Selamun aleykum arkadaşlar, bugün özellikle php yazılım dilini kullanarak web projeleri geliştirmek isteyen bilgisayar kullanıcılarının işine yarayacak bir konu ile karşınızdayım. Yazımızda, xampp nedir? xampp‘de temel bileşenler nelerdir?xampp nasıl kurulur? resimli olarak anlatacağız.

Xampp nedir?

Geliştiricilerin üzerinde çalıştıkları projeleri için, kolay bir şekilde yerel web sunucusu oluşturmalarını sağlayan, bir apache dağıtımıdır. Xampp, kelimesinde her harfin bir anlamı vardır. X:çapraz platform, A:apache, M:mysql, P:php ve son P harfi de perl anlamına gelmektedir. Yukarıda web sunucusunu kolay bir şekilde oluşturmamızı sağlıyor dememizde ki neden ise bir web sunucusu için gerekli olan bütün bileşenleri paket halinde bize sunmasıdır. Çapraz platform da nedir diye soran arkadaşları da cevapsız bırakmayalım. Çapraz platform; windows, mac ve linux işletim sistemlerinde neredeyse aynı performansı sergileyerek çalıştığı anlamına gelmektedir.

Xampp’de kullanılması gereken temel bileşenler nelerdir?

  • PHP: Php Hypertext Preprocessor kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Üstün metin ön işlemcisi anlamına gelmektedir. Facebook, wordpress, Wikipedia, Travian gibi sitelerin yazıldığı sunucu taraflı betik bir dildir. Web geliştiricileri arasında popüler bir dil olduğunu söylemeden olmaz.
  • MySQL: Dinamik bir web uygulaması geliştiriyorsanız, verilerinizi tutmak için bir veri tabanına ihtiyacınız var demektir. İşte tam bu noktada MySQL veritabanı devreye giriyor. MySQL hem açık kaynak kodludur hemde php ile çok iyi bir şekilde çalışmaktadır.
  • APACHE: Web sunucu uygulamasıdır. Açık kaynak kodludur. Apache ve microsoft web sunucusu sektöründe yarışan 2 büyük firmadır. Netcraft’ın yaptığı aralık 2016 web sunucu anketinde microsoft sektör liderliğini %45’lik bir pay ile elinde tutmakta apache ise %20’lik kullanımı ile en yaygın kullanılan 2. web sunucusudur.
  • PHPMYADMİN: Php ile yazılmış açık kaynak kodlu bir araçtır. MySQL veritabanının yönetimini bu araç üzerinden sağlarız. Yeni bir veritabanı oluşturabiliriz veya var olan bir veritabanını silebiliriz, tabloları düzenleyebiliriz, .sql uzantılı dosyalarımızı import edebilir ve sql sorgular çalıştırabiliriz. Genel olarak bilgi vermesi açısından bunları yazdım ancak daha bir çok işlevi bulunmaktadır.
  • PERL: Perl web geliştirme açısından çok popüler bir dil olmasa da, yoğun bir şekilde metin işleme ve görüntü tanımlamada kullanılabilecek güçlü, üst düzey bir dinamik programlama dilidir.

Yukarıda belirttiği bileşenlerin yanı sıra FileZilla FTP Server, Mercury Mail Server, Tomcat ve Webalizer gibi bileşenleri de kullanmamıza olanak sağlıyor.

Xampp Nasıl Kurulur?

Öncelikle kullandığınız işletim sistemine uygun olan xampp yazılımını https://www.apachefriends.org/download.html adresi üzerinden indiriyoruz. Aşağıdaki sıralamada ki gibi kurulumu tamamlıyoruz.

webagi-xampp

webagi-xampp

Bütün bileşenleri seçip next butonuna tıklıyoruz.

webagi-xampp

Xampp yazılımını yüklemek istediğimiz yeri seçtikten sonra next diyoruz.

webagi-xampp

webagi-xampp

webagi-xampp

Yükleme 1-2 dakika kadar sürmektedir. Yükleme esnasında aşağıdaki şekilde uyarılar alırsanız onay verin.

webagi-xampp

webagi-xampp

Evet programımızın kurulumunu finish butonuna tıklayarak tamamlıyoruz. Programın kullanıcı arayüzü aşağıdaki gibidir. Apache ve MySQL’in karşısındaki start butonlarına tıkladığınızda aşağıdaki şekilde apache ve mysql yeşil yanıyorsa bileşenlerimiz sağlıklı bir şekilde çalışıyor demektir.webagi-xampp

Web kısmını ve php bileşenin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını da kontrol edelim. Kullanmış olduğumu web tarayıcısını açalım, http://127.0.0.1/ veya http://localhost/ adreslerinden bir tanesini adres çubuğuna yazarak kontrol edelim.

webagi-localhost

Yukarıdaki gibi bir ekran karşınıza geldiyse herhangi bir sorun yoktur. Son olarak da basit bir php kodu ile php kısmının çalışıp çalışmadığına bakalım. Notepad’i açın aşağıdaki kodu içerisine yapıştırın, ismi “webagi-deneme.php” şekilde kaydedin. Kaydettiğiniz kodu xampp’i kurduğunuz klasörün içerisinde htdocs klasörüne atın.

Adres çubuğuna http://localhost/webagi-deneme.php yazın karşınıza aşağıdaki şekilde bir ekran geliyorsa xampp, bileşenleri birlikte başarılı bir şekilde kurulmuş demektir.

webagi-xampp

Saygıdeğer arkadaşlarım, başarılı bir şekilde yazılımımızı kurmuş olduk. Eğer ki yazılarımı faydalı buluyorsanız bir beğeni veya yorumu çok görmeyin. Sizin değerlendirmeleriniz inanın benim için çok önemli, Allahü teâlâ’ya emanet olun.

10 Yorumlar

  1. Xampp kurulumuyla ilgili sorun yaşıyordum, gayet açıklayıcı olmuş. Teşekkürler ederim. Local’da çalışmamızı tamamladıktan sonra sitemizi tanıtmak ve ziyaretçi çekmek için Facebook Reklam Paketi için çalışma yapmaya başlayabiliriz. 🙂

    • localde html ile çalışabilirsiniz. Xampp’i çalıştırın, gelen pencereden apache ve mysql’e start verin. Xampp içerisinde htdocs klasörünün içerisine html dosyanızı atın ve https:/ /localhost/siteniz.html şeklinde çağırdığınızda web sitenizi görüntüleyebilirsiniz. localde hazırladığınız siteleri internet üzerinde yayınlamak için bir sunucu ve bir domaine ihtiyacınız var. Sunucu ile domain bağlantısını yaptıktan sonra ftp bilgileriniz ile sunucuya erişmelisiniz. Daha önce hazırlamış olduğunuz html websitenizi, sunucuda public_html klasörünün içerisine atın. Browserınızı açıp domain adınızı çağırdığınızda ( örneğin: https://webagi.net ) web sitenizi internet ortamında görüntüleyebilirsiniz.

Cevapla

Yazı Hakkında ki Düşüncelerinizi Yorum Yaparak Belirtmek İster misiniz?
Lütfen bu alana adınızı giriniz.