Excel’de Otomatik Doldurma – Excel Eğitimi

excelde-otomatik-doldurma-excel-egitimi

Excel’de Otomatik Doldurma – Excel Eğitimi

Excel’de bir hücreyi seçtiğimizde seçili hücrenin sağ alt köşesindeki kare işaretine doldurma tutamacı denir. Doldurma tutamacının özelliği hücreleri hızlı bir şekilde doldurmamızı ve otomatik doldur özelliğini kullanarak da veri dizileri oluşturmamızı sağlar. A4 hücresinin doldurma tutamacını farenin sol tuşu ile tutup A7 hücresine kadar sürüklersek, A4 hücresindeki veri metin veya sayı A7’e kadar olan bütün hücrelere kopyalanacaktır. Kopyaladığımız son hücrenin sağ alt köşesinde otomatik doldurma seçeneklerini kullanabileceğimiz bir kutucuk oluşur. Bu kutucuğa tıklarsak otomatik doldurma seçeneklerini değiştirebiliriz, mesela sayıları alt hücrelere kopyalarken aynı sayıları değil de sayıların artarak hücrelere kopyalanmasını sağlayabiliriz. Bu işlemi yapmak için kutucuktan “doldurma serisi “ seçeneğini seçeriz. İçerisinde sayısal veri bulunan iki hücreyi seçip doldurma tutamacını tutup sürüklersek hücrelerdeki sayıların arasındaki fark baz alınarak sayısal değerler artırılır ve diğer hücrelere kopyalanır.  Eğer hücrelerin artarak kopyalanmasını istemiyorsak otomatik doldur menüsüne tıklarız ve hücreleri kopyala seçeneğini seçeriz.

Veri tarih ise örneğin E4 hücresi E7’e kadar doldurma tutamacı tutup sürüklenirse tarih gün gün artarak devam edecektir.

Verilerimiz gün ise, otomatik doldurma menüsüne 2 tane yeni seçenek eklenir bunlar; iş günlerini doldur ve günleri doldur seçenekleridir. Günleri doldur seçeneği haftanın 7 günü baz alınarak doldurulacaktır. İş günlerini doldur seçeneği ise hafta sonu dışındaki günleri baz alarak hücreleri doldurur.

Excel Eğitimi

Arkadaşlar 25. Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel’de otomatik doldurma işlemi nasıl yapılır öğrendik, derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum ileri konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.