Adaçayı Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Her geçen gün bitkilerin üzerinde araştırmalar yapılmakta ve yapılan araştırmalar sonucunda bitkilerin bilinmeyen onlarca yeni faydası ortaya çıkarılmaktadır. Bugün ki yazımda şifa kaynağı olan adaçayı bitkisini anlatacağım. Adaçayı nedir? Adaçayı nasıl kullanılır? Adaçayının faydaları nelerdir? Adaçayının yan etkileri nelerdir? Sorularının cevaplarını yazımda bulabilirsiniz.

Adaçayı Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adaçayı Nedir?

Latince adı Salvia Pratensis’tir. Ballıbabagiller familyasındandır. Geçmişi antik yunan dönemine kadar uzanır, Türkiye de yetişir ve dünya üzerinde Akdenize kıyısı olan ülkelerin hepsinde yetişmektedir. Adaçayı bitkisinin boyu 75 cm kadar uzayabilmektedir. Adaçayı bitkisinin kullanılan kısmı yapraklarıdır ve yaprakları kokulu ve griye çalan yeşil renktedir. Adaçayının faydaları o kadar fazladır ki duyup da şaşırmamak elde değil. Antik yunan döneminde uzun süre boyunca etlerin taze kalmasını sağlamak için kullanılmasından tutunda,  Avrupa’da büyülerden kurtulmak için kullanılmasına kadar çok farklı alanlarda kullanılmıştır.

Adaçayı Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adaçayı bitkisi ılıman iklime sahip bölgelerde yetişmektedir. Soğuk iklimi sevmezler eğer soğuk iklimi ola bir bölgede yetiştirilmek isteniyorsa gerekli olan sıcak alanın sağlanması gerekmektedir.  Adaçayı bitkisinin tohumu toprağa dikilir ve Mayıs, Haziran aylarında adaçayının yaprakları toplanır. Toplanan yapraklar kurutulur, kuru halde veya toz haline getirilerek kullanılmaya hazırdır.

Adaçayı Nasıl Kullanılır?

Adaçayı hem taze olarak hem de kurutulmuş olarak kullanılmaktadır.

 • Adaçayı et yemeklerine katılmak suretiyle kullanılır, hem yemeklerinizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır hem de yemeklerinizin daha hoş bir kokuya sahip olmasını sağlar, Çorbalarınıza da ekerek kullanabilirsiniz.
 • 1 litre suyun içerisine 100 gram adaçayı konularak kaynatılır. Kaynadıktan sonra elde edilen sıvı banyo suyuna katılarak kullanılabilir.
 • Adaçayı ve ıhlamur birlikte demlenerek de tüketilebilir,
 • Etlerin terbiye edilmesinde de kullanılır,
 • En çok kullanılan şekli ise çayının yapılarak tüketilmesidir.

  Adaçayı Nasıl Yapılır?

  • Demliğe suyu koyun ve kaynatın. Su kaynadıktan sonra her su bardağı için 2-3 adet adaçayı yaprağı bardağa atın ve üzerine kaynar halde suyu dökün. Yaklaşık 10 dakika kadar demleyin. Demlenme tamamlandığında adaçayı bitkimizin çayı içilmeye hazırdır. Çayın hoş bir kokusu ve tadı vardır ancak yine de tatsız geliyorsa har bardağa 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek tüketin. İsteğe göre limon da ilave edilebilir farklı bir aroma elde edebilirsiniz. Günde 1- 2 bardak kadar tüketilebilir.Not: Demleme toz halindeki adaçayı kullanarak da yapılmaktadır. Her su bardağı için 2 çay kaşığı adaçayı bitkisi kullanarak demleyebilirsiniz.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

 1. Kansızlığa iyi gelir,
 2. Karaciğerin temizlenmesini sağlar,
 3. Vücudun dinç olmasını sağlar,
 4. Astıma iyi gelir,
 5. Mide ülserine faydalıdır,
 6. Ateş düşürücü özelliğe sahiptir,
 7. İshali giderir,
 8. Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 9. Mideye faydalıdır,
 10. Depresyona girmiş insanlara faydalıdır, sakinleştirici özelliğe sahiptir,
 11. Soğuk algınlığına iyi gelir,
 12. Diş etlerini tedavi edicidir,
 13. İştahsızlığı giderir,
 14. Boğaz iltihaplarını önler,
 15. Kusmayı giderir,
 16. Adet düzensizliklerini giderir, adet dönemindeki ağrılara iyi gelir,
 17. Öksürük kesicidir,
 18. Kas ağrılarına iyi gelmektedir,
 19. İdrar yolu taşlarına ve enfeksiyonlarına karşı faydalıdır,
 20. Hafızayı güçlendirici özelliğe sahiptir ve alzheimera karşı korur.

Adaçayı Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Adaçayının Yan Etkileri Nelerdir?

 • Kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.
 • Yüksek tansiyon hastaları kullanmamalıdır,
 • Hamile veya yeni doğum yapmış bebeğini emziren anneler kullanmamalıdır,
 • Günde 3 kahve fincanından fazla tüketilmesi durumunda zehirlenmelere yol açabilmektedir. Düzenli olarak günde 1-2 fincan tüketen bir insan 15 gün kullandıktan sonra ara vermelidir tekrar kullanmaya başlamak için en az 10 gün ara verilmelidir.
 • Epileptik hastalar kullanmamalıdır,
 • Kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.
 • Kesinlikle 2 fincanın üzerinde tüketmeyin!

Bilgi ağımıza bir halka daha ekledik, inşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Şifalı bitkiler ile ilgileniyor ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek istiyorsanız  buradan şifalı bitkiler ile ilgili diğer yazılarıma ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.

Cevapla

Yazı Hakkında ki Düşüncelerinizi Yorum Yaparak Belirtmek İster misiniz?
Lütfen bu alana adınızı giriniz.