Arduino Kütüphane Ekleme Resimli Anlatım

arduino-kütüphhane-ekleme-webagi

Selamun aleykum arkadaşlar, arduino’ya kütüphane eklemek arduino kullanan neredeyse herkesin ihtiyacı olabilecek bir konu. Arduino’ya 2 şekilde kütüphane ekleyebiliriz.

1.yöntem manuel olarak yükleyebiliriz.

2.yöntem arduino ıde’sinin arayüzünü kullanarak yükleyebiliriz.

Manuel olarak arduino’ya kütüphane ekleme

Öncelikle arduino’ya eklemek istediğiniz kütüphaneyi bilgisayarınıza indirin. Ben yazımda, arduino IDE’sine new ping kütüphanesini ekleyeceğim. Eğer sizde aynı kütüphaneyi eklemek isterseniz [button color=”blue” size=”” type=”outlined” target=”” link=”https://bitbucket.org/teckel12/arduino-new-ping/downloads”]buradan[/button] new ping adlı kütüphaneyi indirebilirsiniz.

İndirdikten sonra dosyanızı rar’dan çıkarın. Dosya içeriği aşağıdaki gibi olacaktır.

new-ping-webagi

Rar’dan çıkardığımız NewPing isimli klasörü kopyalıyoruz. Daha sonra arduino ıde’sini yüklediğiniz dizine gidiyoruz. Benim bilgisayarımda arduino’nun dosya konumu ‘C:\Program Files (x86)\arduino\’ eğer ki dosya yolunuzu bilmiyorsanız, arduino ıde’sinin simgesi üzerine geliniz, sağ tıklayınız karşınıza gelen ekrandan özellikler sekmesine tıklayınız. Karşınıza gelen ekranın sol kısmında dosya konumunda aç şeklinde bir sekme bulunmakta, sekmeye tıklayarak arduino ıde’nizin dosya konumuna erişmiş olursunuz. Burada libraries isminde bir klasör bulunmakta klasörü açıp içerisine kopyalamış olduğumuz new ping klasörümüzü yapıştırıyoruz.

dosya_konumu_webagi

Arduino yazılımımızı açalım eğer herşey başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş ise aşağıdaki şekilde kütüphanemizin gözükmesi gerekir.

arduino-kütüphhane-ekleme-webagi

Arduino ıde’sinin arayüzünü kullanarak kütüphane ekleme

Arduino ıde’sini açıyoruz. Taslak -> Library ekle -> Libraryleri düzenleye tıklıyoruz.

arduino-kütüphane-ekleme

Karşımıza library yöneticisi şeklinde bir ekran gelecek.

kütüphane_yöneticisi

Buradan indirmek istediğiniz kütüphanenin üzerine sol tıklayınız. Karşınıza indirilebilir versiyonları ve kur butonu gelecek. İstediğiniz versiyonu seçip kur butonuna tıkladığınızda kütüphane yüklenecektir.

webagi-kütüphane

Kurma işlemi tamamlandığında library yöneticisi ekranını kapatıp tekrar açın kütüphanenizin yüklendiğini göreceksiniz.

kütüphane-yükle

Not: Arduino ıde’sine kütüphane ekleme işlemini yaparken, arduino ıde’si açıksa kütüphaneyi ekleseniz dahi göremeyebilirsiniz. Arduino ile ilgili açık olan ne kadar pencere var ise kapatın daha sonra tekrar çalıştırın, böylece kütüphanenin eklendiğini göreceksiniz.

Saygıdeğer arkadaşlarım, eğer ki yazılarımı faydalı buluyorsanız bir beğeni veya yorumu çok görmeyin. Sizin değerlendirmeleriniz inanın benim için çok önemli, Allahü teâlâ’ya emanet olun.