Kablosuz LAN (WLAN) Nedir? WLAN Faydaları Nelerdir?

Kablosuz LAN (WLAN) Nedir?

Öncelikle LAN nedir? Sorusuna cevap verelim. LAN, Local Area Network yani yerel alan ağı anlamına gelmektedir. Bir yerel alan ağı (LAN) içerisinde çok sayıda bilgisayar, yazıcı, çizici, tarayıcı, ve kullanılan diğer çevre birimlerinden meydana gelmektedir.

Kablosuz iletişim teknolojisini en basit tanımıyla açıklayacak olursak eğer, noktadan noktaya veya bir ağ yapısı şeklinde bağlantıyı sağlayan teknolojidir diyebiliriz. Günümüzde daha geniş bir kullanım alanına sahip kablolu veya fiberoptik iletişim yapılarıyla bu açıdan benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Bağlantı şekillerinde benzerlik gösterse bile kablosuz iletişim teknolojisini diğerlerinden ayıran en önemli nokta ise, iletim ortamı olarak havayı kullanıyor olmasıdır.

kablosuz-ag

Kablosuz LAN sistemi temel olarak 2 ana unsurdan meydana gelmektedir. Birincisi Access point (AP) ikincisi ise kablosuz cihazlardır. Kablosuz LAN da cihazdan cihaza çalışma modelinde Access point’e ihtiyaç yoktur. Böyle durumlarda kablosuz ağ kartına sahip kendi aralarında iilave bir cihaz kullanmadan bir ağ oluşturabilir. AP’ler ihtiyaca göre bir eve, toplantı salonuna, binaya veya halkın kullanabileceği şehir merkezlerine, hava alanına, otobüs terminallerine ve parklara kurulabilir. Kurulan AP’ler ile sağlanan kablosuz internet bağlantısı, insanların kullanımına hazırdır. Kablosuz cihazlarda bulunan kablosuz ağ üniteleri otomatik olarak frekans tarama özelliğine sahiptirler ve kendilerine ulaşan kablosuz LAN  sinyalini algılayabilirler. Frekans kanalı bulunduktan sonra AP ile kablosuz cihaz arasında bağlantı kurulur.

Kablolu ağlar da kullanılan metal kablolar elektrik akımını iletir ancak kablosuz ve optik iletim sistemleri ise elektromanyetik dalga iletirler. Yerel alan ağı (LAN), içerisinde ki yazıcı, bilgisayar, diğer çevre birimleri vb. cihazlar arasında iletişimi sağlarken RF veya kızıl ötesi teknolojisi kullanıyorsak eğer  bu yapıya kablosuz LAN (WLAN) adı veririz. Kablosuz LAN, var olan LAN teknolojisinin fiziksel katmanının ve kısmen veri bağı katmanının kablosuz hale getirilmesidir diyebiliriz.

WLAN sistemleri kullanıcılara sağladığı faydalar nelerdir?

  1. Sunucu üzerinde ki uygulamalara ulaşımı sağlar,
  2. Kablosuz olarak geniş bant internet erişimi imkanı,
  3. Kablosuz LAN teknolojileri, kablolu LAN teknolojisinin tüm özelliklerini sağlamaktadır. Bu bize kablosuz LAN’ın, tamamen kablosuz olabileceği gibi kablolu alt yapıya sahip bir LAN’ın bir parçası olarak da kullanılabileceğini gösterir.
  4. Aynı ağ üzerinde ki kullanıcılar arasında dosya paylaşımı, e-posta vb. hizmetlerin kullanılmasını sağlar.
  5. WLAN sistemlerinin mesafesi maksimum 100m minimum 25m civarındadır.
  6. Parklarda, sokaklarda, kent meydanlarında kısaca açık alanlarda kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gerek kısım lokal kullanım amacı ile geliştirildiğinden dolayı kullanım mesafesi yukarıda belirttiğim gibi çok geniş bir aralığı kapsamamaktadır.

Bir yazının daha sonuna geldik, inşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek duası ile.

Cevapla

Yazı Hakkında ki Düşüncelerinizi Yorum Yaparak Belirtmek İster misiniz?
Lütfen bu alana adınızı giriniz.