Excel Temel Pencere Bileşenleri – Excel Eğitimi

ucretsiz-excel-egitimi-dersleri-1

Excel Temel Pencere Bileşenleri – Excel Eğitimi

Merhaba arkadaşlar ders anlatımına geçmeden önce Excel nedir? Genel olarak bu eğitimde neler var? Excel ne işimize yarar? soruları cevaplandırma istedim. Excel, Microsoft tarafından geliştirilen Windows ve Macintosh işletim sistemlerinde çalışan tablolama programıdır. Belirtmem gereken ilk konu, Excel eğitimini hazırlarken Excel’in 2010 sürümünü kullandım. Bu eğitimi hazırlamakta ki amacım sıfırdan ileri seviye Excel öğretmek ve Excel eğitimini en temelden anlattığım için iddia ediyorum hiçbir şey bilmeseniz dahi eğitimleri sırası ile uygulayarak ilerlerseniz Excel’i baştan sona öğrenmiş olacaksınız. Excel gerek iş hayatımızda gerek kişisel işlerimizde sıkça kullandığımız bir program olduğu için günümüzde olmazsa olmaz programlar arasındadır. Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar, uzatmadan Excel eğitiminin ilk dersi olan Excel temel pencere bileşenleri konumuzu anlatmaya başlayalım. Resimlerin üzerinde konu ile alakalı kısımlar sarı renk ile gösterilmiştir.

Excel’de Başlık Çubuğu Nedir?

Başlık çubuğunda açık olan belgenin adı ve kullanılan Office programının adı yazmaktadır. Başlık çubuğunun en solunda hızlı erişim araç çubuğu bulunmaktadır. Hızlı erişim araç çubuğu üzerinde sık kullandığımız komutlar ile ilgili düğmeler bulunmaktadır. Başlık çubuğunun en sağında ise kapat, ekranı kapla ve simge durumuna küçült düğmeleri bulunmaktadır.

Excel eğitimi

Excel’de Şerit Nedir?

Başlık çubuğunun hemen altındaki kısma ise şerit denilmektedir. Şerit programda kullanabileceğimiz bütün komutları içermektedir. Şerit’in en üst kısmında giriş, ekle, sayfa düzeni vb. sekmeler bulunmaktadır. Bu sekmeler görevlerine göre belli gruplara ayrılmış komutları içermektedir.

Excel eğitimi

Excel’de Backstage (Sahne Arkası Görünüm) Nedir?

Microsoft Office 2010 programlarına eklenen bir özellikte Backstage (sahne arkası görünümdür). Şerit kısmında dosya sekmesine tıklandığında Backstage (sahne arkası görünüme ) erişilir. Backstage (sahne arkası görünüm) kısmından neler yapabiliriz?

Dosyalarımızı kaydedebiliriz, yazdırabiliriz, e-posta yoluyla gönderebilir ve daha birçok işlemi gerçekleştirebiliriz.

Not; Backstage (sahne arkası görünüm) ile ilgili daha detaylı bilgiyi bir sonraki dersimizde bulabilirsiniz.

Excel eğitimi

Excel’de Çalışma Alanı Nedir?

Pencerenin orta kısmına ise çalışma alanı denilmektedir. Çalışma alanı belge üzerinde yaptığımız bütün işlemleri barındırır. Çalışma alanının en sağında dikey kaydırma çubuğu, altında ise yatay kaydırma çubuğu bulunmaktadır.  Kaydırma çubukları belgemizin diğer kısımlarını da görüntülememizi sağlar.

Excel eğitimi

Excel’de Durum Çubuğu Nedir?

Pencerenin alt kısmındaki çubuğa durum çubuğu denir. Durum çubuğunun en solunda çalıştığımız belgenin durumu ile alakalı bilgilendirme yazıları gözükmektedir. En sağ kısmında belgenin çalışma alanını yakınlaştırıp uzaklaştırmamızı sağlayan ‘yakınlaştırma kaydırıcısı’ bulunmaktadır. Excel eğitimi

Arkadaşlar ilk Excel eğitimi dersimizin sonuna geldik bu derste Excel temel pencere bileşenlerini öğrendik, derslerimi faydalı buluyorsanız bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Eğer bu konuları ben biliyorum ileri konuları görmek istiyorum diyorsanız buradan bütün derslerime erişebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa konu altında mutlaka sorun, bir sonraki derste görüşmek duası ile.