Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

ev-almak

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde birçok insanın hayali bir ev sahibi olmak. Ancak günümüz şartlarında ev almanın kolay olduğunu söylemek bir hayli zor. Eğer ev alacak paranız varsa dikkat etmeniz gereken konular ev seçimi ve tapu devri, eğer ev alacak paraya sahip değilseniz kredi konusunda da dikkat etmeniz gereken kısımlar bulunmaktadır.

İlk olarak almak istediğimiz eve karar vermeliyiz. Peki ev seçerken nelere dikkat etmeliyiz?Öncelikle alacağımız evin krediye uygun olup olmadığına bakarız. Eğer krediye uygun değilse ev hiç kredi çekmeden nakit olarak ödemeniz gerekmektedir.  Günümüz şartlarında kredi çekmeden ev almak bir hayli zor olduğu için krediye uygunluk önemli bir kıstastır. Ev alırken ne kadar bütçeye sahip olduğunuzu belirleyin. Bütçenize uygun evleri araştırın ve sizin için en uygun evi belirleyin. Ev araştırmalarınızı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi evi almak için görüştüğünüz kişidir. Sebebi, sahibinin vereceği ev fiyatı ile arada aracı olması durumunda ki ev fiyatının farklı olmasıdır. Kısaca arada aracı varsa kendi kârını da koyacağı için evi normalden daha pahalı fiyata satmaya çalışacaktır. Evin iç kısmına mutlaka bakın, odaların şeklinin kare olması her zaman daha iyidir, alacağınız katın cepheleri kapalı olmamalı yani güneş görmeli, ev de rutubet olmamalı vb. Büyük şehirlerde ulaşım çok önemli, alacağınız evin ulaşım konusunda sıkıntısı olmamalı. Artık eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenci kabulü adrese dayalı olarak yapıldığı için eğer okuyan çocuğunuz var ise mahallenizdeki okullarında kalitesine dikkat etmenizi öneririm. Evin olduğu mahallenin ve apartman sakinlerinin durumu yani mahalle ve apartman sakinleri iyi mi? Atalarımızın da dediği gibi “Ev alma komşu al”. Eğer evde kiracı varsa mutlaka kira sözleşmesini inceleyin ve kiracının kalma veya çıkma durumunu konuşun. Ev sıfır yapı değilse imar durumuna özellikle bakılmalı çünkü daha sonra imar yüzünden ekstra para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Sıfır binalarda imar genelde bina tamamen bitip eksikliklerin tamamlanması ile alınır buda birkaç ay sürmektedir.  Son Olarak da tapuyu mutlaka sorgulatın çünkü alacağınız evin üzerinde ipotek olabilir.ev-almak

Almak istediğimiz evi  belirledikten sonra kredi alacaksak çekeceğimiz kredinin türü konut kredisidir. Bankaların konut kredisi faiz oranları ne kadar araştırın ve bankalar içerisinde en uygun kredi veren bankaya gidin. Bireysel müşteri temsilcisine kredi çekmek istediğinizi belirtin. Bilmelisiniz ki bankalar kredi verirken teminat istemektedirler. Son 6 ayın maaş bordrosunu da kredi çekmeye giderken yanınızda götürün. Kredi çıkmasında sorun oluşuyorsa çevrenizden birini kefil gösterebilirsiniz (kefil emekli olursa daha iyi olur). Kredi başvurusu yapmak için satın almak için bir eve karar vermiş olmanız gerekmektedir. Satın almak istediğiniz evin tapusunu veya fotokopisini bankaya götürmeniz gerekli. Tapu bankaya verildikten sonra, banka ev için ekspertiz gönderir. Eve çıkabilecek kredi miktarı ekspertiz raporu sonucu belirlenir. Yani 220000 tl ev bedeli için 160000 tl kredi çıkmaktadır. Burada bşr not düşeyim ekspertiz raporuna başvurulunca ortalama 750 tl civarında ödenecek tutar çıkar bu rakamı krediye başvuran öder. Kredi konusunda ki en önemli kısım ödeme planının en mantıklı şekilde yapılmasıdır. Ödeme planı yaparken çok dikkatli olmalısınız, sebebi ise ödemeleriniz bütçenizi zorlamamalı. Yeni ev alan biri olarak söylüyorum genel düşünce ev alayımda bir şekilde öderim şeklinde oluyor. Hatta ödemeler yüksek olursa hem daha az faiz öderim hem de daha erken bitiririm gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. Ancak hepimiz biliyoruz ki hayat planladığı gibi gitmiyor, yapılacak küçük bir kaza veya hesapta olmayan herhangi bir para çıkışı bütün ödeme planımızı alt üst edebilir. Siz ödeme planını rahat bir şekilde ödeyebileceğiniz şekilde düzenleyin, eğer para biriktirebilme ihtimaliniz varsa krediye ara ödeme yaparsanız ödeyeceğiniz para miktarı ve faiz miktar da düşer.  Bankalar kredi verirken sizden bir veya iki adet faturaya otomatik ödeme talimatı vermenizi isteyebilir, kredi çekerken bu konuyu mutlaka sorun. Çekeceğiniz kredi için dosya ve sigorta masrafı çıkacaktır. Kredi size verilirken bu rakamın ödenmesi gerekmektedir. Biz 160000 tl kredi için yaklaşık 2800 tl civarında dosya masrafı ödedik.

Krediniz onaylandı artık tapu devrini gerçekleştireceksiniz, peki tapu devrinde nelere dikkat etmeliyiz? İlk olarak tapu harcının nasıl ödeneceğini tapu sahibi ile konuşun, yani tapu harcını ortak ödeyeceğiniz gibi tek tarafında ödeme ihtimalinizde olabilir. Tapuya gittiğinizde size evi ne kadar bir ücret ödeyerek aldığınızı soracaklar tapuya vereceğiniz rakam mutlaka evi aldığınız fiyat olmalıdır. Genelde tapu harcını az ödemek için evin fiyatı düşük gösterilir ancak bu çok yanlış bir olaydır. Diyelim ki ev alırken tapuya beyan ettiğiniz evin değeri gerçek değerinin çok altında olsun ve evi aldıktan 1 yıl sonra satmak istediniz karşılaşacağınız durum şudur; evi tapuya 150000 tl gösterdiğinizi varsayıyorum (evin aldığınız fiyat normalde 230000tl olsun) ve 1 yıl içerisinde evinize kâr verildi veya satmak zorunda kaldınız, evi sattığınız fiyat ise 250000 tl olsun. Evi alan kişi tapuya evin fiyatını aldığı fiyat üzerinden göstermek istediğinde aradan 5 yıl geçmediği için ve tapuda evin satışında elde edilen  kâr 100000 tl olarak görüldüğü için devlet sizden 20000 tl vergi alacaktır. Bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz! Tapuya gitmeden önce evraklarınız mutlaka hazır olsun tapu devri başvurusundan önce tapudan bu konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Tapuya devir için başvuru yapıldıktan sonra ödemeniz gereken harç bedelleri telefonunuza sms olarak gelecektir. Tapu harcı yatırıldıktan sonra, banka kredisi çektiyseniz eğer bankanız size tapu devri esnasında yanınızda olacak bir avukat görevlendirecektir. Avukatınızı,  tapu devrinin yapılacağı günden önce mutlaka arayın ve tapu gününü ve saatini söyleyin.  Tapu devri gerçekleştikten sonra hayırlı olsun artık ev sahibisiniz.

Faydalı olması duası ile kafanıza takılan her türlü soruyu cevaplamaktan mutluluk duyarım.