İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

ikinci-el-araba

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Araba sahibi olmak neredeyse bütün insanları hayalleri arasında yer almaktadır. Eğer maddi açıdan sıkıntımız yok ise sıfır bir araba alabilirken, bütçemiz kısıtlı ise sıfır bir araba almak maddi açıdan bütçemizi yoracağı için ikinci el araba almak daha mantıklı bir seçim olacaktır. İkinci el araba almak birçok yönden avantajlı olsa da birçok riski de beraberin de getirmektedir. Pekala ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Öncelikle araba almaktaki amacımız ne buna karar vermeliyiz. Yani al/sat yapmak için mi alıyoruz? Yoksa ihtiyaç dahilinde kullanmak için mi? Al/sat yapmak için alıyorsak elimizden çabuk çıkarabileceğimiz (yani tutulan) araba modellerini seçmemiz daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Ancak ihtiyaç nedeniyle bir araba alacaksak ihtiyaçlarımızı net olarak belirleyip ihtiyacımıza yönelik bir araba seçimi yapmamız gerekmektedir. Rimac Concept One
 • Almak istediğiniz araba modellerini belirledikten sonra mutlaka piyasa araştırması yapın.
 • Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesinin getirilerinden bir tanesinde sanal mağazaların barındırıldığı ilan sistemleridir. İkinci el araba almak isteyen internet kullanıcıları da bu ilan sistemlerini sık sık kullanmaktadır. Burada satılan arabaları incelerken araba fiyatlarını piyasa fiyatlarının üzerinde görebilirsiniz sebebi ise pazarlık payını da fiyata ekleyerek ilan vermeleridir. Arabayı gerçek hayatta görmeden kesinlikle ilan fotoğraflarına bakarak almayın!
 • Arabayı gördünüz beğendiniz pazarlık aşamasına geçmeden önce tramer kaydı var mı? diye sorgulatın. Tramer, arabanın kayıt altına alınmış kazası varsa öğrenmemizi sağlayan bir sistemdir. Alacağınız arabanın fiyatı diyelim ki 35000 tl bu arabada 10000 tl üzerinde hasar varsa kesinlikle almayın. Pekala tramer kaydını nasıl sorgulatırız? Arabanın plakasını 5664’e sms atarak araba ile ilgili bilgilere ulaşabiliriz. En son kısa mesaj kullanım ücreti 6 tl idi.

Önemli not: Tramer kaydı araba ile yapılan her türlü kazayı içermemektedir. Yalnızca kaskonun veya trafik sigortasının karşıladığı kaza kayıtlarını kapsar.  

 • Arabayı görmeye yanınızda arabadan iyi anlayan bir ustayla gidin. Arabada yukarıda belirttiğim şekilde hasar kaydı çıkmıyorsa bu aracın kaza yapmadığı anlamına gelmez. Kaza olabilir ancak kayıt altına alınan bir yerde tamiratı yapılmamıştır. Bu yüzden arabadaki hasar olayını anlayabilmek adına iyi bir usta şart. Araba da boyalı parça var mı? Çürük var mı? Araba alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardandır. Özellikle boya, ön ve üst kaportada ise o arabadan uzak durmanızı öneririm. Sebebi üst kaputtaki boya veya değişim takla atmış olabileceği ön kaputtaki boya veya değişim ise motorda hasar olabileceği anlamına gelebilir. Çürük konusunda ise özellikle kaputun altındaki kısımlara ve kapı kenarlarına dikkat etmek gerekir. Önerim arabaya bakmaya gece ve yağmurlu havada gitmemeye özen gösterin. Çünkü arabadaki hataları (boya, çizikler vb.) göremeyebilirsiniz. Ayrıca boya konusunda kafamda sorun kalmasın diyorsanız aletle ölçüm yaptırmanız gerekmektedir. Lexus LF-FC
 • Alacağınız araba diyelim ki 6 yaşında ve ortalama yapması gereken kilometrenin çok altında, bu tür olaylarda arabanın kilometresinin daha önce sıfırlanmış olma ihtimali yüksektir. Özellikle ticariden dönme arabalarda sık rastlanan bir durumdur. Böyle bir durumda ki arabayı almamak için arabanın sicilini sorgulatın.
 • Motor ile ilgili dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlardır, motor düzgün bir şekilde çalışıyor mu kontrol edin. Kontrol yöntemi; araba çalıştırıldığında motor hemen çalışıyor mu yoksa tekliyor mu? Kontrol edin. Arabayı çalıştırın ve belli süre çalışır vaziyette bekleyin eğer arabanın sesinde belirgin bir değişme varsa motorda arıza vardır veya arıza meydana gelmesi an meselesidir.. Arabaya aralıklar ile gaz verin ve arabadan çıkan dumanın rengine bakın renk mavi ise arabanın motorunda arıza bulunmaktadır. Motor konusunda çok hassas davranmanızı öneririm çünkü motorda oluşabilecek arızaların tamiri çok ciddi rakamlar olabilmektedir. Önerim motoru sorunlu araba almayın.
 • Araba ile mutlaka test sürüşü yapın. Arabanın düz yolda direksiyonunu serbest bırakın ve sağa sola çekme olayı var mı kontrol edin. Araba hareket halindeyken motordan, egzozdan ses geliyor mu? Dikkatlice dinleyin. Arabada sıçrama var mı? Kontrol edin. Söylediklerimin hepsi arıza kontrolü için kullanılan yöntemlerdir. Herhangi bir sorun olduğunu hissederseniz mutlaka kontrol ettirin.
 • Son olarak da araba alırken dikkat edilmesi gereken en önemli 2 noktaya değinmek istiyorum.
 1. Alacağınız araba çalıntı mı değil mi mutlaka kontrol etmelisiniz. Malum günümüzde özellikle büyük şehirlerde araba hırsızlığı çok yaygın olan bir durumda ve böyle bir olay karşısında mağdur olmanız durumunda adli süreçle ve maddi kayıp ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Nasıl bir önlem alabiliriz sorusunun cevabı ise motorun şase numarası ile ruhsattaki şase numarasının uyuşup uyuşmadığını kontrol edin, eğer uyuşmuyorsa araba çalıntıdır arabadan uzak durun ve gerekli yerlere bildirin.
 2. Arabanın yakın zamanda alınmış ekspertiz raporu varsa mutlaka raporu kontrol edin. Yoksa arabayı ekspertize siz sokun. Araba ile ilgili bilmediğim, kafama takılan bir soru kalmasın istiyorsanız ekspertiz şart. Ekspertiz nedir sorusu aklınıza gelebilir kısaca açıklayayım. Ekspertiz; arabanın yapmış olduğu kazalarla ilgili hasar kayıtları, elektronik kısımlarının incelenmesi, mekanik kısımların kontrolleri ve boya kaporta kontrollerinin yapılması kısacası arabanın baştan sona incelenmesi ve raporlanmasıdır.

Bir yazının daha sonuna geldik. Yazıda ki konumuzun kapsamı çok fazla olduğu için unuttuğumuz kısımlar olabilir. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile …