xbee_zigbee

Xbee modülü, Digi firması tarafından geliştirilmiş 2.4 GHz frekansında çalışan kablosuz haberleşme modülüdür. Xbee modülleri, kullandıkları protokollere göre sınıflandırılırlar. Seri 1 modüller Xbee,  seri 2 modüller Zigbee olarak adlandırılmaktadır. Bunları sırası ile açıklayalım.

1Xbee nedir?

IEEE 802.15.4 ağ protokolünü kullanmaktadır. Point to point (noktadan noktaya) veya point to multi-point (noktadan çok noktaya) şeklinde haberleşmeyi desteklemektedir. Noktadan noktaya veri aktarımı için seri 1 modül idealdir diyebiliriz.

2Zigbee nedir?

IEEE 802.15.4 ve ZigBee Mesh haberleşme protokolüne uygun olarak geliştirilmiştir. IEEE 802.15.4 standardına göre en önemli özelliği düşük güç tüketimi, uzun menzilde veri iletimi ve network desteğidir. Zigbee, adını arıların zig-zaglı karmaşık hareket yapılarından alır. Xbee modüllerinin üzerinde bulunan analog, dijital pinler vasıtası ile analog ve dijital değerleri okuyabilir. UART seri iletişim pinleri vasıtası ile başka cihazlarla iletişim kurabilir. Point to Point ve Point to Multi-Point gibi noktadan noktaya veya çok noktalı ağlar içerisinde haberleşmeyi desteklemektedir. Zigbee modülü aşağıdaki resimde görülmektedir.

Önemli not: Projelerinizde kullanacağınız modülü seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta seri 1 modülleri, seri 2 modülleri ile haberleşemez. Her modül kendi serisinden modül ile haberleşir.

Xbee Modüllerinin Bağlantılarında Kullanılan Topolojiler

Xbee modüllerinin bağlantısını yapmak için 3 çeşit topoloji kullanılmaktadır.

Star Topolojisi

Merkezde bulunan koordinatör modül diğer tüm modüller ile iletişim kurar. Koordinatör modül dışındaki tüm modüller end device(son cihaz) konumundadır.

Mesh Topolojisi

Hedef modülün yerini ve yönünü belirten bir paket, kaynak modül tarafından ağa gönderilmektedir. Gönderilen paketi alan cihazlar kaynağın gitmek istediği cihaza ait yön bilgilerini, kaynağa gönderir. Birden fazla cihazdan cevap geldiğinde, içlerinde en kısa yoldan veriler gönderilir.

Ağaç Topolojisi

En üst kısımda koordinatör modül, bir alt kısımda router modül, en alt kısımda ise son modüller bulunur. Son cihazın diğer son cihazlar ile iletişimi router üzerinden sağlanmaktadır. Koordinatör ise hem router hem de son cihazlar ile doğrudan bağlantı kurabilir.

3 Xbee Modülleri Nerede Kullanılır?

Xbee modüllerini, mikrodenetleyiciler ile birlikte kullanarak birçok proje meydana getirebiliriz. Bunlardan birkaçını örnekleyecek olursak;

  1. Kablosuz sensör ağı ile yapılan otopark takip sistemlerinde,
  2. Ev otomasyon sistemlerinde,
  3. Araç kontrol sistemlerinde,
  4. Kablosuz olarak kontrol edilmesi gereken robotik sistemlerde,
  5. Seralarda meydana gelen nem ve sıcaklık miktarının, seraların takip edildiği merkeze iletilmesinde,
  6. Rüzgar türbininden elde edilen enerji miktarı ve rüzgar hızının takip merkezine iletilmesinde,
  7. Fabrikalarda kullanılan tankların doluluk oranının takibi için gerekli verilerin aktarımında kullanılabilir.

Yukarıda saydığım kullanım alanları çoğaltılabilir. Ben xbee’ye merak saldım çok daha fazla örnek görmek istiyorum diyorsanız buyrun.

2 Yorumlar

    • öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyorum, ve kesinlikle düşüncenize katılıyorum ülkemizde mühendislerin özellikle alternatif teknolojilere yönelmeleri gerekmekte.

Cevapla

Yazı Hakkında ki Düşüncelerinizi Yorum Yaparak Belirtmek İster misiniz?
Lütfen bu alana adınızı giriniz.