İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

ilaç

İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde hava koşulları, büyük şehirlerdeki kirli hava, sigara vb. zararlı madde kullanımı, genetik vb. nedenlerden dolayı hastalıklar meydana gelmektedir. Hastalıkların tedavisi için hastanelere gidilir ve doktorun verdiği reçetedeki ilaçlar kullanılarak tedavi gerçekleştirilir.

Ancak insanların birçoğu hastalandıklarında doktora gitmek yerine kendi araştırmaları sonucunda fayda sağlayacağını düşündükleri ilaçları kullanırlar ve bu çok yanlış tutumdur. Hastalığı tedavi etmeyi düşünürken bambaşka hastalıklara zemin hazırlarlar. Çünkü ilaçların iyileştirici tarafı kadar yıkıcı tarafı da (yan etkileri, alerjik reaksiyonlar) bulunmaktadır. Pekala ilaç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • İlacı doktor gerek gördüğü durumlarda kullanmalısınız. Haricinde kesinlikle ilaç kullanmamalısınız. Özellikle antibiyotik kullanımı reçetesiz alınabildiği dönemlerde çok fazla olduğu için antibiyotik ile ilgili sağlık bakanlığı bir düzenleme yaparak antibiyotik kullanımını reçeteye tabi tutmuş ve gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmiştir.
 • İlaç konusunda hap, iğne vb. ayrım yapmamalısınız. İğne korkusu varsa bile yenmelisiniz çünkü iğne hapa göre daha çabuk etki eder ve küçük yaştaki çocuklarınıza “ doktor amca geldi yemek yemezsen iğne vuracak “ şeklindeki söylemleriniz çocuklarınızda iğne korkusunun oluşmasına neden olacaktır.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçlar arasında tadı hoşunuza gitmeyen ilaç olabilir. Ne olursa olsun doktor size bu ilacı reçete etmişse kullanmanız gerekmektedir. Bu durum özellikle çocuklarda ve yaşlılarda görülmektedir, ilacın tadı hoşuna gitmediği için o ilacı içmek istemiyorlar. Kullandıklarından emin olabilmek için ilaç alırken kontrol edin.
 • Madde ile benzer bir durum daha bulunmaktadır buda kullanılan ilaçların tadının güzel olması durumudur. Özellikle çocuklar, ilaçların tadı hoşuna gittiyse ilacı birden fazla tüketme isteğinde bulunabilirler. Kesinlikle dikkatli olunması gereken bir konudur çünkü fazla miktarda alınan ilaçlar zehirlenmelere yol açmaktadır.
 • Kendi araştırmalarınız sonucunda bulduğunuz ilaçları kesinlikle tüketmeyiniz.

ilaç

 • İlaçları saklarken şunlara dikkat ediniz;
 1. İlaçları serin ve rutubetsiz yerde saklayınız,
 2. Ağzının kapalı olmasını kontrol edin çünkü ağzı açık ilaçlar iyileştirmek yerine zarar verebilir,
 3. Işıktan uzak bir yerde saklamaya özen gösterin,
 4. Kapısı kilitli tutulabilen bir ilaç dolabınız varsa saklarken dolabı kullanın yoksa çocukların ulaşamayacağı bir yere saklayın.
 • Doktorunuzun ilacı reçete de belirttiği zamanda (sabah, öğlen, akşam) belirttiği dozda kullanmaya dikkat edin. Not; doktorunuz size antibiyotik, ağrı kesici yazdı ve ilaç bitene kadar kullanın dedi, böyle bir durumda ağrım geçti diye sakın ilacı bırakmayın ve mutlaka doktorun belirttiği süre boyunca ilacı kullanın. Çünkü ilacı belirtilen şekilde kullanmadığınızda tamamen iyileşmeniz mümkün olmayacaktır.

Bilgi ağımıza bir halka daha ekledik, inşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.