Excel’de Çalışma Kitabını Kaydetme ve Kapatma – Excel Eğitimi

excelde-calisma-kitabini-kaydetme-ve-kapatma-excel-egitimi

Excel’de Çalışma Kitabını Kaydetme ve Kapatma – Excel Eğitimi

Excel de oluşturduğumuz bir çalışma kitabını daha sonra üzerinde çalışmaya devam etmek için veya başka Excel çalışma kitaplarının içerisinde kullanmak için bir isim vererek istediğimiz bir klasörün içerisinde saklayabiliriz. Bu işleme çalışma kitabını kaydetme denir. Çalışma kitabını kaydetmek için Backstage (sahne arkası görünüm) kısmından kaydet ve farklı kaydet seçeneklerini kullanabiliriz. Ctrl + S tuş kombinasyonunu kullanarak da kaydetme işlemini gerçekleştirebiliriz. Eğer bir çalışma kitabını ilk defa kaydediyorsanız farklı kaydet ekranının aynısı sizi karşılayacaktır. Neden mi? Sebebi ilk defa yapılan kaydetme işleminde çalışma kitabına bir isim vermeliyiz ve kaydedeceğimiz yeri de kendimiz belirliyoruz. Daha önce kaydettiğimiz bir çalışma kitabı üzerinde değişiklik yaptıktan sonra tekrar kaydettiğimiz de bize isim ve kayıt yerini sormayacaktır.  Kaydettiğimiz Excel belgelerinin uzantısı  xlsx’dir. Çalışma kitabımıza isim verip kaydettikten sonra çalışma kitabının yeni adı başlık çubuğunda görüntülenecektir.

Excel Eğitimi

 

Excel Eğitimi

Excel Eğitimi

Excel programı veya çalışma kitabı ile işimiz bittiğinde kapatmamız gerekmektedir. Dosyalarımızı kapatmak için Backstage görünümünden kapat sekmesine tıklayabiliriz. Çalışma kitabı kapanacaktır ancak Excel programı açık kalacaktır. Yine Backstage görünümünden çıkış sekmesine tıklayarak Excel programını da kapatırız.

Excel Eğitimi

Çalışma kitabını ve Excel programını kapatmanın bir başka yolu da çalışma kitabı penceresinde bulunan kapatma düğmesine tıklarız, Excel penceresi üzerinde ki kapatma düğmesine tıklayarak da Excel programını kapatırız.Excel Eğitimi

Excel Eğitimi

Çalışma kitabınızda değişiklik yaptıktan sonra çalışma kitabını kaydetmeden direk kapatmaya çalışırsanız sizi uyaracaktır “çalışma kitabınız da değişiklikler var kaydetmek ister misiniz? “değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın.

Arkadaşlar 13. Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel’de çalışma kitabını kaydetme ve kapatmayı öğrendik, derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum ileri konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.