Zulumba Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Her geçen gün yapılan araştırmalar sonucun da bitkilerin bilinmeyen birçok faydası gün yüzüne çıkmaktadır. Birçoğu günlük kullandığımız bitkiler olmasına rağmen birçoğunun adını dahi duymamış oluyoruz. Bugün mutfaklarda çok kullanılmayan ancak şifa kaynağı bir bitki olan zulumba bitkisini anlatacağım. Yazımda, zulumba nedir? zulumba nasıl kullanılır? zulumba’nın faydaları nelerdir? konularını bulabilirsiniz. Zulumba Otu Nedir?

Zulumba Nedir?

Latince ismi Zedoariae Rhizoma’dır.  Zencefilgiller familyasındandır. Halk arasında bilinen diğer adları Cedvar,  Zidvar, Zulumbat Kökü ve Zalumba’dır. Boyu yaklaşık olarak 1,5-2 metreye kadar uzamakta ve kök, yaprak ve çiçek kısmından oluşmaktadır. Çiçeklerinin rengi pembedir.  Hindistan ve Çin de yetiştirilmektedir.

Zulumba Nasıl Kullanılır?

Zulumba otunun kullanılan kısmı köküdür. Zulumba kökü, dövülerek veya çekilerek toz haline getirilir. Toz haline getirilen kısmı ise baharat olarak kullanılır.

Ekzema tedavisinde bir avuç kadar zulumba kökü, ateşte kavrulur ve değirmende çekilir. Vazelinle karıştırılarak ekzama olan yerlere sürülür.

Mide rahatsızlıkları, gaz söktürme ve basur tedavisinde;

200 gram nöbet şekeri ile yeteri miktarda çekilmiş zulumba karıştırılarak elde edilen karışımdan, sabahları aç karnına 1 kaşık içilir.

1 bardak su içerisine 5 gram zulumba konularak yaklaşık 15 dakika kaynatılır ve kaynadıktan sonra süzülür. Elde edilen sıvı günde 3 öğün birer bardak tüketilir.

Zulumba Faydaları Nelerdir?Zulumba Otu Nedir?

  1. Basura iyi gelmektedir,
  2. Mideyi rahatlatır ve mide hastalıklarına iyi gelir,
  3. Ekzema tedavisinde kullanılır,
  4. İştah açıcıdır,
  5. Gaz söktürür,
  6. Balgam söktürür.

 

Bilgi ağımıza bir halka daha ekledik, inşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Şifalı bitkiler ile ilgileniyor ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek istiyorsanız  buradan  şifalı bitkiler ile ilgili diğer yazılarıma ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.

1 Yorum

Cevapla

Yazı Hakkında ki Düşüncelerinizi Yorum Yaparak Belirtmek İster misiniz?
Lütfen bu alana adınızı giriniz.