Yenidoğan nedir?

anne-cocuk

Yenidoğan nedir?

Merhaba değerli web ağı ziyaretçileri, bugünkü yazımda anne adaylarını ve aileleri yakından ilgilendiren bir konu ile karşınızdayım. Yenidoğan nedir? Sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Hemen konumuza geçelim.

anne-cocuk

Doğum sonrası ilk 4 hafta içindeki bebekler yenidoğan (neonatal) olarak adlandırılır. Yenidoğan bebeğin cildi vernix caseosa denilen yumuşak bir madde ile kaplıdır. Peki bu madde ne işe yarar; bu madde yenidoğanın derisini zedelenmelere karşı korurken bunu yanı sıra bebeğin ısı kaybını da önler. Yenidoğan bir bebeğin kafası vücuduna oranla çok büyüktür. Büyüklüğü yaklaşık olarak vücut uzunluğunun dörtte biri kadardır.Doğum sonrasında başını kontrol edemeyeceğini de unutmayalım.

anne-cocuk

Boynu kısadır burnu yassı bir görünüme sahip ve çenesi çok küçük olduğu için hemen hemen hiç yok gibidir. Yüzü ve vücudu da buruşuk bir görünümdedir. Doğan bebeklerin bazılarında saç varken bazılarında saç yoktur ve bazı bebeklerinde sırt kısmında tüyler olabilir. Bebeğiniz doğduğunda gözleri mavi renkli olabilir ancak bilmelisiniz ki mavi renkte kalmayabilir çünkü doğan bebeklerin neredeyse hepsinin gözleri mavidir ve gerçek göz rengi 6 ay geçtikten sonra belli olacaktır.

Bebek ilk dışkısını 24 saat içerisinde yapar bu dışkıya mekonyum adı verilir. İdrarlarını ise büyük bir kısmı ilk 24 saat içerisinde yapar.

Göbek kordonları ise 6 ile 10 gün arasında düşse de bu sürenin biraz uzama ihtimali bulunmaktadır. Doğumda vücut ısısı anneninki ile aynıdır.