Zatürre nedir? Zatürre tedavi yöntemleri ve belirtileri nelerdir?

Zatürre nedir? Zatürre tedavi yöntemleri ve belirtileri nelerdir?

Zatürre nedir? Zatürre tedavi yöntemleri ve belirtileri nelerdir?

Kış aylarındaki hastalanma oranı yaz aylarına göre daha fazladır. Havaların soğuması ile birlikte vücudun soğuğa maruz kalma süresinin artması ve vücut direncinin düşmesi sonucu daha hızlı hastalığa yakalanırız. Kış ayı hastalıklarının arasında, tıp dilinde pnömoni, halk arasında ise zatürre olarak adlandırılan hastalığa özellikle dikkat etmeliyiz. Çünkü bu hastalık sizi ölüme kadar götürebilir. Bu yazı da zatürre nedir, tedavisi nasıl yapılır, zatürre hastalığının tedavisi için evde uygulanabilecek uygulamalar nelerdir, zatürrenin belirtileri nelerdir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Zatürre nedir? Zatürre tedavi yöntemleri ve belirtileri nelerdir?

Zatürre nedir? Zatürre tedavi yöntemleri ve belirtileri nelerdir?

Zatürre Nedir?

En basit tanımıyla akciğerin iltihaplanmasıdır. Akciğerler nasıl iltihaplanır? Boğazda, ağızda bulunan mikroplar akciğerinize ulaşır ve vücut direncinizde zayıf ise zatürre hastalığına yakalanırsınız. Zatürrenin tedavisinde erken tanı koymak hayati önem taşımaktadır. Sebebi ise hasta küçük yaşta bir çocuk olabilir veya hastada KOAH, kanser, şeker hastalığı, kalp ve böbrek yetmezliği olabilir, bu tür hastalara da tedavi süresi sağlıklı bir bireye göre daha uzun süreceği için erken tanı koymak önemlidir. Özellikle kanser hastalarında erken tanı hayati önem taşımaktadır, dünya üzerindeki enfeksiyonlara bağlı ölümlerde en büyük paya sahip hastalık zatürredir.

Zatürre hastalığının farklı türleri bulunmaktadır ve bu türlerden bazıları bulaşıcı iken bazıları ise sadece vücut direncinin zayıflığından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Zatürre Nasıl Yayılmaktadır?

 • Ortak kullanım alanında bulunan çatal, kaşık, bardak, peçete gibi malzemelerin kullanılmasıyla hastalık bulaşabilmektedir
 • Öksürük veya hapşırık ile havaya saçılan mikropların solunmasıyla geçebilmektedir

Zatürrenin Belirtileri Nelerdir?

 1. Zatürrenin en temel belirtisi normal olmayan titreme ve üşümedir,
 2. Öksürük ve beraberinde iltihaplı olarak balgam atılır, öksürürken göğüste ağrı olabilir,
 3. 39 °C’nin üzerinde ateş, fazla miktar da ter atılımı,
 4. Nefes darlığı,
 5. Halsizlik, kas ve eklemlerde meydana gelen ağrılar,
 6. Bir anda meydana gelen iştahsızlık,

Yukarıda söylediğimiz belirtilerin 2-3 tanesini bir arada görüyorsanız mutlaka en kısa zaman da doktorunuza başvurun. Zatürre önemsenmesi gereken hastalıklardandır çünkü bazen belirtilerini hemen ortaya çıkarmaz ve geç kalındığında ölümcül bir hastalıktır.

Zatürrenin risk oluşturduğu gruplar nelerdir?Zatürre nedir? Zatürre tedavi yöntemleri ve belirtileri nelerdir?

 1. 0-24 ay çocuk grupları,
 2. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler,
 3. Kanser tedavisi gören kişiler (kanser tedavisinde kemoterapi alınmakta ve kemoterapide bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır),
 4. 65 yaş üzerindeki kişiler,
 5. Kalp ve böbrek yetmezliği olan kişiler,
 6. Kronik bronşit ve astım hastalığı olan kişiler,
 7. Şeker hastalığı olan kişiler,
 8. AIDS hastalığına sahip kişiler,
 9. KOAH hastalığı olan kişiler,
 10. Eğer ameliyat olunmuşsa ve bir organ kaybı yaşanmışsa, örneğin; kalın bağırsakta kanser oluşumu olan bir hasta da kanser hücreleri dalağa sıçramış ise dalağın alınması durumu vb.
 11. Alkol ve sigara kullanımı fazla olan kişiler,

Zatürreden Nasıl Korunuruz? 

 1. Yukarıda belirttiğimiz risk grupları özellikle sağlığına dikkat etmeli ve en küçük bir belirti varsa öncelikle doktoruna danışmalı ve doktor tarafından verilen tedavi harfiyen uygulanmalı,
 2. Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, bağışıklık sistemini güçlendiren meyve, sebze tüketmeye özen gösterin,
 3. Vücut ve ortam temizliğine dikkat edilmeli,
 4. Grip olan kişilerden özellikle uzak durulmalı, grip hastalığına yakalandıysanız bir an önce grip tedavisi yapılmalı, gripken zatürre hastalığına da yakalanırsanız ölümcül sonuçlarının olabileceğini unutmayın. Risk grubundansanız gripten korunmak için her yıl grip aşınızı mutlaka yaptırın
 5. Yüksek risk grubuna dahil olan kişilerde özellikle kanser tedavisi görenlerde, zatürreden korunmak için üretilmiş bir aşı olan pnömokok aşısını yaptırmalıdırlar.
 6. Özellikle vücut direnci zayıf olan hastaların, hastaneye vb. kalabalık alanlara giderken ağız ve burunu kapatacak şekilde maske kullanmaları gerekmektedir.
 7. Doktora danışmadan antibiyotik kullanmayınız, fazla miktarda antibiyotik kullanmanız zamanla dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı vücudunuzun savunmasız kalmasına neden olacaktır.

Zatürre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

 1. Zatürre hastalığının belirtilerini gördüğünüzde doktora gidiniz. Doktor sizi muayene ettikten sonra kullanmanız için gerekli ilaçları reçete ile size verecektir ve ilaçları evde kullanarak tedaviniz gerçekleştirilebilirsiniz. Bütün hasta gruplarında aynı durum söz konusu olmayabilir, hastalık geç fark edilmesinden dolayı hastalık ilerlemiş olabilir veya yüksek risk grubundan bir hasta iseniz hastaneye yatmanız gerekebilir.
 2. Özellikle kalp hastalığı, şeker hastalığı, akciğer hastalıkları, siroz, böbrek yetmezliği, organ nakli olan veya organı alınan hastaların ise pnömokok aşısı vurulması gerekmektedir.
 3. Grip ile birlikte seyrettiğinde ölümcül olduğundan dolayı grip aşısı uzun zamandır yapılmamış ise mutlaka grip aşısı da yaptırılmalıdır. Yumurtaya alerjiniz varsa kesinlikle grip aşısı vurdurmayın ve doktorunuza durumu belirtin alternatif tedavi yöntemi uygulayacaktır.
 4. İstirahat edilmeli,
 5. Sigara ve alkol tüketiyorsanız, tedavi sürecinde kesinlikle tüketmemelisiniz, ilaç
 6. Temizliğe dikkat edilmeli,
 7. Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketilmeli,
 8. Doktorların verdiği ilaçları belirtilen şekilde ve belirtilen süre boyunca tüketmelisiniz.

 

Zatürre hastalığının tedavisi için evde uygulanabilecek bazı bitkisel tedavi yöntemleri şunlardır;
 • Zatürre tedavisinde kullanılan en temel bitki soğandır. Soğanın hem kabuğunu hem de kendini kullanabiliriz. Soğan kabuğunu suda kaynatıp elde ettiğimiz suyu içebiliriz. Soğanın iç kısmı ise suda buğulama şeklinde pişirilip soğan ezilir ve lapa haline getirilir. Elde edilen lapa göğüs kısmına konulur ve bez ile sarılır,
 • Menekşe sıcak suyun içerisine konulup çay gibi demlenir ve elde edilen menekşe çayı günde 3 bardak içilir,
 • Sırt ve göğüse kekik yağı ile masaj yapılır,
 • Doğal zeytinyağı kullanmak şartı ile günde 4 kere bir yemek kaşığı içilir,
 • 1 çay kaşığı (tepeli olamayacak ) çam reçinesi içerisine 1 çay kaşığı şeker atılıp karıştırılır ve günde 3 defa tüketilir.
 • Doğal peynir (tuzsuz olmalı) süt ile ezilir ve ısıtılır elde edilen karışım göğüs üzerine konulur ve bez ile göğüs sarılır ve bez 12 saatte bir bez değiştirilir.

Bilgi ağımıza bir halka daha ekledik, inşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Şifalı bitkiler ile ilgileniyor ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek istiyorsanız  buradan şifalı bitkiler ile ilgili diğer yazılarıma ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.