Asteğmenlik Nedir? Asteğmen Ne Kadar Maaş Alır?

asteğmen

Asteğmenlik Nedir? Asteğmen Ne Kadar Maaş Alır?

Merhaba değerli web ağı ziyaretçisi, bugün ki yazımda Asteğmenlik nedir? Asteğmen ne kadar maaş alır? Sorularını cevaplayacağım.  Hemen yazımıza geçelim.

Asteğmenlik nedir?

Eğer 4 yıllık (lisans) üniversite mezunuysanız askerlik hizmetinizi yapmak için ikamet ettiğiniz yerdeki askerlik şubesine başvuruyorsunuz. Askere gidebilmeniz için gerekli evraklar hazırlanırken görevli size,  askerliğinizi uzun dönem mi yoksa kısa dönem mi yapmak istiyorsunuz diye soracaktır. Eğer kısa dönem istiyorum derseniz 6 ay erbaş/er olarak askerlik hizmetinizi yaparsınız. Ancak uzun dönem istiyorum derseniz 12 ay asteğmen olarak askerlik hizmetinizi yaparsınız. Ancak uzun dönem askerlik her başvurana çıkmaz. Çıkma önceliği bitirdiğiniz lisans bölümü ve o gün ki asteğmen ihtiyacına göre değişecektir.

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir bitirilen bölümlerde ki öncelik sırası nedir?

Arkadaşlar bitirdiğiniz bölümün önemi tabiki var yazının devamın da detaylı olarak anlatacağım. Ancak bitirdiğiniz bölümün size tanıyacağı öncelik sırası meslekçi asteğmen olmak isteyen  adaylarda daha ağır basmaktadır. Tabi ki ilk sırada tartışmasız bir şekilde tıp fakülteleri gelmektedir. Daha sonra hukuk, psikoloji ve mühendislik fakülteleri daha sonra eğitim fakülteleri ve iktisadi ve idari bilimler fakülteleri şeklinde devam etmektedir. Tıp fakültesinden asteğmen olan adaylar askeriyede revirlerde meslekçi olarak görevini yapar, matematik ağırlıklı eğitim alan (mühendislik) adaylar topçu, tankçı ve denizci olarak asteğmenlik görevini yapar ve diğer bölümlerde genelde piyade,  jandarma asteğmen olarak askerlik hizmetini yaparlar. Belirttiğim bölüm ile asteğmenlik hizmetini yaptığı yer uyuşmayan, yani diyebilirsiniz ki benim çevremde işletme okuyup topçu olan var evet olabilir ancak istisna bir durumdur yani 100 adet topçu asteğmen içerisinde %5 ile %10 arasında belirttiğiniz durum  ya vardır ya yoktur. Asteğmenlik de 2 grup vardır bu gruplardan ilki takım komutanı 2.si meslekçi eğer takım komutanı olarak asteğmenlik hizmetinizi yapacaksanız süreç şu şekil de işler; ilk 3 ay asteğmen aday kurs bölüğünde asteğmen adayı olarak eğitimizi alırsınız, eğitimler hem görev yapacağınız branş ile alakalı hem de bedenin eğitilmesi şeklinde olacaktır. Çarşı izniniz yemin törenine kadar yok bu da 4-5 hafta boyunca dışarı çıkamayacaksınız demektir.

Eğitimlerin tamamlanmasından sonra sınavlar yapılmaktadır ve sınavlarda başarılı olmak zorundasınız! Bu sınavlar hem branş hem de spor ile alakalı sınavlardır. Ancak dersleri dinleyen bir asteğmen adayının derslerden başarısız olma ihtimali çok zor. Peki diyebilirsiniz ki bu sınavlardan alınan sonuçlar bizim için ne ifade ediyor en önemli kısım belki de burasıdır. Sınav sonuçlarından sonra asteğmen adayları kura çekecekler ve kuralara göre görev yapacakları iller belli olacaktır. Ancak sınavlardan yüksek not alan ilk %10’luk kısım bu kuralara dahil olmayacak ve kurada yer alacak iller arasında istedikleri yerleri seçeceklerdir.

Kurada ki yerler ihtiyaç olan tüm illeri kapsayacağı için edirneden hakkari’ye kadar bütün illerin kurada yer alma ihtimali olduğunu unutmayın ve genelde ilk %10’a girenler batı ağırlıklı yerleri seçiyorlar. Doğuda bir ile düşerseniz birliğinize katılmadan önce 15 gün Isparta da eğitim almanı gerekiyor.  Kuralar çekilip yerler belli olduktan sonra sizden önce görev yapacağınız yere asteğmen gitmiş ise onun numarasını ve bölük/batarya komutanınızın numarasını, komutanlarınız size verecektir.  Mutlaka görev yerine gitmeden önce arayın ve özellikle istediği kullanmanız gerekecek ekstra bir şey var mı diye sorun. 3 aylık eğitimden sonra 15 günlük izniniz bulunmakta, Isparta da eğitime gidenler eğitimden sonra iznini kullanabilirler ve bu izinden sonra birliğinize teslim olmanız gerekmektedir.  Görev yerinizde son aya kadar asteğmen rütbesi ile görevinizi yaparsınız son ay ise teğmen rütbesine yükselirsiniz.

şubat 2017 askerlik yerleri

asker

Meslekçi asteğmen ise lisans branşı ile ilgili bir birimde mesleği  ile alakalı işleri yapmak için atanır. Takım komutanından farkı 3 ay asteğmen aday öğrenci olarak eğitim almak yerine 1 ay eğitim alır ve atandığı yerde askerliğin bitimine 3 ay kala teğmenlik rütbesine yükselir.

Asteğmenlik eğitim yeriniz belli olduğunda aklınıza ilk gelecek soru şahsen benim aklıma gelmişti askere giderken yanımda ne götürmeliyim? Kesinlikle belirtmeliyim ki çok şey götürmeyin gerek yok çünkü devlet ihtiyacınız olan her şeyi veriyor neredeyse. Yanınıza alacağınız malzemelerin başında iyi bir tıraş bıçağı (ben 3 bıçaklı yanında 4 tane yedek başlık  almıştım uzunca bir süre kullanmıştım) ve tıraş köpüğü, eğer uzun bir süredir düzenli tıraş olmuyorsanız yani kirli sakal ile gezmeyi seviyorsanız yüzünüz büyük ihtimal tahriş olacaktır bu yüzden tıraş sonrası krem alın, tırnak makası, diş fırçası ve macun, eğer gittiğiniz mevsim kış ise mutlaka termal içlik alın özellikle Ankara/Polatlı topçu ve düze okuluna gidecek arkadaşlara söylüyorum bunu yoksa donarsınız. 2 ya da 3 adet atlet ve kilot almayı da unutmayın ama bu sayının üzerinde olmasın. Son olarak da kendi şampuanınızı ve banyo havlunuzu getirin askeriyede verilen şampuanı büyük ihtimal kullanmayacaksınız.

İlk 4-5 hafta dışarı çıkamayacaksınız ancak yanınıza çarşıda giyecek sivil kıyafetler götürün. Kirli ve temiz elbise torbası ve çamaşır filesi mutlaka 2 şer adet alın çünkü yırtılabiliyor. Şu anda hatırlayabildiklerim bunlar ancak aklıma gelen ekstra bir şey olursa yazıya eklerim. Aklınıza şöyle bir şey gelebilir ihtiyaçlarımızı içeriden alamaz mıyız? Eğer sıra size gelirse ve ürün kalmışsa alabilirsiniz ancak içeriden temin etmek gerçekten ilk birkaç hafta sıkıntılı.

Asteğmen rütbesini aldıktan sonra siz bir subaysınız bunu sakın unutmayın ve bir subay gibi davranın özellikle asteğmen aday kurs bölüğündeki komutanlarımızın öğrettiklerini can kulağıyla dinleyin çünkü katıldığınız birlikte söylenen her kelimenin değerinin çok büyük olduğunu göreceksiniz. Komutanımın ismini vermenin çok doğru olmadığını düşünüyorum ancak komutanım bu yazıya denk gelirse 366. Dönem topçu ve füze okulu asteğmen kurs bölüğündeki bölük komutanımın ellerinden öpüyorum, gerçekten çok değerli bir insan her şey için teşekkür ediyorum komutanım.

En çok sorulan soru;

Asteğmenler ne kadar maaş alıyor?

Asteğmenlerin maaşı gidecekleri bölgeye farklılık göstermektedir. Nasıl mı? Taban maaş olarak aylık 3400-3500 tl, doğuda bir ile atanırsanız tazminatlar ile 6000 tl civarında KKTC’ye atanırsanız tazminatlar ile birlikte 4500 tl vb. maaş alırsınız.

Ekleme; ben bu maaşları şubat 2018’e göre yazdım ancak maaşların yükseldiği tarafıma bildirildi ve 4000 – 4500 tl tazminat hariç maaş aldıklarını söylediler. Şuanda asteğmenlik yapan arkadaş varsa güncel maaş bilgisi tarafıma iletilirse kedin düzeltme yapacağım en az 4000 tl maaş alınabileceğini söyleyebiliriz.

2019 Asteğmen Maaşı Ne Kadar?

2019 yılında asteğmenler batıda tazminatlar ile birlikte 6000 TL’ye kadar maaş alabilirken, görevini doğuda yapan asteğmenlerin maaşları tazminatlar ile birlikte aylık 8000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Takipçilerimizden gelen güncel bilgi üzerine Kıbrıs da bir asteğmen 6506 TL alıyor. TK ve ada tazminatı ekli haliyle.

Asteğmenler yol parası alıyor mu?

Evet alıyorsunuz. Asteğmen olduktan sonra atandığınız ile göre (km hesaplanarak) yol parası alıyorsunuz. Net olarak rakam anımsamıyorum  ancak iyi para yatırdıklarını hatırlıyorum. Allah û Teâlâ devletimize zeval vermesin.

Yazımıza son noktayı da asteğmenler askerli hizmetini tamamladıktan sonra yıpranma tazminatı alıyor mu?

Evet yıpranma tazminatı veriliyor. Benim dönemim de yıpranma tazminatı yaklaşık olarak 1400 tl civarındaydı. Askerlik hizmetinizi tamamladıktan sonra maaş hesabınıza yatırılacak ancak biraz geç yatabilir.

Web Ağı sitesinin ziyaretçilerinden gelen istek soru

Asteğmen adayları seçilirken bölümlerde tabi ki öncelik sırası var, ilk olarak tıp fakültesi mezunları daha sonra hukuk fakültesi (hakim ve savcılar öncelikli) mezunları daha sonra mühendislik fakültesi mezunları ve sayısal ağırlıklı diğer fakülteler şeklinde devam ediyor. Ancak ilk 3 sıradan sonra ki bölümlerde ki sıralamayı net olarak şöyledir diyemiyorum sadece genel izlenimim bu, not ortalamasına gelecek olursak not ortalamasınında asteğmenlik de sınıf atamalarında etkisinin olduğunu düşünüyorum çünkü ben topçu ve füze okulunda asteğmen eğitimimi aldım benim dönemimde ki asteğmen adaylarının ortalaması genelde 2.75 üstündeydi (benim ortalamam 2,98) ancak piyade asteğmen bazı arkadaşlar ile konuştuğumda ortalaması yüksek olanda düşük olanda olduğunu söylediler düşükten kastım 2.60 civarı idi. Son olarak da asteğmen seçimindeki en önemli kıstas alınacak asteğmen sayısıdır, yani asteğmen alımı ne kadar fazla ise size çıkma ihtimali o kadar fazladır.

Asteğmenlik ile alakalı 2. yazımı sizlerin istekleri doğrultusunda hazırladım. Asteğmen adaylarına tavsiyeler başlıklı yazımda asteğmenlik de dikkat etmemiz gereken birçok noktayı anlattım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Genel hatlarıyla asteğmenlik nedir sorusuna cevap vermeye çalıştım. Kafanıza takılan sorularınız var ise cevaplamaktan memnuniyet duyarım. Yazımı beğendiyseniz bir yorumla taçlandırabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.