Excel’de Verileri Kopyalama ve Kesme (Taşıma) – Excel Eğitimi

excelde-verileri-kopyalama-ve-kesme-tasima-excel-egitimi

Excel’de Verileri Kopyalama ve Kesme (Taşıma)  – Excel Eğitimi

Verilerin yerinin değiştirilmesi işlemine Excel de veri kesme (taşıma) denir. Verilerin herhangi bir yerde birebir benzerini oluşturma işlemine ise kopyalama denir. Kesme (taşıma) ve kopyalama arasındaki fark kopyalamada veriler eski konumunda dururken kesmede (taşıma) eski konumunda veri bulunmaz taşınan noktaya gider. Excel 2010’da önceki sürümlerde bulunmayan yapıştırma önizleme özelliği eklenmiştir. Bir veriyi kopyaladıktan sonra yapıştırmak istediğimiz yere sağ tıkladığımızda yapıştır sekmesinin alt kısmındaki yapıştırma seçenekleri bulunur. Fare imleci ile yapıştırma seçeneklerinin üzerinde gezinerek, yapıştırıldığında nasıl görüneceğine bakabiliriz.

Excel’de kopyalama işlemini nasıl yaparız?

  1. yol; Kopyalamak istediğimiz hücreyi seçeriz giriş sekmesinin pano grubundan kopyala kısmına tıklarız. Daha sonra veriyi yapıştırmak istediğimiz hücreyi seçeriz ve giriş sekmesi altında pano grubundan yapıştır kısmına tıklarız. Esc tuşuna basmadığımız sürece kopyaladığımız veriyi istediğimiz kadar hücreye yapıştırabiliriz.
  2. yol; kopyalanacak hücre seçilir fare ile sağ tıklarız açılan menüden kopyala seçeneği seçilir, kopyalanacak hücre seçilir fare ile sağ tıklanır açılan menüden yapıştır seçeneği seçilir.

Excel’de kopyalama kısayolu, kopyalanacak hücre seçilir, Ctrl + C tuş kombinasyonu ile hücre kopyalanır, yapıştırılacak hücre seçilir Ctrl + V tuş kombinasyonu ile yapıştırılır.

Excel’de kesme (taşıma) işlemini nasıl yaparız?

  1. yol; kesmek (taşımak) istediğimiz hücreyi seçeriz giriş sekmesinin pano grubundan kes kısmına tıklarız. Daha sonra veriyi yapıştırmak istediğimiz hücreyi seçeriz ve giriş sekmesi altında pano grubundan yapıştır kısmına tıklarız. Esc tuşuna basmadığımız sürece kopyaladığımız veriyi istediğimiz kadar hücreye yapıştırabiliriz.
  2. yol; kopyalanacak hücre seçilir fare ile sağ tıklarız açılan menüden kopyala seçeneği seçilir, kopyalanacak hücre seçilir fare ile sağ tıklanır açılan menüden yapıştır seçeneği seçilir.

Excel’de kesme (taşıma)kısayolu, kesilecek (taşınacak) hücre seçilir, Ctrl + X tuş kombinasyonu ile hücre kesilir, yapıştırılacak hücre seçilir Ctrl + V tuş kombinasyonu ile yapıştırılır.

Excel 2010’da gelen iki tane yeni yapıştırma komutu bulunmaktadır. Bunlar; resim ve bağlı resim komutlarıdır. Resim komutu ile kopyaladığımız hücrenin bir resmini yapıştırabiliriz. Bir hücreyi kopyalayın, yapıştırmak istediğimiz hücreye sağ tıklayın özel yapıştırma seçenekleri içerisinde resime tıklayın. Verimiz artık resim olarak yapıştırılmıştır ve bir resim gibi düzenlenebilir. Kopyaladığımız resimi özel yapıştırma seçenekleri içerisinden bağlı resim olarak yapıştırırsak, yapıştırılan veri yine resim özelliklerini taşır ancak bir farkı vardır, kopyaladığımız kısımdaki veri değiştiği sürece bizim bağlı resmimizdeki veride değişir.

Hatırlatma: Konuyu önce okuyun ve resimleri de mutlaka uygulama yapmadan önce ve yaparken inceleyin. 

Arkadaşlar 27. Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel’de Verileri Kopyalama ve Kesmeyi öğrendik, derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum ileri konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.