Excel’de Satır, Sütun Ekleme ve Silme – Excel Eğitimi

excelde-satir-sutun-ekleme-ve-silme-excel-egitimi

Excel’de Satır, Sütun Ekleme ve Silme – Excel Eğitimi

Excel’de çalışma alanımız içerisinde tablolar oluşturabiliriz ve istersek daha sonra tablolarımıza satır, sütun ekleyebilir veya silebiliriz. Elimizde Ad Soyad, Numara, Not bilgilerinin tutulduğu bir tablo olsun. Bu tablo üzerinde numara ve not sütunları arasına bir sütun eklemek istersek 1. Yol; not sütunu üzerinden herhangi bir hücre seçilir ve fare sağ tıklanır açılan menüden ekle seçeneği seçilir. Karşımıza ekle penceresi açılır ve tüm sütun seçeneği seçilir.

Excel Eğitimi2. Yol; not sütunu üzerinde herhangi bir hücreyi seçeriz daha sonra şeritte giriş sekmesinin hücreler grubundan ekle kısmının yanındaki oka tıklarız ve açılan menüden “sayfa sütunları ekle” seçeneğini seçeriz. Böylece numara ve not sütunu arasına sütun eklemiş oluruz.

Excel EğitimiExcel Eğitimi

Tablo üzerinde 1. Ve 2. Satır arasına satır eklemek istiyorsak eğer 1. Yol; 2 satır üzerinden herhangi bir hücre seçilir ve fare sağ tıklanır açılan menüden ekle seçeneği seçilir. Karşımıza ekle penceresi açılır ve tüm satır seçeneği seçilir. Excel EğitimiExcel EğitimiExcel Eğitimi2. yol; 2. Satır üzerinde herhangi bir hücreyi seçeriz daha sonra şeritte giriş sekmesinin hücreler grubundan ekle kısmının yanındaki oka tıklarız ve açılan menüden “sayfa satırları ekle” seçeneğini seçeriz. Böylece 1. Satır ve 2. Satır arasına satır eklenir. Excel EğitimiExcel Eğitimi

Not: Hangi hücre seçildiyse üzerine satır eklenir.

Excel de satır ve sütun hücrelerin arasına nasıl eklenir gördük şimdi silme işlemini nasıl gerçekleştiririz? Sorusunu cevaplayalım.

Silmek istediğimiz satırın veya sütunun üzerinde herhangi bir hücreyi seçeriz, şerit üzerinden giriş sekmesi altından hücreler grubundan sil komutuna tıklarız açılan menüden satır silmek istiyorsak  “sayfa satırlarını sil” seçeneğini seçeriz, sütun silmek istiyorsak  “sayfa sütunlarını sil” seçeneğini seçeriz. Böylece istediğimiz satır veya sütunu silmiş oluruz. Satır silinmesi ile ilgili örnek alttaki iki resimde mevcuttur sütun içinde aynı işlemleri yapabilirsiniz. Excel EğitimiExcel EğiitimiSatır veya sütunları silmek için bir diğer yol ise satır veya sütun başlıkları üzerine sağ tıklarız açılan menüden sil seçeneği seçilerek istenen satır veya sütun silinir. Excel EğitimiExcel Eğitimi

Arkadaşlar 14. Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel’de satır, sütun eklemeyi ve silmeyi öğrendik, derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum ileri konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.