitimi

Excel’de çalışırken benzer formülleri genelde kullanırız. Örneğin; 2015,2016,2017,2018 yıllarında aylık giderlerimizin tutulduğu bir çalışma sayfamız olsun. Biz yıllara göre toplam giderlerimizi bulmak istiyorsak bir toplama formülü yazarak kolayca sonuca ulaşabiliriz ancak çalışma alanı büyüdükçe ve veriler arttıkça her bir yıl için ayrı ayrı formül yazmak zaman kaybından başka bir şey değildir. Tamda bu noktada Excel bize kolaylık sağlıyor, formülleri kopyalayarak benzeri alanlarda kullanabiliyoruz. Bir yıl için formülü yazıp formülün yazıldığı hücreyi kopyalayıp diğer  yılların sonuç alanlarına yapıştırırsak formül Excel tarafından sonuç alanına göre düzenlenir ve doğru bir şekilde sonucu yazar. Bir diğer yol ise bir yıla ait formülü yazarız ve sonuç hücresini seçip doldurma tutamacından diğer sonuçların yazılacağı hücrelerin üzerine doğru sürüklersek sonuçlar otomatik olarak hesaplanır ve hücrelere yazılır.

Bir örnek hazırladım aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

Excel Eğitimi

Arkadaşlar 31. Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel’de otomatik olarak toplama işlemini yapmayı öğrendik, derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum ileri konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.